Zahrádkářův rok-báječný diář pro každého zahrádkáře

Máte doma zahrádku? Pěstujete rádi vše možné? Chcete si své poznámky zapisovat do diáře? Tak právě vám je určena kniha s názvem Zahrádkářův rok, kterou vydala Grada Publishing. 

Co zde najdete? Především mnoho rad a nápadů pro vaši zahrádku, možnost zaznamenávat si své pěstitelské poznatky, data, kdy jsem co vysela, zasázela, či sklízela, také prostor k vlastnímu hodnocení, co se dařilo a co ne. Taktéž nechybí poznámky, jak a kdy udělat správný řez stromků, co v daný čas vysázet, co kdy sklízet, rady, jak o své rostliny pečovat, jak se zbavit škůdců, jaké postupy i práce je třeba dělat v daný čas, jak pečovat o své květináče. Najdete zde i zajímavé bylinkové tipy. Také jak si vyrobit super hnojivo, jak pěstovat levanduli, další trvalky nebo také česnek. Jak zazimovat zahrádku a jak se pak připravit na další sezónu. Najdete zde také rady, jak pečovat o krmítko pro ptáčky na vaší zahrádce.

Nádherný, univerzální diář pro všechny zahrádkáře mě nadchl od první strany. Fotografie i ilustrace dělají tento diář ještě hezčí. Líbí se mně jeho obsahové zaměření i to, jak vypadá. Je přehledný, srozumitelně psaný s mnoha zajímavostmi, které jsem si moc ráda přečetla a uvědomila si, že se o svou zahrádku i okolí starám hezky. Je to můj velký koníček. Mám bylinkovou zahrádku, dále také několik skalek a pak pařeniště s paprikami a ještě mnoho záhonků se zeleninou-česnekem, mrkví, petrželí, cibulí a mnoho dalších, které pak sklízím a na podzim postupně zpracovávám. Podobný diář si před lety vedl můj tatínek, kam si zaznamenával své zahrádkářské úspěchy i neúspěchy. Byl to obyčejný školní sešit. Tento diář je naprosto výjimečný. Určitě potěší všechny zahrádkáře, všechny milovníky pěstování všeho možného. Letos to bude úplně jiné pěstování. Připravte se na novou pěstitelskou sezónu a nenechte se ničím překvapit.

Báječný průvodce pro všechny zahrádkáře.

Ukázka z knihy:

Co můžeme vysít a vysadit v březnu?

V březnu se vysévá většina záhonových rostlin. Můžeme je mít buď ve skleníku, nebo na parapetu za oknem.

Nezapomeneme si přečíst návody na sáčku s osivem, uvádějí i termíny výsevu, přesazování i květu, či plodu.

Některá semínka letniček lépe klíčí potmě. Nezapomeneme tedy květináčky zakrýt tmavým papírem či nějakou folie.

Je také ideální čas na výsadbu cibulí lilií-dávají se do dvaapůlkrát větší hloubky, než jsou ony samy. Lilie špatně snášejí těžké, jílovité půdy, prospívají spíše v humózní.

Nezapomínáme, že březen je poslední měsíc, v němž by se měly sázet prostokořenné keře a stromky.

Pokud se ještě hlásí o slovo mrazíky, je nutné některé stromky zkusit ochránit zahradnickou látkou či netkanou textilií.

Bylinkový tip

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) je aromatická bylina s významnými léčebnými účinky, původem z jihovýchodní Asie.

Má adaptogenní vlastnosti, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a úzkost. Obsahuje antioxidanty a má imunomodulační účinky, což znamená, že posilují obranyschopnost těla.

Tradičně se používá k léčbě nachlazení a chřipky, zejména při rýmě a horečce. Osvědčila se při podpůrné léčbě drobných kožních infekcí a zranění. Má protizánětlivé vlastnosti a může být užitečná při léčbě zánětlivých onemocnění.

 

Autoři: kolektiv autorů

Odpovědná redaktorka: Hana Fruhwirtová

Fotografie a ilustrace: Adobe Stock, Pixabay

Žánr: příručka pro zahrádkáře

Vydáno: 2023, Vydala Grada Publishing, a.s., Praha

Počet stran:144

Vazba knihy: brožovaná vazba s klopami

ISBN: 978-80-271-3875-3

Knihu můžete koupit zde:

Zahrádkářův rok – Kolektiv autorů | Knihy Grada

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *