Zima už je zase tady, sníh nám vlezl do zahrady-tematické celky a pracovní listy pro MŠ

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace? Jste začínající učitelka a nevíte si rady? Tak právě vám je určena publikace Marcely Kotové s názvem Zima už je zase tady, sníh nám vlezl do zahrady. Pojďte se inspirovat a najít si to své pro práci s předškolními dětmi, rozhodně nebudete litovat. Publikace Marcely Kotové jsou vždy sázka na jistotu. 

Kniha obsahuje 12 týdenních bloků a je zaměřená na vánoční a zimní období. Jaké bloky zde najdete? Veselé čertoviny, Vánoční zvonění, Vánoce u nás doma, Návštěva Tří králů, Královna Zima přichází, Čím budu, až vyrostu? Cestujeme tam a zpátky, Zimní radovánky, Objevujeme velký svět, Karnevalový rej, Červená karkulka a Budulínek. Těchto 12 témat je detailně rozpracováno. Co v každém tematickém celku najdete? Od pondělí do pátku jsou zde náměty do komunitního kruhu, o čem si s dětmi můžete povídat, básničky, aktivity u stolečku i na koberci či v herně, také venku, náměty na tvoření, dechové aktivity, pohybové či hudební a mnoho dalších. U každého celku najdete také 3 pracovní listy, které na dané činnosti navazují a děti si při nich procvičí dovednosti, které budou potřebovat ve škole. Je to především zrakové vnímání, grafomotoriku, předčtenářské i předmatematické dovednosti, logicky uvažovat, prostorové představy, pravo-levou orientaci, sluchové vnímání, fonematické rozlišování a mnoho dalších dovedností. Na konci knihy je uveden seznam použité literatury a různé internetové zdroje, ze kterých můžete dále čerpat pro svou práci.

Publikace je určena pro věkovou kategorii 4 až 5 let. U mladších volíme méně činností, u starších můžeme zahrnout složitější úkoly.

Publikaci doporučím všem učitelkám, které se teprve „rozkoukávají“ a potřebují vedení při jejich práci, ale i těm zkušeným, které zde najdou mnoho inspirací pro práci s předškolními dětmi. Tato publikace vás provede zimními a vánočními aktivitami. Pokud budete mít všechny díly, máte v dispozici metodické materiály pro celý školní rok, od podzimu až do léta.

Kniha je srozumitelně psaná, detailně rozpracovaná, plná zajímavých námětů na různé činnosti s dětmi. Velice se mně líbí a při práci s předškoláky ji rozhodně využiji. Zaujaly mě černobílé pracovní listy, které můžete dětem dále kopírovat. Nejvíce mě zaujalo pexeso zimních sportů, které si mohou děti vymalovat a vystříhat. Nabízené činnosti jsou pestré a pro děti zajímavé. Na titulní obálce je barevná ilustrace se známými znaky Vánoc a zimy, jako je kometa, vánoční stromeček i sáňkující děti. Ilustrace Ivety Jandové jsou opravdu nádherné.

Ukázka z knihy:

Pečení (logopedická pohádka)

Maminka pekla bábovku a po světnici se linula vůně (provedeme hluboký nádech a výdech).

Karkulka si ještě dala svačinku, než se vydala na cestu (napodobujeme kousání sousta). Napila se čaje (děláme ŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠ) a olízla si cukr na rtech (olizujeme rty kolem dokola). Dala mamince pusu (našpulíme rty). Usmála se na maminku a zvesela vyšla za babičkou (uděláme široký úsměv). Karkulka se v lese bála, slyšela divné zvuky a ani se neohlížela, jen se dívala očkama do stran (očima sledujeme zleva doprava, posilujeme oční svaly). Potkala vlka, ten měl dlouhý jazyk (vyplázneme jazyk co nejdál). Dali si závody k babiččině  chaloupce. Vlk běhal po lese sem a tam (jazykem kmitáme z koutku do koutku). A jak to dopadlo? To víte určitě nejlépe vy!

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Marcela Kotová pracuje jako ředitelka mateřské školy. Ve své práci se snaží všestranně rozvíjet děti i pomáhat začínajícím učitelkám. Právě toto ji přivedlo k tvorbě knih pro děti i pedagogy. V Portále vyšla např. Kniha pro začínající učitelky a první díl této série pracovních listů Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají.

Iveta Jandová pracovala na prvním stupni jako učitelka i vychovatelka, vedla výtvarný kroužek dětí. Stejně tak učila i v mateřské škole a jako vedoucí se zúčastnila mnoha letních táborů.

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Iveta Jandová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 71

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1967-5

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *