Den v mateřské škole-tipy a zkušenosti z praxe

Pracujete v mateřské škole, chcete se dozvědět, jak to v ní vlastně chodí během jednoho dne od rána až do zavíračky? Máte rádi zajímavé vyprávění z prostředí mateřské školy? Ondřej Koželuh vás jedním takovým dnem provede a věřte, rozhodně se nebudete nudit a ještě se přitom pořádně zasmějete. 

Život v mateřské škole je mnohdy opravdu zajímavý, pestrý, úsměvný. Ondřej Koželuh ve vás provede jedním běžným dnem v mateřské škole. Velmi poutavou a vtipnou formou vám představí život v mateřské škole, prostě tak, jak to v jedné školce chodí. Díky přečtení toho příběhu si možná uvědomíte, co všechno děti zvládnou, jaké události, situace, radosti, možná i obavy prožijí v mateřské škole, uvědomíte si, jak jste to prožívali před lety vy, co se od té doby možná změnilo nebo také nezměnilo. V knize najdete mnoho inspirací, jak dané věci, které se v mateřské škole opakují lze dělat jinak. Je to určitá forma sebereflexe, jak to vlastně v dané MŠ děláte. Ne vždy je třeba vše měnit, ale je třeba se nad tím zamyslet, že některé zažité stereotypy lze změnit, nenásilnou formou, postupně a vlastně to bude ku prospěchu všech. Jak dětí, tak i pedagogů. Najdete zde různé vychytávky i tipy, principy, které se mohou uplatňovat v předškolním vzdělávání, ale také různé neduhy, chyby, jejichž eliminací se může funkčnost třídy zlepšit. Toto není návod na ideální třídu, ale pouze forma seberereflexe, díky ní můžete něco ve své třídě změnit.

Kniha je naprosto báječná a doporučím ji všem učitelkám mateřské škole, ale i těm, co v mateřské škole nepracují a chtějí poznat, jaké to vlastně v mateřské škole chodí. Knihu jsem si užila od začátku až do konce. Pobavila jsem se, někdy ukápla i slzu, jak jsou děti bezprostřední, to je na mé práci učitelky prostě to nejúžasnější. Po přečtení této knihy musím říci, že si své práce opravdu vážím a jsem ráda, že mě osud nakonec zavál po mateřské dovolené do mateřské školy. Práce s dětmi je někdy náročná, ale přesto tak úžasná, že bych ji za nic na světě neměnila. Ten úsměv, objetí, pochvala od dětí jsou to nejkrásnější, co může učitelka v mateřské škole zažít. Publikaci vám umožní vlastní sebereflexi, zamyšlení nad tím, zda by bylo možné něco ve své třídě změnit, něco dělat jinak nebo se utvrdit v tom, že to, co děláte, děláte vlastně dobře. Každý si zde najde to své pro svou práci učitelky v mateřské škole. Vše, co děláme s dětmi je nějakým způsobem v dané mateřské škole zažito, prostě to tam tak je. Změnou vedení, či příchodu nové učitelky se mění klima třídy a některé činnosti možná začnete dělat jinak, což si myslím, že je velmi dobře.

Ukázka z knihy:

Manipulace s vroucí polévkou jsem se v dětských rukou prostě vždy bál. Přišlo mi to jako zbytečné riziko, i když by se mi samozřejmě moc líbilo, kdyby to děti dělaly samy. V pár třídách jsem to v životě viděl a jednoznačně to podporuji, ale já jsem se jednoduše o děti bál, toť vše.

„Jaká je to polívka?“ ptá se Dalibor. „Klasickej vejvar z fuseklí,“ odpovídám mu. „Ňam, ten mám nejradši,“ oblizuje se. „No to je dobrý todleto,“ slyším od jiného stolu, „to jsou nějaký rozlišovací vesty, ne, nebo co?“ „Ne, to jsou sešrotovaný plastový flašky!“ přichází odpověď. „Jo, sešrotovaný plastový flašky, ahá!“ Já se tedy často v životě nedojímám, ale tohle jsou ty okamžiky, kdy jo.

Občas se stane, že je třeba v kuchyni nějaké zdržení nebo se vrátíme příliš brzy z vycházky. Oběd ještě není připravený, děti sedí u stolů a nic se neděje. Pokud se něco takového stane, je šance daného času zase využít nějak efektivně-nějakou reflexí dnešního dopoledne nebo třeba hrát nějaké klidné hry-na kukačku, tichou poštu a tak. Jak už jsem psal, každý moment je příležitost.

Než se rozlije polévka dvaceti pěti dětem, je jasné, že někdo má snědeno dřív, než někdo jiný vůbec dostane něco na talíř. Takže zatímco ještě nalévám, největší žrouti už dostávají v kuchyni špagety. „Víte, jak se správně jí špagety?“ ptá se kontrolně velká Karolína, což neměla dělat.

„Pusou?“ „Rukama, hehe.“ „Aplikovat přímo do tlamy? „No, tak uvidíme, jak si s tím poradíte,“ krčí rameny kolegyně a dál se věnuje svému talíři s polévkou. Holt, kdo se moc ptá, moc se dozví. V naší třídě to platí dvojnásob a kvalita odpovědí taky stojí za to.

Několik slov o autorovi:

Mgr. Ondřej Koželuh vystudoval bakalářský obor Předškolní a mimoškolní pedagogika, následně navazující magisterský obor Aj/Dě pro 2. st. ZŠ, oboje v Plzni. Učil pět let v mateřské škole, v současné době je doktorandem na Pedf Uk. Ve volném čase se věnuje psaní článků pro časopisy Informatorium 3-8 a Rodina a škola a zábavnému blogu o prostředí MŠ zveřejňovaném na Facebooku.

Autor: Ondřej Koželuh

Žánr: metodická příručka, výchova

Vydáno: 2024, Portál, Praha

Počet stran:136

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-2155-5

Knihu můžete koupit zde:

Výchova v MŠ | Den v mateřské škole | Nakladatelství Portál (portal.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *