Věci mezi lidmi a byty-romantická novela

Máte rádi novely? Baví vás čtení s netypickým vypravěčem? Kniha Věci mezi lidmi a byty je velmi příjemné čtení, které si zamilujete od první strany. 

Leonard je ajťák, který pracuje na své hře. Nela je seriálová herečka a snaží se dostat na výsluní. Společně si pronajmou byt a začnou v něm bydlet. To by nebylo tak netypické. Co je ale zvláštní, vypravěčem je právě ten byt. Chlubí se svým atypickým půdorysem, i terasou, nemá prozatím zkušenost s žádnými nájemníky. Je velmi bystrý pozorovatel a všímá si všem změn, nálad, které jeho nájemníci mají. Občas se ale i naštve, vyhodí pojistky nebo vypustí vodu. Nela a Leonard zde žijí poklidný život, který dělí mezi sebe a práci. Postupně jim začne času na sebe ubývat. Do bytu si nastěhují kamaráda Lukáše. Díky tomu se řada věcí změní. Dokáže se Nela dostat na vrchol své kariéry? Jak to zvládne Leonard s vývojem nové hry? Tak to už se nechte překvapit a pojďte se na to společně se mnou podívat.

Kniha mě naprosto nadchla a moc se mně líbila. Když jsem si přečetla anotaci, byla jsem možná trochu skeptická a říkala si, co to bude za knihu, když hlavní děj celé knihy vypráví byt. Když jsem ale přečetla první kapitolu, věděla jsem, že je to pravé ořechové. Velmi zajímavý námět, autor knihy je muž, což není u těchto romantických knížek zase až tak časté, mě opravdu dostal. Velmi příjemné čtení, s humorným nádechem potěší všechny romantické duše. Netypický vypravěč byl velmi pozorný, což se mně moc líbilo. Autor neopomněl popsat život dnešních mladých lidí, kteří žijí spolu, bez dětí, věnují se jen práci a často se jejich vztah postupně vytrácí, což si myslím, že je škoda. Kniha má celkem 22 kapitol, na začátku je prolog, je ukončena epilogem a má 216 stran.

Chcete prožít emotivní příběh o lásce, touze něčeho dosáhnout? Neváhejte a pusťte se do příjemného čtení. Autor David Budai tuto novelu napsal jako svou prvotinu a myslím si, že se velice povedla.

Ukázka z knihy:

V tom okamžiku se rozběhla, zdlouhavá byrokratická mašinérie plná potvrzení, razítek, podpisů, kopírování, posílání, schůzek a volání. Kdo to zažil, ten chápe, a s těmi, které to teprve čeká, už nyní hluboce soucítím.

Pokud se vám totiž v bance líně nepovalují šestimístné sumy peněz, je pořízení nového bytu v Praze na hypotéku poněkud nevděčná, stresující a mnohdy až ponižující zkušenost. Trochu jako když byt podstupuje kompletní renovaci. Sice získáte novou moderní fasádu, ale předtím vás prošacují na dřeň, provrtají, obrousí, strhají a nakonec vám úplně změní vaši dosavadní existenci. Zpětně viděno to nebývá až tak dramatické, ale v samotném průběhu je celá procedura nepochybně bolestná a stresující.

Leonard s Nelou se vším brodili nadmíru statečně, ale prvotní rozhodování jednoduché nebylo. Měli úspory, Leonard ze svého stálého zaměstnání v herním studiu a Nela nedávno obdržela honoráře a tři zahraniční role v seriálech a reklamě, takže dali dohromady většinu z pětiny mé kupní ceny v hotovosti požadované bankovními regulemi. Znamenalo to, ale, že na to padnou veškeré jejich rezervy. Uvědomovali si, že kdyby se stalo cokoliv nepříjemného, mohli by se dostat do finančních problémů.

O mladých lidech se někdy říká, že žijí bezstarostně ze dne na den, ale v okamžiku, kdy si na sebe ušijí bič v podobě třicetileté hypotéky, mnoho z té bezstarostnosti bleskurychle vyprchá.

Několik slov autorovi:

David Budai (1988) se narodil v Ostravě a vystudoval žurnalistiku. Prošel několika mediálními domy, získal krátkou zkušenost jako úředník v Evropském parlamentu a naposledy působil jako redaktor domácího zpravodajství. Poté odešel na volnou nohu, aby se mohl více věnovat vlastnímu psaní. Novela Věci mezi lidmi a byty je jeho literární prvotinou.

Autor: David Budai

Žánr: beletrie, romantika

Vydáno: 2023, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 216

Vazba knihy: paperback

ISBN: 978-80-249-5229-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *