Průvan a Meluzína – dobrodružná grafomotorika

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Máte doma předškoláka a chcete jej dobře připravit na vstup do 1. třídy? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Průvan a Meluzína, jejíž autorkou je Patricie Koubská. 

Tato publikace vlastně není dokončená. Část práce totiž zůstává na vašich dětech, jak si knihu dokončí. Je zde tedy prostor pro jejich individuální vyjádření. Celou publikací vás provede Kája, možná trochu ustrašený hoch, který má rád lego. Bohužel špatně vidí a musí nosit brýle. Je z toho špatný, protože se mu kluci Hába a Ptáček smějí. Utíká před nim a schová se do starého opuštěného domu, kde zažije mnoho dobrodružství a také tam pozná Průvana a Meluzínu. Ti mu pomohou dát klukům, jak se říká co proto a od té doby už Kájovi dají pokoj. Za což se samozřejmě moc ráda.

Tento pracovní sešit je ve formě souvislého příběhu, děti si zábavnou formou procvičí grafomotoriku, správné držení tužky, u starších dětí je to čtení, časová posloupnost, tzn. že úkoly plní za sebou, aniž by je vynechaly a přeskakovaly, ale především to, že děti úkol dokončí a trénují tak svou trpělivost a samostatnost. Co si díky této publikaci vlastně procvičí? Především zrakové vnímání, rozlišování, vizuomotoriku, logické myšlení, jemnou motoriku, čtenářskou i předčtenářskou gramotnost, správný tlak tužky na podložku, schopnost orientace na ploše a časovou serialitu, co jde přesně za sebou.

Publikace mě opravdu zaujala svým obsahovým zaměřením i grafickým zpracováním. Myslím si, že grafomotorika je nesmírně důležitá procvičovat ji už u předškolních dětí a pokračovat dále i v 1. třídě. Kniha se povedla a doporučím ji všem učitelkám mateřských škol i prvních ročníků základních škol pro procvičování grafomotoriky i samostatného čtení.  Velké pozitivum této publikace vidím v tom, že je důležitá posloupnost děje, plnit úkoly, tak jak jdou za sebou a žádný nevynechat. Děti potřebují jistý řád i posloupnost v životě a díky této publikaci se to učí. Nesmírně mě zaujal příběh chlapce a bylo mě ho moc líto, jak se k němu chovali spolužáci. Jelikož sama nosím brýle a hůř vidím, vím, jak se Kája vlastně cítil. I to, že se mu někdo posmívá. Knihu doplňují nádherné ilustrace autorky publikace Patricie Koubské. Mám je opravdu moc ráda.

Ukázka z knihy:

Žil byl jednou jeden chlapec. Jmenoval se Kája. Byl to moc hodný kluk, někdy až moc. Leccos uměl, třeba hrát na housle. jednoho dne se ale zjistilo, že Kája špatně vidí a tak dostal brýle. Moc velkou radost z toho ale neměl. Zato z toho měli radost, ale škodolibou Kájovi spolužáci Hába a Ptáček. Vymýšleli, co by Kájovi provedli. Náramně je to bavilo. Jednou mu podrazili nohy, Kája upadl a byla to taková rána, až mu brýle odletěly z nosu.

Několik slov o autorce:

Patricie Koubská je výtvarnice a speciální pedagožka. Ilustrovala a také napsala řadu knih pro děti.

Autor: Patricie Koubská

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: literatura pro děti a mládež – naučná

Vydáno: 2021, Vydalo nakladatelství Portál, Praha

Počet stran: 62

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-1735-0

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *