Tehdy jsme žili v letní zemi- strhující román o klimatické katastrofě a střetu generací

Hledáte zajímavé čtení pro vaše letní dny? Lydia Milletová je autorkou knihy Tehdy jsme žili v letní zemi. Ráda bych se s vámi podělila o svůj čtenářský zážitek z této knihy. 

Několik dospělých i jejich dospívajících dětí tráví letní prázdniny u jezera. Rodiče se oddávají alkoholových i sexuálním orgiím. Mladí se na to nemohou dívat a jsou otrávení. Tuto oblast zasáhne ničivá bouře, mladí se rozhodnou vzít nohy na ramena. Na první pohled jednoduchý děj, nezajímavé téma, ale opak je pravdou. Když jsem si přečetla anotaci knihy, nebyla jsem z ní vůbec nadšená. Když jsem se ale začetla, byla jsem opravdu mile překvapena. Zajímavé dějové linky, kontrast obou generací, zajímavé zamyšlení nad vážnou situací.

Kniha se mně moc líbila. Přiznám se, že podobné zaměření románu jsem asi nikdy nečetla. Bylo to velmi zajímavé. Zpočátku bezstarostné, nicnedělání u moře, mladí lidé, jejich vzdělaní rodiče, kteří se znají z vysoké školy, mají své chyby. Věda, umění a náboženství mohou být v jedné rovině. V knize najdete i skryté líčení biblických příběhů v trochu jiném podání. Velkou roli zde hraje kontrast klimatické katastrofy a na první pohled nečinnost rodičů, která začne mladé iritovat.

Kniha má 200 stran, je rozdělena na 10 kapitol, zakončena poděkováním a doslovem autorky.

Kniha byla zařazena do užšího výběru National Book Award for Fiction 2020 a mezi deset nejlepších knih roku 2020 podle New York Times Book Review.

Strhující román o klimatické katastrofě a střetu generací.

Ukázka z knihy:

Dlouhou příjezdovou cestu lemovaly nádherné květinové záhony ohraničené hlávkami červeného zelí, fontány s abstraktními sochami chrlící čistou vodu a hájky stromů, jejichž listí už začínalo žloutnout a červenat.

Jen hvízdla.

„Docela to ujde,“ poznamenal táta.

„A všechno za pár blbých filmů.“

„Všechny nejsou blbý.“

„Většina jo. Sam to říká.“

„A tos neviděla ten obří pozemek v L.A.,“ dodal táta.

„Ty taky ne,“ opáčila máma.

„To teda jo. Na sockách.

Odfrkla si.

Zastavili jsme. Parkoviště bylo kryté. V dálce jsem viděla krajkový altánek a za stromy vykukovala část obřího domu s nabíranými fasádami, jenž působil jako padělaná verze nějaké evropské budovy. Možná v Itálii.

„Jdu rovnou do bazénu,“ prohlásila máma a rozepnula si pás. „A pak do vířivky. Prý má skleněnou střechu.“

„Jak tady můžou mít přelivovej bazén, když tu není oceán?“ nechápala Jen.

„To se asi dozvíme,“ odtušil táta.

„Fakt doufám, že má dostatečnou zásobu alkoholu,“ zamumlala máma.

A vystoupila.

„Ta se teda nerozpakuje,“ zabručela Jen.

Několik slov u autorce:

Lydia Milletová (* 1968) je americká spisovatelka. Narodila se v Bostonu, vyrůstala ale v kanadském Torontu. Na tamní univerzitě absolvovala mezioborová studia, na Duke University poté získala magisterský titul z environmentalistiky. V současnosti žije se svými dvěma dětmi nedaleko Tucsonu v Arizoně, kde působí jako redaktorka v  Centru pro biodiverzitu. Je autorkou třinácti knih, mimo jiné souboru povídek  Love in Infant Monkeys (2009), za nějž byla nominována na Pulitzerovu cenu. Román A Children’s Bible (Tehdy jsme žili v letní zemi) se dostal do širšího výběru americké National Book Award for Fiction.

Autorka: Lydia Milletová

Přeložila: Anežka Dudková

Edice: Světová próza

Ilustrace na obálce: Sabina Chalupová

Žánr: novela, světová próza

Vydáno: 2023,  Nakladatelství Vyšehrad ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 200

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7601-782-5

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *