Varšavský sirotek- boj o holý život za zdmi varšavského ghetta

Baví vás romány z válečné doby? Chcete prožít emotivní příběh? Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Varšavský sirotek, jejíž autorkou je Kelly Rimmerová, který je rozhodně velice silný a nezapomenutelný. 

Čtrnáctiletá Elzbieta Rabineková žije s adoptivními rodiči za zdmi varšavského ghetta. Nikdy si neuvědomila, co všechno se za těmito zdmi děje. Poznává mladou zdravotní sestru Saru, která pomáhá malým dětem se dostat z ghetta do náhradních rodin. Elzbieta ji začne pomáhat. Poznává židovského chlapce Romana, do kterého se zamiluje. Má vůbec jejich láska šanci? Roman svou povahou za nespravedlnost, ač nechtěně upozorní na to, co dělá Sara. Dostanou se do velkého nebezpečí. Roman pracuje v továrně. Má problém pro svou rodinu zajistit jídlo. Jeho matka je nemocná. Jak vše nakonec dopadne? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do napínavého čtení. Čeká vás velmi emotivní čtení, plné strachu, ztrát, bolesti, ale také příběh plný naděje, lásky a obrovského odhodlání žít pro druhé a pomáhat jim.

Kniha se mně nečetla snadno. Jako každý příběh, který se týká války i problematiky židovského ghetta. Přesto jsem jej přečetla jedním dechem. S obrovskou pokorou, obdivem i úctou k ženě, která dokázala pomáhat cizím dětem, nasazovala svůj holý život, to je opravdu neskutečné. Válečné romány čtu poslední dobou velmi ráda. Střídám je s různými historickými romány. Historie mně vždy bavila a čím jsem starší, tím více si uvědomuji, jak je důležité znát naši historii se vším všudy.

Kniha má 47 kapitol, celkem 408 stran, zakončena poděkováním autorky. Moje subjektivní hodnocení románu je určitě pozitivní. Příběh je velmi silný, nezapomenutelný, plný zvratů, strachu, ale té neskutečné naděje a odhodlání, které měla Sara a dokázala pomáhat cizím dětem. To obrovské nasazení za druhé, to se jen tak nevidí. Autorka se inspirovala příběhem velmi odvážné ženy Ireny Sendlerové, který je třeba si připomínat. Jelikož jsem četla její životopisný román, spousta souvislostí mně díky tomu zapadala do sebe.

Za zdmi varšavského ghetta svádí lidé každodenní boj o holý život. Je vůbec možné někoho odtamtud zachránit?

Ukázka z knihy:

V osm ráno jsem se dostal na naše velitelství na ulici Dluga. Měli jsme v úmyslu pokusit se převzít kontrolu nad oblastí Sródmiescie- v podstatě nad okolím Starého Města včetně ulice Miodowa.

Byl jsem nejmladší člen jedenadvacetičlenného oddílu. Všem bylo nad osmnáct, ale já byl jediný, kdo se zúčastnil aktivního boje. Když jsme se chystali na začátek povstání, připadal jsem si jako cynický stařec. Moji spolubojovníci měli bodrou náladu a myšlenky na to, co nás čeká, je nabíjely energií.

„Zabiju tolik Němců, že mě budou znát v celé Říši. Budou trénovat mladé vojáky, aby se před mocným Mečem měli na pozoru,“ chvástal se jeden člen oddílu. Vypadal asi na třináct. Byl čistě oholený, měl dětský obličej a hubený byl jako tyčka. Jediným důkazem, že je mu opravdu dvacet let, bylo, že byl nejmíň o třicet centimetrů vyšší než já. I na dospělého byl mimořádně vysoký.

„Za každého člena mé rodiny, který umřel, zabiju jednoho Němce,“ holedbal se Vodka.

„Umíš vůbec do tolika počítat?“ dobíral si ho Tank.

„Sundám si ponožky, abych je mohl pro jistotu spočítat na prstech.“

„Myslíš si, že ti udělá líp, než je zabiješ?“ zeptal jsem se ho mírně. Právě jsem uložil na místo dřevěnou bedýnku plnou munice a jejich bezstarostné tlachání mě dráždilo, až se mi převracel žaludek. Všichni kluci se ke mně obrátili, nejspíš ohromení tím, že mě slyší mluvit. Odhodlaně jsme se snažil vyhýbat se přátelství s kterýmkoliv z nich. Nechtěl jsem udělat stejnou chybu, jakou jsem udělal s Chaimem.

Několik slov o autorce:

Kelly Rimmerová je autorka bestsellerových románů pro ženy, jejíž knihy jsou překládány do více jak dvaceti jazyků. Žije na australském venkově se svou rodinou a dvěma nezbednými psy Sullym a Basilem.

Autor: Kelly Rimmerová

Přeložila: Zdeňka Zvěřinová

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: 2023, Vydala Euromedia Group, a.s,-Ikar,  Praha – edice světový Bestseller

Počet stran: 408

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-5030-3

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *