Stres je přirozená reakce na zátěž. Práce učitelky v mateřské škole klade na pedagogy velké nároky. Umět pracovat nejen s dětmi, ale s rodiči, svými kolegyněmi, či kolegy, také vedením i školní inspekcí. Velké množství administrativy, které musí učitelky zvládnout je mnoho hodně stresující. Gabriele Kubitschek je autorkou novinky, kterou vydal Portál. Ve své knize vás provede stresovými situacemi, které povolání učitelky obnáší, ale také mnoha zajímavými relaxačními technikami.
Profesní požadavky na učitelky mateřské školy kladou vysoké nároky. Pedagogové musí mít široké spektrum zájmu (nadání pohybové, výtvarné, hudební, ale i dramatické). Dále musí mít dobrý všeobecný přehled, být odolné vůči stresu, dále se sebevzdělávat, pečovat o své zdraví, tak aby mohl s dětmi pracovat. Tato příručka by vám měla pomoci se v této problematice orientovat, uvědomit si, co vše nám činí stres, jak mu čelit a hlavně předcházet.
Co vlastně v této knize najdete? Jaký vliv má stres na naše tělo, zátěž fyzická i psychická, individuální stresory, důsledky stresu, dále jak si se stresem poradit, relaxační techniky, denní rituály, které vám pomohou stresu předcházet, jak si den naplánovat, dále jak vést zdravou komunikaci s kolegyněmi, jak správně naslouchat druhým a jednat s nimi. Na konci knihy je poděkování autorky, literární zdroje, ze kterých při tvorbě knihy čerpala.
Tato kniha je určena těm, kdo pracují s dětmi. Autorčiným velkým přáním je především to, aby pedagogové zvládli své každodenní pracovní činnosti a zachovali si radost z toho krásného povolání.
V povědomí veřejnosti si učitelky pouze celý den hrají, chodí na procházky a v poledne, v době odpočinku mají dvě hodiny klidu. Opak je ale pravdou. Program je od rána pestrý, mnoho dětí na jednu paní učitelku, často nemůže odejít ani na toaletu. Jako učitelka v mateřské škole pracuji několik let. práce s dětmi je velice zajímavá, krásná, ale mnohdy náročná. Bez přestávky učitelky pracují od rána. Neustálý hluk, na který se tak nějak nedá zvyknout, neustále plno bacilů, kterými při oslabení, stresu ihned schytáte nějakou virózu, hodně administrativy, mnohdy náročná komunikace s kolegyněmi a v neposlední řadě také s rodiči. Proto jsem učitelky v mateřské škole rozhodně stresem ohroženy nejvíce. Tato příručka mně opravdu zaujala. Líbí se mně obsahové zaměření i zpracování knihy. Bezpečně vím, že po přečtení této knihy budu více dbát na odpočinek, relaxaci a budu si více všímat sama sebe, svých potřeb, tak aby mě tato práce pořád bavila a každý den se stále těšila do práce.
Ukázka z knihy:
„Při každém ohlédnutí neustále hledej, jak hledět vpřed a udělat to líp.“
Paul Josef Nardini.
„Kolikrát vůle vyhlédne z okna, než skutek projde branou.“
Erasmus Rotterdamský
„Strach klepe na dveře. Důvěra otevírá. Venku nikdo nestojí.“
z Číny
„Nevědět, kdy je dost, způsobuje velké obtíže. Chtít příliš vyvolává velké konflikty. Ti, kdo vědí, že dost je dost, budou mít vždycky dost.
Lao -c
„Malý úsměv je lepší než velký proslov.“
Jan Pavel I.
„Úsměv je nejkratší spojení mezi dvěma lidmi.“
Čínské přísloví
„Dopřej svému tělu něco dobrého, aby v něm duše měla chuť bydlet.“
Terezie z Ávity
Několik slov o autorce:
Gabriele Kubitschek je malířka, vychovatelka, tenaeční a jazyková pedagožka, dlouhé roky půsbila jako učitelka v předškolních zařízench a na základní škole. Od roku 2001 pracuje samostatnějako spisovatelka, umělkyně a vedoucí pedagogických seminářů. Organizuje antistresové semináře, je lektorkou kreativních prací, vyučuje metodiku a její využití v praxi a pořádá semináře pro rodiče na téma učení, relaxace a kreativita.
V Mnichově založila uměleckou dílnu pro děti BIM-BAM-BINI: zařízení, kde se děti učí hrou. Nabízí kreativní projekty pro děti od dvou do čtrnácti let a praktické semináře pro pedagogické pracovníky.
Autor: Gabriele Kubitschek
Přeložila: Alena Bezděková
Ilustrace: Patricie Koubská
Žánr: metodická příručka
Vydáno: 2020, Portál, Praha
Počet stran: 102
Vazba knihy: měkká, brožovaná
ISBN 978-80-262-1582-0