Stres jako příležitost-9 kroků k pohodovému životu

Máte pocit, že vás stres ovládá? Cítíte různé potíže a nevíte, čím to může být? Pracujete s lidmi a vaše práce je náročná? Jacob Drachenberg je psycholog a kouč v oblasti stresu, také dříve vrcholový sportovec a je autorem publikace s názvem Stres jako příležitost. Sám si prošel syndromem vyhoření a velice dobře tuto situaci popsal. Tuto novinku se rozhodně nenechte ujít a pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Kniha je rozdělena na několik kapitol. Na začátku je předmluva, na konci je uveden seznam použité literatury, poděkování a abecední rejstřík.

Stres je součástí našeho života, náš nervový systém přechází do stresového režimu, když nám hrozí nějaké nebezpečí. Stres ze svého života nelze vypudit, ale je třeba s ním umět pracovat. Existuje ale pozitivní druh stresu, který nás žene dopředu. Stres je součástí našeho života a je biologicky daný. Nemá smysl před ním utíkat, nic tím nevyřešíme, ale se mu snažit vyhnout. Obojí je k ničemu. Stres je reakcí na vše, co náš mozek klasifikuje jako potenciální nebezpečí. Stres je možné využít jako zdroj energie a s jeho pomocí dál fungovat.

Dále zde najdete poznatky, tipy a strategie, které nám stres pomohou zvládat. Celkem 9 rozhodnutí, které nám pomohou stres lépe zvládat. Také je zde Test složek stresu, který si můžete sami na sobě vyzkoušet, zamyslet se, jak to vlastně máte vy sami a díky tomu pak mít možnost začít se sebou pracovat.

To, co v životě děláme záleží na našich rozhodnutích. Z pozitivního hlediska je vhodné se zamyslet, co se nám v životě daří, co děláme dobře, v čem jsme prostě dobří. Tyto hodnoty jsou důležité pro naše další fungování. Když máme pocit, že toho máme opravdu hodně, že se to na nás valí v práci, ale i doma, je třeba si své myšlenky uřídit a začít možná trochu jinak. Ten proces uvědomění je nesmírně důležitý, který nás může posunout dál. Je nutné si také uvědomit, že každého stresuje něco jiného.

Známe dva druhy stresu:

Eustres-pozitivní stres, který nás žene dál

Distres-negativní stres, který nás ovládá

Stress-napětí, tlak.

 

Účelový pesimismus je v naší společnosti běžný. Pesimistické myšlenky, předem vzdáváme něco, co ještě vlastně neproběhlo. Je lepší se vzdát, než riskovat? Pozitivní naděje nám dává sílu jít dál, pracovat, studovat, zkoušet nové věci.

V dnešní době je kolem nás hodně negativismu. Zprávy v televizi, válka, konflikty, katastrofy, neustálé zdražování. Tím krmíme náš mozek samými negativními podněty.

Je nesmírně důležité uvědomit si, proč máme být vděční, psát si deník vděčnosti. Stát si za svým, být zdravě egoistický, prospívá to nejen vám, ale i okolí, jelikož jste uvolněnější, pohodovější a vše se promítá i na vaší celkové náladě. Některé věci je lepší nechat být, nelpět na nich, později z nich máme spíše potíže.

„Sport si můžeme představit jako dopravní prostředek, na který musíme nastoupit, abychom se dostali na ostrov relaxace.“ Báječná myšlenka, která se mně moc líbila a musím říci, že je jí třeba se řídit, jelikož pohyb a sport nám rozhodně zlepší naši náladu a nejen to. Spánek, sport, odpočinek jsou velmi důležité regulátory našeho stresu, aniž si to vlastně uvědomujeme.  Neodkládejte radost ze života na později, ale najděte ji hned teď.

Co nám vlastně může způsobit stres? Různé potíže jako je nespavost, potíže se soustředěním, napětí, tlak, bolesti hlavy, náchylnost k různým infekcím, různé záněty, nadváhu, různé kožní problémy, gastrointestinální potíže, kardiovaskulární potíže.

Drachenbergerova akademie je kontaktním partnerem č.1 v oblasti koučování stresu s vizí, že zdravé zvládání stresu bude jednoduché a snadno dostupné pro každého. Nabízí semináře, přednášky, online programy a workshopy nebo fundované školení, díky němuž se můžete stát koučem nebo mentorem stresu. Veškerý obsah byl certifikován TUV a všemi německými zdravotními pojišťovnami.

www.drachenberg.de

Tato kniha pro mě byla velmi zajímavým a inspirativním průvodcem posledního týdne. Během dne, když jsem měla volnou chvilku jsem se věnovala čtení, přemýšlení, dělala jsem si poznámky. Přemýšlela jsem, jak to vlastně mám já se stresem, jak si s ním dokážu poradit. Rozhodně to bylo velmi zajímavé zamyšlení. Tuto příručku doporučím naprosto všem ženám, mužům, všem věkovým kategoriím, i různým profesím. Myslím si, že si každý z nich si zaslouží naučit se umět se se svým stresem pracovat, nezavírat před ním oči a brát stres jako příležitost, která nás posune dál.

Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovničce. Stres se totiž týká naprosto všech, bez rozdílu věku i pohlaví.

Drachenbergerova metoda vás naučí pracovat se stresem pomocí strategie z výkonnostního sportu a nejnovější poznatky z psychologie, které aplikuje do běžného života.

Pojďte se svým stresem něco udělat, změňte řadu věcí a vezměte život do vlastních rukou. Nenechte se jím ovládat.

Ukázka z knihy:

Žijte klidněji díky třem zásadám Drachenbergovy metody:

  • Objevte zdravou míru: Přiměřené množství zdravého napětí vnese do vašeho života svěží vítr a pomůže vám dosáhnout vytyčených cílů. Zjistěte, kolik stresu je pro vás tak akorát, aby se vám dobře žilo.
  • Nastolte rovnováhu pomocí metody „push a pull.“ Pouze střídáním tlaku a uvolnění (tahu) se dostanete do správného rytmu. Těžte z obou fází, nadšení i následného zklidnění.
  • Vnímejte, hodnoťte a rozhodujte se se vědomě: Stres se rodí v hlavě. A právě hlava vám s ním pomůže bojovat tím, že budete řídit, čemu věnujete pozornost, přemýšlet a optimalizovat spontánní hodnocení. O tom, čím se budete stresovat, totiž rozhodujete více, než si myslíte. Poznejte sami sebe a vydejte se na cestu ke kvalitnějšímu životu.

Starý náčelník Čerokijů seděl u ohně hleděl do plamenů.

Jeho vnuk se posadil vedle něj a po chvíli začal starý muž mluvit:

„Chlapče, v každém člověku jsou dva vlci, jeden bílý a druhý černý. Temný vlk je zlo v nás, chamtivost, závist, sobectví, lež, ale také hněv a sebelítost. Vlk světla znamená dobro, tedy lásku, velkorysost, pravdomluvnost, odvahu, skromnost a důvěru. Tito dva vlci bojují v každém člověku od jeho prvního do posledního dne, také ve mně a v tobě.“

„Řekni mi, dědečku, který z nich vyhraje?“

Starý náčelník se podíval na svého vnuka a odpověděl:

„Ten, kterého krmíme častěji.“

Několik slov o autorovi:

Jacob Drachenberg je psycholog a kouč v oblasti stresu. Než se jím stal, hrál patnáct let profesionálně vodní pólo, dotáhl to na kapitána bundesligového týmu a reprezentoval Německo na mistrovství Evropy do 21 let. Vzhledem ke všem jeho aktivitám a pracovnímu vytížení se už ve 23 letech musel potýkat se syndromem vyhoření a onemocněl depresí vyvolanou stresem. Po této zkušenosti se začal zabývat možnostmi, jak stres zdravě zvládat.

V současnosti vede se svým bratrem centrum Drachenberg Akademie, kterým prošly stovky koučů a mentorů zabývajících se stresem. Kromě toho je to skvělý řečník, natáčí úspěšný podcast a jeho online program absolvovalo už více než 5 500 lidí. Mezi jeho klienty patří firmy Daimler, Rewe, Lufthansa, Ernst & Young, Deutsche Bahn a mnoho dalších.

Autor: Jacob Drachenberg

Ilustrace: Claudia Lieb

Obálka: freepik, zadní klopa Jonas Sjarov

Překlad: Martin Richtr

Žánr: rozvoj osobnosti, metodická příručka

Počet stran: 216

Vydáno: 2024, Vydalo Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba: brožovaná vazba s klopami

ISBN 978-80-7670-128-1

Knihu můžete koupit zde:

Stres jako příležitost – Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *