Výtvarné inspirace na celý rok

Chcete si vyrobit lesního čaroděje, kouzelného pavouka, pravou dešťovou hůl či želvu? Tvoříte rádi? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena kniha Petry Vondrové s názvem Výtvarné inspirace na celý rok, jež vydal Portál v Praze. 

Kniha je rozdělena na čtyři velké celky podle ročních období – jaro, léto, podzim, zima. Každý celek obsahuje 8 námětů na tvoření a ještě navíc speciální část, kde jsou náměty na inspirace na podmořský svět, Velikonoce, Vánoce či hrátky v podzimním lese.

Hned na začátku příručky najdete ikony, které vám pomohou k lepší orientaci v knize, zda se jedná o náměty na tvoření jednotlivců, ve skupině, uvnitř nebo venku. Každá z aktivit je detailně rozpracovaná, jaký cíl si díky dané činnosti klademe, jaké pomůcky budeme potřebovat k práci, jak budeme motivovat děti k činnosti a daný postup s hodnocením aktivity. Autorka taktéž připojila bohatou fotogalerii výrobků, různá schémata i nákresy.

Co si díky těmto aktivitám děti procvičí? Především prostorovou tvorbu, techniku koláže, tvořit loutky, model, pracovat přímo v přírodě.

Jaké materiály lze při těchto aktivitách využít? Jsou to rozhodně přírodniny – větvičky, kamínky, listy, mech, dále různé odpadové a zbytkové materiály, textilie i modelovací hmoty. Často se v našich domácnostech i půdách nachází mnoho odpadového materiálu, aniž si to uvědomujeme, že se to vlastně dá ještě využít.

Knihu doporučím všem učitelkám mateřských škol, také vychovatelkám školních družin, vedoucím různých výtvarných kroužků, či příměstských táborů, kteří hledají zajímavé inspirace pro práci s dětmi.

Tato metodická příručka se mně moc líbila. Zaujala mě svým obsahovým zaměřením. Je plná zajímavých inspirací na celý rok od jara do zimy, kterou jako učitelka mateřské školy rozhodně ocením. Nápadů totiž není nikdy dost. Kniha se bude hodit i učitelkám začínajícím, které ještě nemají tolik zkušeností, i těm zkušeným učitelkám, které chtějí ve své práci třeba něco udělat jinak a inspirovat se.

Velice mě zaujal nápad na tvorbu dešťové hole, dále také zimní kytice a také velikonoční věneček. Takže pojďte na to, jde se tvořit.

Ukázka z knihy:

Jaro přináší mnoho inspirací k výtvarné tvorbě. Na společných vycházkách jarní přírodou pozorujeme probouzející se přírodu, hledáme rozmanitá zvířátka v jarní trávě, posloucháme zpěv ptáků, ale také objevujeme rozličné výtvarné materiály. V trávě najdeme větvičky, kamínky, první rozkvetlé květiny apod., které použijeme při výtvarné práci. Při tvoření se nemusíme omezovat pouze na přírodniny, ale můžeme použít také různé druhy krabiček, drátěnky či houbičky na nádobí, polystyrenové věnečky, kolíčky na prádlo, chlupaté drátky, rychleschnoucí modelovací hmotu, kousky látek, papírů, stužek. Tvorbě se věnujeme venku i v místnosti, pracujeme u stolu i na zemi, jednotlivě nebo ve skupině.

Několik slov o autorce:

Petra Vondrová učí nejmenší děti výtvarnou výchovu, dále se věnuje výuce didaktiky, historie a designu. Publikuje v časopisech Informatorium 3-8, Předškolská výchova, Moderní vyučování. V nakladatelství Portál vydala knihu Výtvarné techniky pro děti (2001), Výtvarné náměty pro čtvero ročních období (2005), Zábavné výtvarné lekce (2008).

Autorka: Petra Vondrová

Ilustrace: Petra Vondrová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2011, Portál, Praha

Počet stran: 152

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-7367-979-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *