Aby nám tu bylo hezky – tvoříme pravidla v MŠ

Pracujete v mateřské škole? Hledáte zajímavou knihu, při níž si odpočinete, dozvíte něco zajímavého, uvidíte některé problémy z mnoha úhlů pohledu? Pokud jste alespoň jednou odpověděly ano, tak právě vám je určena novinka s názvem Aby nám tu bylo hezky, jejíž autorkou je Eva Svobodová. 

Kniha je o tom, jak společně s dětmi nastavovat pravidla v mateřské škole, jak je společně tvořit a používat. Je rozdělena na 5 kapitol, zakončena seznamem citované literatury. První kapitola se zabývá člověkem jako takovým, o jeho různých problémech, se kterými se můžeme setkat. Kapitola druhá je o našich potřebách, o tom, jak je uspokojujeme. Další kapitola rozvíjí problematiku našich hranic a limitů, které máme, jaké je akceptovatelné chování v našich životech. Kapitola čtvrtá vás zavede mezi pravidla, co jsou návyky, rituály, jak máme společně spolupracovat. Kapitola poslední je o tom, jak ty vlastní pravidla nastavovat. Na konci každé kapitoly je několik otázek k zamyšlení.

Autorka se zabývá jednotlivými fázemi vyvozování pravidel. Nakonec knihy autorka přidala zajímavé příběhy a vyprávění ze života dětí v mateřské škole, různé náměty a otázky na zamyšlení. V každé kapitole najdete příběhy z praxe, které nám pomohou osvětlit danou problematiku, více se v ní budeme orientovat, možná i některé věci ve svém osobním i profesním životě učitelky přehodnotíme, budeme vidět z více úhlů pohledu.

Kniha je naprosto úžasná. Čtení jsem si užila od začátku až do konce. Opravdu se mně moc líbila. Obsahuje mnoho zajímavých informací. Doporučím ji všem učitelkám mateřských, ale i základních škol, dále rodičům, prarodičům, kteří se chtějí něco dozvědět o hranicích, pravidlech, jak je dětem nastavovat a proč. Velmi přínosné jsou příklady z praxe, které ve mně vyvolaly různé pocity. Nad danými situacemi, které autorka popisuje jsem se zamýšlela. Autorku znám osobně z různých seminářů pro pedagogy a velice si ji vážím. Poutavou formou zaujme pedagogy. Kniha je přehledná, srozumitelně psaná.

Ukázka z knihy:

Rozhlédni se kolem nás. Vidíš, co je kolem krás? Krásné stromy, staré domy, barvy květin v zahradách. Slunce ozářilo mraky, hvězdy tančí s měsícem, krásně voní kyprá zem, my jsme všichni krásní taky, krásné kočky, krásné krávy, krásný den i krásná noc.

Všude kolem krásy moc, krásně voní hrnek kávy. Co je ale nejkrásnější, nejkrásnější na světě? Hebký kožich kotěte? Louka plná měkké trávy? Kdepak, tak to přece není? Nejhezčí je pohlazení.

Když jsme spolu, tulíme se, usmíváme, brečíme..

Když se někdy bojíme, držíš mě, já držím tebe, nad námi je modré z nebe a pod námi pevná zem.

Několik slov o autorce:

Mgr. Eva Svobodová vyučuje na PF JČU v Českých Budějovicích obor učitelství pro MŠ. Je spoluautorkou knih Vzdělávání v mateřské škole, Metody dramatické výchovy v MŠ, Do školky za zvířátky a Osobnost předškolního pedagoga.

Autorka: Eva Svobodová

Žánr: populárně – naučná publikace

Vydáno: 2022, Portál, Praha

Počet stran: 132

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1852-4

Knihu můžete koupit zde

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *