Mladá Ada po válce musí odejít z medicíny, musí se starat o svou nemocnou matku. Měla pocit, že po válce je obě čekají lepší časy. Zažila válku v koncentračním táboře a nyní chce studovat a radovat se ze života. Komunisté ale mají na toto úplně jiný názor. Její židovský původ jim nenechá spát a Ada se dostává do mnoha potíží. Jednoho dne ji nabídne sňatek rozvedený muž, který má obrovský vliv a zařídí ji krásné bydlení i pro její matku, vrátí ji zpět na studia i praxi do nemocnice. Ada stojí před velkým morálním rozhodnutím. Má si vzít staršího muže, kterého nemiluje za cenu všech výhod, které na ni čekají? Má říci ano i za cenu morálního selhání nebo říci ne a zachovat si svou čest a nést důsledky svého židovského původu? Jak se Ada rozhodne, tak to už se nechte překvapit a pusťte se do velmi napínavého čtení.
Knihu jsem si opravdu užila a přečetla ji jedním dechem. Romány Markéty Lukáškové mám moc ráda. Miluji její humor i její způsob líčení děje, který je více než zajímavý. Už se těším na její další počin. Autorka se věnuje zajímavému tématu, a to je konec války a nástup vlády komunismu. Poukazuje na jeho stinné stránky, to jak lidé žili, na co vše si museli dávat pozor, jak o sobě vše věděli, jak byli někteří lidé vlivní co všechno dokázali o druhých zjistit. Musím říci, že mně z toho opravdu mrazí v zádech. Velmi mě zaujalo rozdělení děje, kdy autorka napsala, co se dělo, když se Ada rozhodla si Karla vzít, co vše ji život s ním přinesl a jaké to vlastně bylo. V další části knihy autorka uvedla, co se stalo, když se Ada rozhodla si Karla nevzít a jaké důsledky za své rozhodnutí vlastně nesla. Bylo to velmi zajímavé se nad tím zamyslet. Když jsem ale četla a najednou uviděla na jedné stránce napsané ne, zarazila jsem se a čekala, co bude. Překvapilo mě, že autorka uvedla oba případy, jak se hlavní hrdinka rozhodla. Přiznám se, že i já si tuto otázku položila. Jít do toho s tím, že se mohu vrátit na studia, zajistím pro svou nemocnou maminku přepychové bydlení, morálně tedy hodně hluboko klesnout nebo si zachovat svou čest, odmítnout sňatek a žít v chudobě? Má Ada nějakou možnost svůj osud změnit k lepšímu? Je o tedy těžké rozhodnutí a sama nevím, pro co bych se rozhodla. Román v mně bude opravdu dlouho doznívat, jelikož střípky děje do sebe velmi dobře zapadaly. Ada se snažila zjistit, na co manželka Karla zemřela, a to mě nenechalo spát. Musela jsem na to pořád myslet a knihu přečíst až do konce. Jaký mocenský vliv má její manžel Karel a co vlastně dělá?
Knihu doporučím všem, co si chtějí přečíst silný příběh, chtějí se vrátit do poválečných let a nejen jim.
Několik slov o autorce:
Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který čeká na filmové zpracování. Následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat populární podcast Příběh, který se opravdu stal přinášející méně známé epizody z českých i světových dějin.
Ukázka z knihy:
Ada zabouchla za matkou dveře auta, hodila si kabelku na sedačku a dala nějakýmu Láďovi pokyn, aby jel. Po tomhle bytě se jí stýskat nebude. Když se po válce s matkou vrátily do Prahy, jejich vila byla vybydlená od Němců, a když ji konečně s pomocí peněz půjčených od obce jakžtakž daly dohromady, nastoupili komunisti a ony o vilu přišly podruhé. Místo ní dostaly byt na zdánlivě dobré adrese Ve Smečkách kousek od Václavského náměstí. Jenže byl přízemní, zřejmě nějaká narychlo přebudovaná prádelna nebo sklad, byla v něm tma a vlhko a scházelo v podstatě veškeré vybavení. A ještě se tehdy na úřadě tvářili, jak jim nevycházejí vstříc, protože invalidní matka přece nemůže do schodů. Ani tenhle byt jim ale nepatřil, dostaly „výměr na jeho trvalé užívání,“ protože nedejbože aby snad něco skutečně vlastnily.
Když vystupovaly z auta před Karlovým domem, měla Ada pocit, jako by se ocitla ne v jiné, ale v jiné realitě. Vybavil se jí Harryho křik a jeho uvítací řeč na Stalinově třídě. Ona na ní teď bude bydlet, ten název na ceduli hned na rohu kousek od nich jí zřejmě má každý den připomínat, co provedla.
„Já si ještě pamatuju, když tohle byla Fošovka,“ utrousila matka s bolestivou grimasou, když vystupovala z auta.
„Fošovka?“ zeptala se nepřítomně Ada.
„Tahle ulice se před válkou jmenovala po francouzském maršálovi Ferdinandu Fochem. Fošovka,“ vysvětlil za matku Karel, který se objevil přede dveřmi domu přesně v tu správnou chvíli jako vždy, a matka uznale kývla. Panečku, ten se vyzná, zeťák. To ale nebylo zdaleka to hlavní, čím na ni toho odpoledne zapůsobil. Když dokulhala ke schodům a zoufale se rozhlídla okolo sebe, mávl na nějakýho Láďu a ten přijel s invalidním vozíkem, jako kdyby si ho před chvíli shodou okolností vytáhl z kapsy kalhot.
Autorka: Markéta Lukášková
Ilustrace: Gabriela Šupíková
Žánr: historická próza, česká próza
Vydáno: 2024, Vydalo nakladatelství Motto, ve společnosti Albatros Media, Praha
Počet stran: 280
Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-267-2646-3
Kniha vychází 16.5.2024
Knihu můžete koupit zde: