Učíme se protiklady – pracovní listy od 2 let

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavou příručku, ve které se řeší protiklady? Tak právě vám je určena novinka vydavatelství Portál s názvem Učíme se protiklady, jejíž autorkou je  Sylva Hubníková. 

Co vlastně v této publikaci najdete?

Každý pracovní list obsahuje jednu opozitní dvojici protikladu. Najdete zde informace, co daným nácvikem obou pojmů rozvíjíte, dále různé náměty na aktivity na venku i uvnitř v herně, či doma. Jednoduchý pracovní list s obrázky si můžete okopírovat a zalaminovat, případně děti mohou vybarvit a vy procvičovat s nimi. K upevnění pojmu v řeči lze použít jednoduché říkadlo, které se s dětmi můžete naučit. Náměty na aktivity jsou různorodé. S dětmi je možné procvičovat základní sebeobsluhu, i věci z každodenního života. Obrázky jsou jednoduché, většího formátu, bez množství detailů, takže snadno zaujmou i ty nejmenší.

Co mohou děti díky těmto pracovním listům procvičit? Především jemnou motoriku, předmatematické představy, prostorové představy, zrakové a sluchové vnímání, sebeobsluhu a upevňovat hygienické návyky. Dále také schopnost navázat a udržet oční kontakt, uvědomit si své tělesné schéma, orientaci v čase, grafomotoriku a další dovednosti.

Jaké protiklady v publikaci naleznete? Je to především velký x malý, nahoře x dole, den x noc, dlouhý x krátký, vysoký x nízký, mladý x starý, pomalu x rychle, ostrý x tupý, čistý x špinavý a mnoho dalších protikladů, se kterými se v běžném životě setkáváme, aniž bychom si to uvědomovali.

Tato metodická příručka má všestranné využití. Musím říci, že mě moc zaujala. Lze s ní pracovat jak s malými dětmi, tak i s nejstaršími předškoláky. Je přehledná, srozumitelně psaná, s velkými obrázky. Náměty na různé aktivity jsou opravdu zajímavé a myslím si, že budou děti bavit. Líbí se mně, že se jedná o činnosti z běžného denního života, co děti prožívají každý den. Jelikož sebeobsluha je hodně důležitá, je dobře, že jí autorka věnuje větší pozornost. Názvy jednotlivých protikladů můžete upevnit pomocí jednoduchého říkadla.

Velkou výhodou této knihy vidím v tom, že má velké obrázky a že ji lze využít při práci již s dvouletými dětmi. Jelikož pro dvouleté děti nenajdete jen málo publikací, rozhodně by neměla chybět v knihovničce žádné učitelky i mateřské školy, která pracuje s dvouletými dětmi.

Několik slov o autorce:

Sylva Hubníková je dlouholetá učitelka mateřské školy, kde pracuje především s dětmi s mentálním postižením. Ve své praxi se ale dostala i do běžných mateřských škol. Veškerá její tvorba vychází z potřeb dětí, je na nich „odzkoušená“ a dle potřeb dětí upravená.

Kniha je určena primárně pro děti od 2 let do 3 let, učitelkám MŠ, logopedickým asistentkám, rodičům dětí, kteří se chtějí dětem více věnovat a procvičovat s nimi protiklady. Publikaci ocení i pedagogové, kteří se věnují  dětem s mentálním postižením, s autismem.

Autor: Sylva Hubníková

Ilustrace: Libor Drobný

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2021, Portál, Praha

Počet stran: 71 nečíslovaných stran

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-1789-3

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *