Třída plná barev – celoroční program pro MŠ

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Třída plná barev, jejíž autorkou je Petra Vondrová. 

Kniha má celkem 8 kapitol, dále úvod, přílohy ke kopírování s kartičkami stop zvířat ve sněhu a seznam použité literatury. V každé kapitole najdete charakteristiku daného období s metodikou, jak aktivity s dětmi provádět, náměty na společné povídání, motivaci k činnostem, knihy k tématu, písničky, pohybové aktivity, nápady na tvoření vevnitř i venku, pomůcky, které budete na výtvarné činnosti potřebovat, dále také básničky. Na konci každé kapitoly najdete hodnocení, co se děti naučily, co mohly pomocí těchto aktivit poznat, s čím se seznámit a dozvědět se.

Co vás za aktivity v této metodické příručce rozhodně čeká? Je to především práce s přírodninami, s odpadovými materiály a nejen to. Autorka v knize představuje řadu výtvarných technik jako je např. koláž, kresba, malba či prostorová tvorba.

Některé kapitoly jsou zaměřeny přímo na dané roční období, některé lze využít kdykoliv během školního roku. Podzimním tématům se věnuje kapitola s názvem Podzimní cesta k lesu a Přišel k nám na zahradu podzim, kde můžete využít řadu přírodnin z lesa a zahrady. V kapitole Vánoce přicházejí se dozvíte mnoho zajímavostí o adventním čase a vánočních tradicích. Autorka nezapomněla na čerty, Mikuláše i anděly. V kapitole Zima je tu se vypravíme za poznáváním zimních radovánek a za zvířátky do lesa. Kapitola Co ukrývá jarní louka nás inspiruje k jarním aktivitám, poznávání vše, co roste, kvete i žije na barevné rozkvetlé louce. Další kapitolou s názvem Letní hrátky na zahradě na vás čeká spousta letních aktivit, které můžete dělat přímo venku a pořádně si užít krásného letního počasí. Kapitoly Domy, domky, domečky a Za tajemstvím lesa vás provedou rozmanitým životem v lese.

Kniha je naprosto báječná a jsem si jistá, že z ní učitelky mateřských škol budou nadšené, tak jako já. Jelikož pracuji s dětmi v mateřské škole, rozhodně tuto metodickou příručku využiji pro svou práci s předškoláky. Je skvěle napasovaná na školní vzdělávací program a plány, které učitelky v mateřské škole během celého školního roku tvoří, tudíž v ní najdou spousty inspirací a námětů. Tato metodická příručka jim bude určitě ku prospěchu. Kniha je přehledná, srozumitelně psaná, s fotografiemi hotových výrobků pro vaši inspiraci.Velmi mě zaujal závěr kapitol, ve kterém autorka popisuje, co se děti mohly naučit a co se dozvěděly.

Kniha je určena učitelkám mateřských škol, rodičům předškolních dětí a nejen jim.

Několik slov o autorce:

Petra Vondrová působí jako pedagog českého jazyka a výtvarné výchovy na různých stupních vzdělávání. Věnuje se i lektorování seminářů s výtvarným zaměřením pro vzdělávací instituce. Inspiraci k tvorbě čerpá především z přírody i ze světa výtvarného umění. V nakladatelství Portál vydala knihy Výtvarné techniky pro děti, Výtvarné náměty pro roční období, Zábavné výtvarné lekce a Výtvarné inspirace na celý rok.

Autor: Petra Vondrová

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2021, Portál, Praha

Počet stran: 143

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-1744-2

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *