Můj bratr-syrové rodinné drama plné vášně i napětí

Máte rádi Švédsko? Chcete zažít velmi silný příběh se zajímavou zápletkou? Tak právě vám je určena novinka s názvem Můj bratr, jehož autorkou je Karin Smirnoff. Tato novinka právě vychází. 

Kniha Můj bratr je rodinné drama plné vášně i napětí. Jedná se o první knihu z trilogie, jehož hlavní hrdinkou je Jana Kippo, která se po letech vrací na rodinný statek. Její matka je v domově důchodců po mrtvici, její bratr velmi pije. Jana odtud utekla v době, kdy její bratr ubil svého otce lopatou. Autorka postupně rozplétá síť, proč tak bratr jednal, jak Janě ubližoval její vlastní otec, jaké následky jeho ubližování Janě mělo. Jana přichází, aby se vyrovnala se svou minulostí. Ožívají ji vzpomínky na své dětství i dospívání. Drsná realita venkova, častá konzumace alkoholu v rodinách, drsné zacházení. Nikoho vlastně nezajímá, co se za zavřenými dveřmi v rodinách děje. Dokáže se Jana se vším vyrovnat? Dožene ji vlastní minulost? S kým se setká a jak ji to ovlivní dál?

Kniha Můj bratr je velmi silný, syrový román, ve kterém hraje velkou roli alkohol, vzpomínky na dětství, či násilná smrt otce. Vzpomínky se hlavní autorce neustále vrací. Jistý je i vliv prostředí, ve kterém ti lidé žijí, velmi drsné podmínky, na které jsou již zvyklí. V příběhu je dominantní otec, který Janě ubližuje, alkohol, to ještě zhoršuje, kruté scény, otec, který ji znásilňuje, matka jen tupě přihlíží, nemůže díky víře prostě jen tak odejít. To je prostě realita.

Autorka nepoužívá velká písmena v názvech i u jmen, víceslovné výrazy jsou mnohdy napsané dohromady bez mezer, nejsou zde ani interpunkční znaménka, což mně trochu činilo potíže s pochopením textu. Některé věty jsem si musela přečíst znovu. Švédská jména a i názvy jsou těžká, takže se mně to hůře četlo. Na druhou stranu mě autorka velmi zaujala a čtení, ač bylo drsné, tak se mně líbilo. Určitě si od této autorky přečtu její další knihy. Poutavý, syrový, napínavý příběh, který vás nenechá jen tak spát.

Ukázka z knihy:

John zrovna přišel domů. Usmál se na mě. Nečekal to. Praštila jsem ho pěstí do obličeje. Ztratil rovnováhu a upadl na židli. Popadla jsem jinou židli a švihla. Buclatá ručně řezaná noha mu rozrazila čelo. Naslouchátko sletělo na podlahu. Se silou mého hněvu nepočítal. Bránil se rukama. Určitě ho to bolelo. Doufala jsem že ho to bolí.

Prosil mě ať přestanu. Nepřestala jsem.

Ty šmejde tys to věděl. Četls ty dopisy.

Ječela jsem že ho umlátím a další věci.

Chytil židli vykroutil mi ji z rukou a odhodil ji. Popadl mě za paže abych nemohla mlátit. Začala jsem kopat. Chtěla jsem mu ublížit. Nejen kvůli dianě ale kvůli všem těm tajemstvím. Kvůli lžím obrazům chlastu mlčení. Taková jsem byla. Trpělivá poddaná a poslušná až po nejzazší mez. Tu teď překročil.

Uklidni se řekl. Uklidni se. Přitiskl se ke mně. Chytil mě tak pevně že jsem se mu nedokázala vykroutit. Začala jsem dupat všude kam jsem dosáhla chodidly i patami a když mě kvůli bolesti pustil vyběhla jsem ven. Nasedla jsem do auta a co nejrychleji odtamtud odjela.

Spálím její dům. Rozřežu nábytek. Vyvrátím náhrobek. Zničím všechno co katarinakarlsonováhanssonová kdysi byla. Má štěstí že už jsem mrtvá. Ale když jsem chtěla odemknout zámek se zasekl a já jsem se zhroutila. Místo toho abych všechen její majetek vyskládala na dvůr jako vatru k podpalu sesunula jsem se na schody a rozbrečela se. Bylo to tak nespravedlivé. Sebrali mi dceru a když jsem ji mohla získat zpět katarina se mi konečně pomstil.

Několik slov autorce:

Karin Smirnoff je švédská spisovatelka, původně novinářka, ale pracovala také ve dřevařském odvětví. Za studií na literární akademii při univerzitě v Lundu, kam nastoupila až ve středním věku, začala psát trilogii s hlavní hrdinkou Janou Kippovou, jejíž děj se odehrává nedaleko autorčina rodiště na severošvédském venkově. Hned první díl Můj bratr se stal ve Švédsku senzací a byl nominován na prestižní Augustovu cenu za rok 2018. Celá trilogie je ceněna jak čtenáři, tak kritiky za svou literární kvalitu. Rodinné drama vypráví o skrytých traumatech, boji se závislostmi a touze někam patřit. V roce 2021 bylo oficiálně oznámeno, že se Karin Smirnoff stává další autorkou pro pokračování bestsellerové série Milénium.

Autorka: Karin Smirnoff

Přeložila: Lucie Olešová

Řada: Jana Kippo

Žánr: světová beletrie, psychologický román

Vydáno: 2024, Nakladatelství Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a.s., Praha

Počet stran: 320

Vazba knihy: brožovaná lepená s chlopněmi

ISBN: 978-80-766-2588-4

Knihu můžete koupit zde:

Můj bratr | Albatrosmedia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *