Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají – tematické celky a pracovní listy pro MŠ

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace? Jste začínající učitelka a nevíte si rady? Tak právě vám je určena publikace Marcely Kotové s názvem Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají. Pojďte se inspirovat a najít si to své pro práci s předškolními dětmi. Rozhodně nebudete litovat. Publikace Marcely Kotové jsou vždy sázka na jistotu.

Kniha obsahuje 12 týdenních bloků a je zaměřená na jarní období. Jaké bloky zde najdete? Jarní probuzení, Zvířátka na dvorku, Velikonoční pomlázka, Rej čarodějnic, Mámo, táto, máte svátek!, Co se děje v trávě?, Indiánská výprava, V cirkusovém stanu, Hrátky s Večerníčkem, Hurá na prázdniny k moři!, Jedeme do ZOO a Montéři.

Co v každém tematickém celku najdete? Od pondělí do pátku jsou zde náměty do komunitního kruhu, o čem si s dětmi můžete povídat, básničky, aktivity u stolečku i na koberci či v herně, také venku, náměty na tvoření, dechové aktivity, pohybové či hudební a mnoho dalších. U každého celku najdete také 3 pracovní listy, které na dané aktivity navazují a děti si při nich procvičí dovednosti, které budou potřebovat ve škole. Je to především zrakové vnímání, grafomotoriku, předčtenářské i předmatematické dovednosti, logicky uvažovat, prostorové představy, pravo-levou orientaci, sluchové vnímání, fonematické rozlišování a mnoho dalších dovedností. Na konci knihy je uveden seznam použité literatury a různé internetové zdroje, ze kterých můžete dále čerpat.

Publikace je určena pro věkovou kategorii 4 až 5 let. U mladších volíme méně činností, u starších můžeme zahrnout složitější úkoly.

Publikaci doporučím všem učitelkám, které se teprve „rozkoukávají“ a potřebují vedení při jejich práci, ale i těm zkušeným, které zde najdou mnoho inspirací pro práci s předškolními dětmi. Tato publikace vás provede jarními i letními aktivitami. Další metodická příručku s názvem Zima už je tady, sníh nám vlezl do zahrady teprve vyjde. Už se na ni moc těším a netrpělivě budu vyhlížet. Velké plus této publikaci dávám za její ucelenost a následnost s dalšími díly, které teprve vyjdou. Pokud budete mít všechny díly, máte v dispozici metodické materiály pro celý školní rok, od podzimu až do léta.

Kniha je srozumitelně psaná, detailně rozpracovaná, plná zajímavých námětů na různé činnosti s dětmi. Velice se mně líbí a při práci s předškoláky ji rozhodně využiji. Zaujaly mě černobílé pracovní listy, které můžete dětem dále kopírovat. Velice mě zaujalo pexeso vždy se stejným symbolem, ale v různých situacích. Např. pejsek, klauni nebo třeba žirafy. Děti si je mohou vymalovat a vystříhat. Nabízené činnosti jsou pestré a pro děti zajímavé. Na titulní obálce je barevná ilustrace se známými znaky jara, jako jsou vlaštovičky, které přilétají, a spoustu hmyzu. Jedná se o první díl série tří pracovních sešitů cílených vždy na jednu část roku. Na sešit navazují díly podzimní a zimní.

Velice mě zaujala kapitola o Večerníčku. Myslím si, že je velice dobře, aby děti měly povědomí o tom, jaké jsou ty tradiční Večerníčky, jelikož více znají ty americké, což je škoda.

Ilustrace Ivety Jandové jsou opravdu nádherné.

Ukázka z knihy:

Cirkusová pohádka (logopedická pohádka)

Kdopak nás to volá? Klaun nás zve do cirkusu a už pro nás otvírá stan (otevřeme pusu do písmene O). Klaun se rozezpívá (děláme MMMMMMMMMMM). Po manéži jezdí koník (předvádíme klapot koně jazykem).

Na laně se houpe baletka (mírně otevřeme pusu a jazykem kmitáme ze strany na stranu). Jéje, tygr se ozývá (křičíme UÁ,UÁ). přivádějí opičky, podívejte, jak mají velkou pusu (zavřeme pusu a jazyk tlačíme před horní, dolní zuby). Medvěd přijíždí na koloběžce a bručí (děláme BRUM,BRUM).

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Marcela Kotová pracuje jako ředitelka mateřské školy. Ve své práci se snaží všestranně rozvíjet děti i pomáhat začínajícím učitelkám. Právě toto ji přivedlo k tvorbě knih pro děti i pedagogy. V Portále vyšla např. Kniha pro začínající učitelky.

Iveta Jandová pracovala na prvním stupni jako učitelka i vychovatelka, vedla výtvarný kroužek dětí. Stejně tak učila i v mateřské škole a jako vedoucí se zúčastnila mnoha letních táborů.

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Iveta Jandová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 72

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1892-0

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *