A v srdci láska – křehký příběh o nejdůležitějších věcech v životě

Hledáte zajímavé čtení, v němž se dostanete mezi dva světy a časové linie roku 1921 a 1980? Australská autorka Favel Parrettová v románu A v srdci láska se věnuje všednímu životu a vztahům jedné rodiny napříč světem. 

Román se nachází ve dvou časových liniích minulosti v Praze a Melbourne. Knížka je poctou autorky a vyznáním svým prarodičům, i poctou Černému divadlu Jiřího Srnce, které nejen za totality vnášelo barvy do černočerné tmy.

Eva a Máňa jsou jednovaječná dvojčata, které osud jednoho dne rozdělí. Jejich vazby, ale zůstanou pevné. Je život jinde jednodušší? Jak se tyto dva světy vlastně mohou potkat?

Román se mně líbil, byl velmi dojemný. Zaujaly mě rodinné vazby i pouto, které mezi celou rodinou bylo. Také jakým způsobem autorka vypráví bylo nesmírně zajímavé. To že se časové linie střídaly vůbec nevadí. Ba naopak je vidět ten rozdíl, jak se žilo v Melbourne, jak v Praze v 80. letech.

Kniha má 216 stran, je rozdělena na kapitoly, zakončena poznámkou autorky a poděkováním těm, co se na knize podíleli. Čte se velmi dobře. Jednotlivé pasáže na vás budou působit, tak že nad nimi budete přemýšlet, srovnávat s vlastní rodinou, se svým životem. Myslím si, že se autorce podařilo ve mně vyvolat nostalgické vzpomínky na svou rodinu a své prarodiče.

Na titulní stránce je krásná polička na níž jsou keramické kořenky s nápisem Praha a Melbourne. Vyvolává ve mně zajímavé nostalgické pocity, jelikož takovou poličku měla moje babička doma, taktéž zajímavé kořenky, které nikdy nepoužívala.

Ukázka z knihy:

Luďkovi se točila hlava z vůně řízků, které se dozlatova smažily na pánvi. Teta Máňa je tak dobrá kuchařka. Snažil se skrýt radost z toho, že dneska vaří ona, aby nerozladil babičku. Tohle bylo téma, které mezi nimi způsobovalo rozbroje. A tak to nechal být. Nikdy se nezeptal, co bude k obědu ani kdo bude vařit. Ale fakt měl strašnou radost, když to byla teta Máňa. Od ní chutnala dobře i zelenina. I mrkev. Dokonce i zelí.

Babička říkala, že Máňa vaří dobře jen proto, že v Londýně pracovala jako služebná a naučili jí to.

„Nikdo mě nikdy vařit neučil,“ vyprávěla mu pak teta. „Nic jsme neměli. Nebylo ani z čeho vařit.“

Když babičku takové věci říkala, teta na to nikdy nereagoval. Jen se na svou sestru vážně dívala, rty pevně sevřené.

Několik slov o autorce:

Australská autorka Favel Parrettová na sebe upozornila hned svou prvotinou z roku 2011 Pat the Shallows (Přes mělčiny), která zaznamenala mezinárodní ohlas, byla nominována na několik cen a vynesla své autorce jak Dobbie Literary Award, tak cenu ABIA pro začínající spisovatele. Na úspěch navázala příběhem When The Night Comes (Až přijde noc, Práh 2017).

Její třetí, částečně autobiografický román  (There Was Still Love) A v srdci láska, Metafora, 2020) popisuje jednoduchým jazykem plným dětské imaginace obyčejný všední život a vztahy jedné rodiny, rozdělené dějinami. Autorka jím vzdává hold svým prarodičům, díky nimž prožila láskyplně dětství. Román získal v roce 2020 ocenění Indie Book Award za knihu roku v kategorii beletrie.

Autor: Favel Parrettová

Přeložila: Slavěna Brownová

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2020, Vydala Grada pod značkou METAFORA, Praha

Počet stran: 216

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-7625-145-8

Knihu můžete koupit zde

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *