Nápadníček – celoroční plán aktivit pro mateřské školy

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Nápadníček, jejíž autorkou je Marcela Trantinová a kolektiv autorek. 

Hned na začátku příručky naleznete tabulku s příkladem plánu na celý týden. Kniha má celkem 8 hlavních témat, která jsou podrobně rozpracovaná. Jaká témata v publikaci najdete? Kamarádi, jak se chovat a pomáhat v různých nebezpečných situacích, pohádku o Smolíčkovi, povídání o houbách, ptáčcích i strašidlech, Vánocích a ledovém království.

Tato příručka je zaměřena na práci s dětmi v mateřské škole. Nabízí celou řadu aktivit a různých činností a to např. náměty pro ranní kruh, výtvarné, dramatické a hudební náměty, práci s knihou a písmenky, stolní hry, pokusy a objevy, pohybové a relaxační aktivity, sebeobslužné činnosti, praktické dovednosti, či hry s pískovničkou.

Každá z aktivit je detailně popsaná s četnými fotografiemi, které dotváří kouzlo celé knihy. Na konci publikace naleznete přílohy s pracovními listy i různými obrázky, které si můžete opakovaně kopírovat. Z příloh mě nejvíce zaujalo podzimní lotto s dýněmi a strašidly, dále kartičky s emocemi dětí a protiklady. Také jsou v nich básničky doprovázené pohybem i pohybová hra. Taktéž nesmí chybět seznam použité literatury, různé internetové zdroje i deskové hry, které můžete s dětmi dále využívat.

Nápadníček je určen pro všechny učitelky mateřských škol, jak začínající, ta i pro ty zkušenější, kde mohou načerpat mnoho nápadů pro práci s dětmi. Publikace mě moc zaujala a těšila jsem se, až vyjde. Myslím si, že je pro práci učitelek bezvadná a neměla by chybět v žádné mateřské škole. Tato metodická příručka byla vydána se souhlasem Step by Step ČR, o.p.s., jediným držitelem licence na šíření vzdělávacího programu Začít spolu v ČR. Jelikož jsem při práci s dětmi v jedné mateřské škole měla možnost vyzkoušet si činnosti v centrech aktivit, které program Začít spolu mají, je mně tato práce blízká a nečinilo mě potíže se v této problematice zorientovat.

Kniha je přehledná, srozumitelně napsaná, plná zajímavých nápadů a aktivit, detailně rozpracovaná, s daným postupem i pomůckami, které k určité činnosti potřebujete. Nechybí ani souhrnná tabulka s konkretizovanými výstupy i činnostmi, které korespondují s cíli RVP MŠ.

Velké plus dávám za černobílé ilustrace Patricie Koubské, které tak nějak k dětských knihám a učitelským publikacím prostě patří. Dále fotografie, které zachycují různé činnosti i hotové výrobky.

Tuto metodickou příručku mohu jen doporučit. A že jim doma mám opravdu hodně.

Nabízená témata korespondují s ročními obdobími, i se vzdělávacími oblastmi Dítě a společnost, Dítě a ten druhý, Dítě a jeho tělo, Dítě a jeho psychika, Dítě a svět. Při plánování vychází z RVP PV.

Ukázka z knihy:

Vzdělávací program Začít spolu je zajímavý, kreativní, respektující zájmy a silné stránky dětí a vychází z teorie mnohačetné inteligence. Stránky a schopnost každého jedince popsal americký psycholog H. Gardner ve své teorii mnohačetné inteligence, prostřednictvím které říká, že každý člověk má minimálně osm typů inteligence (schopností). Ty uplatňuje při řešení každodenních situací. V roli pedagoga pomáháme dětem objevit, kým jsou a kým by se mohly stát.

Vedeme je k uvědomění, že každý člověk dokáže díky svým přednostem přistupovat k řešení problémů odlišným způsobem.

Několik slov o autorkách:

Marcela Trantinová je učitelka MŠ s mnohaletou praxí. Zabývá se logopedií, rozvojem komunikačních a řečových dovedností dětí. Pracuje jako učitelka MŠ a věnuje se sportovní činnosti dětí.

Jana Zetková vystudovala střední pedagogickou školu obor učitelství pro MŠ. Jako učitelka pracuje víc než 30 let.

Marie Bartošová působí jako učitelka MŠ.

Petra Dvořáková je od roku 2010 ředitelkou Mateřské školy Šestajovice v Praze. Vystudovala Univerzitu Hradec Králové, obor Pedagogika předškolního věku. Je lektorkou programu Začít spolu.

Autor: Marcela Trantinová a kol.

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2021, Portál, Praha

Počet stran: 157

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-1795-4

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *