Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života-strhující vyprávění o síle myšlenek

Přemýšlíte nad svým životem? Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje náš mozek? Právě vám je určena kniha s názvem Tři dny, dvě ženy, jedna opice a smysl života, jejíž autorkou je  Karolien Notebaertová, vydalo ji Nakladatelství Kazda v Brně. 

Čekají vás tři dny, které Marii rozhodně změnily život. Její matka ji vysvětluje, jak funguje mozek, jak se umět rozhodnout, co naše myšlenky. Třídenní putování sedmnáctileté Marie a její matky neurovědkyně, malebným krajem Irska- v Dublinu, různé myšlenkové procesy, které se Marii rodí její hlavě. Co jsme, kam směřujeme, co naše budoucnost, kým se vlastně staneme, uvědomění si, co nás baví, co nás naplňuje, čím nechceme být, co jsme, co chceme? To jsou otázky, které si Marie klade. Obě ženy se vlastně poznávají navzájem, prochází liduprázdné stezky, vidí krásné scenerie, slyší zurčet říčku Avonberg, to ticho, to příjemné putování v nich vyvolává různé pocity. Kniha je rozdělena na tři kapitoly, tři dny, které obě ženy putují. 1.den – O tom, jak myšlenky utvářejí budoucnost, 2.den- O tom, jak pochopit, kdo  skutečně jsem, 3.den- O tom, jak využít svůj potenciál, aby ses stala tou nejlepší verzí sebe.

Mějme na paměti, že člověk potřebuje mít mentální baterii plně nabitou, aby si uchoval psychickou rovnováhu a byl schopen podávat výkon. Naše životní naladění má obrovský vliv na náš celkový výkon. Pokud se cítíme, jak se říká „vyšťavení“, nic s námi nebude a žádný výkon nemůžeme podat.

Ve vyprávění vás čekají zážitky z výchovy dvou dětí jedné matky Juliet, samoživitelky, neurovědkyně. Někdy úsměvné, někdy smutné, možná i tragikomické. Dozvíte se o meditaci, jak si k najít cestu, jak se ji naučit vnímat, aby nám byla prospěšná a nejen to. Každý v té knize najde to své, pro svůj život.

„Věřím tomu, že člověk je už od začátku své cesty životem úplný, ale ne dokonalý. Proto se neustále vyvíjí a mění.“

V naší mysli slyšíme hlas, který k nám neustále promlouvá. S mámou mu říkáme opice. Tato opice vytváří naše myšlenky o nás samotných, o druhých lidech, o naší minulosti a budoucnosti.

Knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Doporučila mně ji paní Marie Palenčárová z Nakladatelství Kazda. Tímto ji moc děkuji za doporučení i poskytnutí recenzního výtisku. Kniha splnila moje očekávání a doporučím ji všem, bez rozdílu věku i pohlaví, protože by si ji měli přečíst úplně všichni. Líbí se mně její malinkatý formát, ale i drobné ilustrace, které jsou součástí knihy a dělají publikaci ještě hezčí. Jsou milé, inspirativní.

„Určité zážitky mohou vyvolat tak silné emoce, že je možné změnit návyk ze dne na den. Tato emocionální připravenost je naprosto zásadní, protože nakonec jsou to především pocity, které nám udávají směr, motivují nás a dávají nám energii ke změně.

Čtení bylo naprosto báječné. Užila jsem si ho od začátku, až do konce. Kdybych mohla, knihu bych přečetla za jeden den. Velmi poučná, milá, inspirativní, cesta k našim myšlenkám. Hodně se mně líbily myšlenkové pochody mladé dívky, která vstřebávala informace od své velmi vzdělané ženy, vědkyně. Nádherný byl i jejich kamarádský vztah, který na vás při čtení bude přímo dýchat. Tři dny, dvě ženy vás budou provázet zajímavými myšlenkami, které vás určitě donutí přemýšlet, v mnoha z nich se vlastně najdete, že to máte úplně stejně. Autorka je velmi uznávaná odbornice na osobní rozvoj a má doktorát z neurovědy. Jelikož jsem studovala na lékařské fakultě, fyziologie byla mým velmi oblíbeným předmětem. V této příručce jsem přímo vyhledávala vše, co se týkalo našeho limbického systému. Tato oblast mě velmi fascinuje. Pojďte se zamyslet, popřemýšlet, užít si krásnou přírodu Irska, možná se i zasmát, vše v jedné inspirativní knize.

Publikace je rozdělena na tři dny cesty matky a dcery. Je doplněná nádhernými ilustracemi i menšími kresbami, které dotváří celý vzhled knížky. Malý formát se mně líbí. Tyto příručky o myšlenkových, životě i různých cestách, by tento malý formát měly rozhodně mít.

Ukázka z knihy:

„Mozek připravuje tělo na boj nebo útěk tím, že se zvyšuje tep, zpomaluje trávení a zvyšuje produkci potu. Tímto způsobem šetříme energii: odtok krve z trávení je přesměrován do svalů a díky nadbytečnému potu je naše pokožka pružnější, takže je méně náchylná ke zranění. Důležité je také to, že ruce jsou vlhké, což zabraňuje přehřátí těla. Obvykle se nám rozšíří zornice, což vede k tunelovému vidění, které nám umožňuje soustředit se na nebezpečí před námi. Jak vidíš, všechny tyto fyzické změny jsou důležité pro skutečný boj nebo běh. Umožnily, bychom my lidé dokázali přežít až dodnes.“

Marie při naslouchání mému výkladu přikyvovala, aby dala najevo, že rozumí. „Ale proč se mi tyhle fyzické změny děly před závodem?“ zeptala se udiveně.

„To přece nebyla nebezpečná situace.“

Několik slov u autorce:

Karolien Notebaertová  je známá odbornice na leadership a osobní rozvoj, řečnice TEDxTalk a Creator a autorka několika bestsellerů. Má doktorát z neurovědy a svou vášeň pro výzkum mozku promítá do popularizace neurovědy formou přednášek a psaní knih. Založila Science and Leadership Academy, která se zaměřuje na využití vědy v leadershipu. Pořádá také kurzy na Insight Timer – největší bezplatné meditační aplikaci na světě s přibližně 18 miliony uživatelů. Vyučuje na Goethe Business School ve Frankfurtu nad Mohanem, kde za svou práci získala již několik ocenění. Je vášnivou horolezkyní, turistkou a běžkyní a ráda tráví čas v přírodě.

Autor: Karolien Notebaertová

Žánr: naučná literatura, rozvoj osobnosti

Přeložil: Martin Richter

Ilustrace: Karolien Notebaertová

Kresby: Sofie Verhoeve

Počet stran: 144

Vydáno: 2023, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba: měkká vazba s klopami

ISBN 978-80-7670-109-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *