Tvořílkovi – celoroční nápadník pro celou rodinu

-od léta až do jara, čtení, hraní, zábava

Máte doma děti? Pracujete s nimi ve školce či škole a hledáte zajímavé inspirace? Chcete se dozvědět něco o různých tradicích a svátcích, které celý rok slavíme? Pokud jste alespoň jedenkrát odpověděli ano, tak právě vám je určena tato novinka, jejíž autorkou je Lucie Cmarová. 

Leontýnka půjde brzy do školky a její bráška Miki do druhé třídy. Maminka je ošetřovatelka zvířat a tatínek je lékař. Rodina Tvořílkova vás provede od srpna až do června celým rokem. Budete s nimi nakupovat, učit se finanční gramotnosti, dozvíte se, kdy se slaví různé svátky a tradice, jako jsou Velikonoce, Vánoce, svátek Tří králů, Dušičky či Masopust. Dále jaké lidové zvyky se k různým svátkům pojí, jak pečovat o zvířátka. Společně všichni poznávají změny v přírodě, jak se slušně chovat, co je to etika a etikea a také mnoho praktických věcí, se kterými se každý den běžně setkávají. V knize nechybí recepty na různé dobroty, pexeso, které si můžete vystřihnout a společně zahrát.

Kniha je opravdu plná různých nápadů, ale i námětů, jak s dětmi prožít celý školní rok se vším, co běžná rodina prožívá. Autorka i ilustrátorka odvedla precizní práci, jelikož kniha se bude líbit, jak dětem, tak i dospělým. Je skvělá a prostě se povedla. Podobná kniha na  knižním trhu doposud chyběla. Myslím si, že by neměla chybět v žádné rodině. Najdete v ní úplně všechno. Stačí se posadit, zalistovat, začít číst, či vyrábět. Možná najdete podobný příběh, který s vaší celou rodinou právě prožíváte. Líbí se mně, že lze v knize najít odpovědi na zvídavé otázky našich dětí. Díky této knize si budete vědět rady se všemi všetečnými otázkami vašich dětí. Velice si cením toho, že autorka přidala informace o různých tradicích a zvycích, jelikož v dnešní uspěchané době se na ně zapomíná a je to špatně. Publikace je přehledná, srozumitelně psaná, s bohatými ilustracemi Venduly Hegerové, které mám moc ráda. Nechybí zde i různé úkoly, které si mohou děti splnit. Velmi mě zaujalo povídání o bylinkách i základních informacích o jejich účinku na náš organismus.

Součástí knihy jsou i tabulky, do kterých mohou děti společně s rodiči vypsat různé informace a zajímavosti a vyrobit si tak rodinný památníček, díky kterému si můžete zavzpomínat, jak to ve vaší rodině chodí.

Knihu doporučím všem rodičům, prarodičům, učitelkám mateřských i základních škol, vychovatelkám školních družin, vedoucím různých zájmových kroužků, ale především dětem, které si s touto knihou užijí celý rok od podzimu až do léta.

Určeno pro děti od 4 let.

Ukázka z knihy:

Dnes se Leontýnka těší do školky víc, než obvykle. S paní učitelkou totiž půjdou do dětské knihovny. Miki jí o tom hodně vyprávěl. Knížky už si chodí půjčovat sám. Často se pro ně zastaví po cestě do školy. Budova knihovny je totiž hned naproti škole, kterou navštěvuje. Jednou dokonce sestřičku překvapil, když vypůjčil jednu knížku také pro ni a přinesl ji domů jako překvapení. Dnes si ale Leontýnka prohlédne knihovnu na vlastní oči a už se nemůže dočkat.

V knihovně děti vítá milá paní knihovnice. Postupně bere jednu knížku za druhou a v každé z nich na děti čeká nějaký úkol či hádanka.

Několik slov o autorce:

Lucie Cmarová

Je maminkou dvou dětí, které jí každý den učí a inspirují. Srdcem i profesí je pedagog a někde uvnitř pořád dítě, pro které je hra a radost tím nejdůležitějším. Na začátku mateřské dovolené vytvořila web a facebookovou stránku Tvoříme pro děti. Věnuje se vymýšlení a tvorbě didaktických pomůcek, tvoření s dětmi a psaní recenzí. Je zamilovaná do dětské literatury, která ji inspiruje k tvoření pracovních listů a knihohrátek.

Autorka: Lucie Cmarová

Ilustrace: Vendula Hegerová

Žánr: hrací knížka, interaktivní kniha pro předškoláky, luštění, hry, rébusy

Vydáno: 2022, nakladatelství Mladá fronta ve společnosti Albatros Media

Počet stran: 112

Vazba knihy: brožovaná, šitá nitmi

ISBN 978-80-204-6022-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *