Pohádky z lesa – Co si stromy šeptají

Pracujete v mateřské škole? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka Lenky Jakešové s názvem Pohádky z lesa – Co si stromy šeptají. Věřte, že se vám bude líbit, tak jako mně. 

V knize na vás čeká celkem 20 příběhů o skřítcích, vílách, čarodějovi a mnoha lesních zvířátkách, ale především stromech, které vám budou vyprávět ty nejkrásnější pohádky z lesa. Jaké stromy najdete v příbězích? Je to javor, jeřabina, habr, osika, jilm, líska, tis, akát, olše a platan. V dutině staré břízy se zabydleli dva strakapoudi, Otík a Ema, kteří pomáhají uzdravit stromy v jejich okolí. Ty jim za odměnu vyprávějí mnoho krásných příběhů a oni se s vámi určitě o tyto pohádky podělí.

Kniha je báječná a její čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Pohádky jsou tak akorát krátké, ani ne moc dlouhé. Čtou se velice dobře. Líbí se mně jejich obsahové zaměření, jelikož les mám moc ráda a skřítky také. Od této autorky to není první kniha, kterou čtu a určitě ne také poslední. Její styl psaní se mně moc líbí a mám její pohádky ráda. Ilustrace Dagmar Medzvecové se k těmto pohádkám nesmírně hodí a dotváří tak krásnou atmosféru lesa. Titul s radostí doporučím všem dětem, dospělým, ale především milovníkům lesa a milých pohádek. Pojďte se zastavit, posadit se a začíst se do této nádherné knihy.

Ukázka z knihy:

Před mnoha a mnoha lety k nám z daleké země přišel kouzelný skřítek Akátek. Přinesl s sebou malé semínko, které zasadil hluboko do země. Z něho poté vyrostl krásný akát. Vlastně celým jménem se strom nazývá trnovník akát.

Skřítek o svůj strom pečoval, jak nejlépe uměl. Neustále mu kypřil půdu, zaléval ho v době, kdy bylo sucho, a když měl čas, oprašoval mu listy.

Skřítek bydlel vysoko v koruně stromu, aby se mohl kochat pohledem do dalekého okolí.

Akátek byl malý skřítek se zelenýma očima, špičatýma ušima a velikou červenou pusinkou. Černé vlasy často ukrýval pod zeleným kloboučkem zdobeným voňavými bílými květy. Na sobě nejraději nosil vestu z akátových listů a krátké kalhoty z mechu.

Akátek měl spoustu kamarádů. Byl to hodný a milý skřítek, který každému rád pomáhal. Třeba pomohl slavíkovi, který znenadání ztratil svůj nádherný hlas. Zřejmě se nachladil při ranním koncertování.

Několik slov o autorce:

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem.
V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování.
Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněná písničkami vhodnými pro děti předškolního věku. Další knihy, která napsala: Neuvěřitelné příběhy se Snovíkem, Nezbedné příběhy malého Mňouka a několik zpěvníčků.

Několik slov o ilustrátorce:

Dagmar Medzvecová je ilustrátorka, kreslířka, spisovatelka a máma dvou holčiček. Svoji tvorbu věnuje především dětem. Nechává štětce, pastelky a grafické pero utvářet fantaskní světy plné pohádkových postav, lesních víl, skřítků, zvířat a přírody.

Narodila se v roce 1986 v malém městě Stod v západních Čechách a v současné době žije se svojí rodinou v Praze.

Malování, kreslení a psaní ji baví od dětství – nevynechala snad jedinou výtvarnou soutěž. Přestože je jejím vzděláním knihovnictví a informatika (tomuto oboru se věnovala jak na střední, tak vysoké škole), po několik letech práce ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a následné práce v soukromém sektoru se vrátila ke své největší lásce – k pastelkám, štětcům a psacímu peru.

Spojení knih a obrázků je pro ni tou nejhezčí možnou kombinací a inspirací jsou jí její dvě malé dcerky.  Svými texty a obrázky pravidelně přispívá do dětského časopisu Dráček.

Autorka: Lenka Jakešová

Ilustrace: Dagmar Medzvecová

Žánr: kniha pro děti, edice Pohádkové čtení

Počet stran: 112

Vydala: Grada Publishing, pod značkou bambook, Praha, 2022

ISBN 978-80-271-3483-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *