Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou – živly v lesní škol(c)e

Čtyři živly jsou v lidské povaze zakořeněny už tisíce let, mnoha kulturami. Navzájem se prolínají a vzájemně se ovlivňují. Jsou to země, oheň, voda a vzduch. Jako děti jsme trávily mnoho času venku, na zahradě, u rybníka či v lese. Dnes tomu tak není. Aby se děti potulovaly samotné může být nebezpečné. Ve městech je mnoho cizích lidí, které dětem mohou ublížit. Na vesnici je to ještě přeci jen trochu jiné. Děti jsou více venku  a všichni se tam vzájemně znají. Dospělí svým způsobem hlídají i „cizí“ děti. Pobyt venku, hry a různá dobrodružství venku jsou nesmírně důležité pro celkový rozvoj dětí, jak fyzický, tak i psychický. Pobyt je prevencí obezity, slunečné paprsky dodávají tělu tolik potřebný vitamín D, je to prevence psychických nemocí a nejen to. Tato metodická příručka se stane velkým pomocníkem při práci s dětmi.

Forest School Association, nezávislé vzdělávací sdružení ve Velké Británii, lesní školu definuje jako „inspirativní proces, který všem zúčastněným nabízí pravidelné příležitosti rozvíjet sebevědomí a sebeúctu prostřednictvím přímé a praktické zkušenosti v lese nebo jiném přírodním prostředí se stromy. „

Publikace nabízí širokou škálu lesních aktivit, které vás přivedou do kontaktu s přírodními živly jako je země, vzduch, oheň a voda. Je určena pro ty, kteří chtějí s dětmi trávit více času venku, ať už jsou to rodiče, prarodiče, vychovatelé školních družin, i vedoucí různých zájmových kroužků a nejen jim.

Hned na začátku publikace najdete stručného rádce, čemu je třeba se věnovat, na co myslet, než se pustíte do jakékoliv aktivity venku. Rozhodně je na místě bezpečnost všech zúčastněných i při různých aktivitách. Příručka je rozdělena podle živlů na zemi, oheň, vzduch i vodu. Každý živel vám nabídne mnoho námětů a inspirací na různé aktivity. Každá z nich obsahuje místo, kde ji lze uskutečnit, pro jakou věkovou skupinu je určena, co k činnosti budete potřebovat i na co je vlastně zaměřena. Vše doplňují čtyři kouzelné příběhy, které v dětech probudí jejich fantazii.

Co vše díky této příručce můžete zažít či vyrobit? Např. bahenní skluzavku, zahrát si na křiklouny, vyrobit draka či dakotský oheň, přírodní barvivo nebo čaj z březových větviček. Na konci knihy autoři uvedli i poděkování všem, co se na knize podíleli.

Doma už mám knihy Hry z lesní školky a Rok v lesní školce. Obě dvě publikace jsou velice přínosné, a jen tak je nedám z ruky. Kniha se mně moc líbila, je psaná srozumitelně, je přehlednou příručkou, která by neměla chybět v knihovničce žádné učitelky. Načerpala jsem zde mnoho inspirací ohledně všech čtyřech živlů, které mě od dětství opravdu fascinovaly. Pobyt v přírodě mám moc ráda a měl by být součástí trávení volného času, i součástí zájmových kroužků , v družině i v mateřské škole.

V Nakladatelství KAZDA též vyšla publikace karet s lesními aktivitami, které se vejdou do kapsy a můžete je vzít rovnou do přírody.

Ukázka z knihy:

O srdnatém monarchovi

Bylo nebylo jedno království zvířat všech barev a velikostí, kterému vládl moudrý a laskavý král medvěd. Všichni žili v míru a nic je netrápilo, až na jedno jediné. Nefoukal vítr. Svět byl bez větru tak parný, že zvířata sotva dýchala a tak,tak, že něco ulovila.

Jednoho dne král medvěd dospěl k rozhodnutí, že takhle už to dál nejde. Svolal všechna zvířata v lese a zeptal se jich: „Kdo z vás se vypraví k bohům na nebesích a požádá je, aby nás požehnali větrem?“

Já,“ zasyčel sup. Doletím ze všech nejvýš.“

Roztáhl majestátní křídla a vznesl se do oblak. Horký vzduch ho vynášel výš a výš, až z něj zvířata na zemi viděla jenom maličkou, černou tečku.

„On to dokázal!“ vyjekl bobr a všichni se začali radovat.

Informace o autorce a ilustrátorovi:

Jane Worroll a Peter Houghton jsou kvalifikovaní průvodci a společně vedou celoroční lesní kroužek pro děti z Londýna a okolí. Jana pracovala jako countryside ranger (správkyně venkovské oblasti), zahradnice a ošetřovatelka stromů, vystudovala ekologii a ochranu životního prostředí.

Peter se věnuje uměleckému řemeslu, zaměřuje se na práci se dřevem a dalšími materiály a deset let pracoval jako koordinátor charitativní organizace městské části pro děti a mládež.

Autor: Jane Worroll

Ilustrace: Peter Houghton

Přeložil: Vojtěch Ettler

Žánr: metodická příručka

Počet stran: 176

Vydáno: 2021, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-7670-028-4

Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Více informací naleznete zde: https://www.knihykazda.cz/o-nakladatelstvi/

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *