Milénium! – Jak jsme žili první roky tisíciletí

Autorka se zaměřila na přelomový rok 2000 a na prvních pět let nového tisíciletí, na roky 2000-2005. Přáním autorky bylo vytvořit knihu, která může sloužit jako takový tištěný stroj času. Když si čtenář otevře na kterékoli náhodné straně, ocitne se díky příběhům, fotkám a vzpomínkách pocitově o dvacet let zpátky. A to i ten, kdo jinak knihám moc neholduje. Hned na úvod autorka uvedla důvody, proč vlastně tuto knihu napsala. Na konci knihy jsou uvedeny zdroje, odkud autorka při psaní čerpala. Hlavní část této knihy tvoří zajímavosti z různých oblastí. Dozvíte se, jaké seriály, televizní pořady, reality show se vysílaly. Pamatujete si na SuperStar? Dále jak to vlastně bylo s módou, co se nosilo, jak fungovala tzv. „módní policie?“

Co mobilní telefony, reklamy operátorů, digitální fotoaparáty, éra prvních CD a DVD a internetu. Také jaké filmy se vysílaly? Dozvíte se zde, jak se nakupovalo, jaké byly první supermarkety, jaké knihy se prodávaly, a jak zahýbal Harry Potter se světem? I smutné události se v těchto letech staly. Např. povodně, 11.září v Americe. Jak se dětem v této době dospívalo, jaké časopisy i hudba vycházela. Autorka taktéž nezapomněla zmínit, na co se vlastně vysílaly reklamy, co se událo ve sportu, kultuře i politice.

Kniha je naprosto báječná. Čtení i její prohlížení jsem si užila od začátku, až do konce. Je přehledná, srozumitelně psaná. Rozdělená do jednotlivých kapitol, dle témat, se kterými se autorka zabývala. Moc se mně líbí její obsahové zaměření. Jelikož jsem letos oslavila své kulaté narozeniny, rozhodně bilancuji nad svým životem, co jsem vlastně doteď stihla, jaké to byly roky, tak tato publikace mně je velkým přínosem. Díky ní na mě dýchla taková nostalgie, zavzpomínala jsem na rok 2000, co jsem vše prožívala a jaké to bylo.

Kniha je nabitá zajímavými událostmi, které ve vás mohou vyvolat nostalgii, úsměv, možná i slzy. Můžete srovnávat, jak to vypadalo dříve a jak to vypadá dnes. Změnilo se toho hodně nebo ne? To už musíte posoudit vy a začíst se do této báječné knihy. Kniha je velmi čtivá. Sedla jsem k ní a jen tak se neodpoutala. Je podaná humornou formou i o vážných věcech, nikoli nudně, ale tak, že zaujme všechny věkové kategorie. Ti starší na tyto události zavzpomínají a uvědomí si, jak to vlastně měli, ti mladší se dozví, jak to vlastně všechno bylo a co se událo. A že je toho skutečně mnoho. Kniha vás provede událostmi, které se staly mezi lety 2000 až 2005. To všechno ovlivňuje naše životy, aniž si to uvědomujeme.

Ukázka z knihy:

Internet byl začátkem nové dekády ještě v plenkách, ale nám to tak samozřejmě nepřipadalo. Byli jsme nadšení, že si připojení a surfování můžeme vyzkoušet alespoň občas, ať už z kanceláře, nebo ze školy. Přece jen ještě nebylo úplně běžné si internet bez předchozích zkušeností hned pořídit domů.

Když jsme si už internet konečně s velkou slávu zařídili i domů, limitovalo nás v jeho používání vytáčené připojení. Jen si vzpomeňte na ty chrčivé zvuky modemu při připojování! Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se to opravdu podaří, a ještě k tomu jsme byli omezení denní dobou. Připojení totiž bylo výrazně levnější po 19.hodině večer, kdy jsme platili několik desítek korun za hodinu. Naopak během dne nás minuta surfování vyšla stejně draho jako běžný telefonický hovor. Nevinná odpolední hodinka na internetu se tak mohla pěkně prodražit.

Dodnes si na to vzpomínám a říkám svým dětem, že něco takového už dneska nezažijí. Možná mě to ani nevěří. Ano, i tak jsme žili a možná nám to přijde už dávno.

Několik slov u autorce:

Johana Fundová

Autorka bestselleru Devadesátky! a románu Hezký, ale narovnej se. Zakladatelka populární facebookové a instagramové stránky Pure devadesátky, na které sbírá fenomény, srdcovky a bizáry 90. let a milénia. V devadesátkách si představovala, že jednou založí časopis TV bedna, nejzábavnější magazín o seriálech. Žurnalistiku sice vystudovala, ale místo časopisů se nakonec profesně věnuje online marketingu a sociálním sítím. Jejím dalším knižním hitem je publikace Milénium!, navazující na předchozí Devadesátky!. Mapuje v ní fenomény, kterými jsme žili v prvních letech nového tisíciletí.

V období milénia chodila zadarmo poslouchat do Bontolandu hudbu, ve Wordu zakládala svou první webovou stránku, v Kenvelu si pořizovala zvonové džíny a kredit v mobilu utrácela za esemesky finalistům první řady SuperStar. Dodnes si pamatuje číslo svého ICQ, leč heslo už zapomněla.

Autorka: Johana Fundová

Foto: Jan Koller, Michal Doležal, Igor Zehl, Stanislav Peška, Stanislav Zbyněk, Jan Třeštík, Petr Eret

Obálku navrhl: Luděk Nechvátal

Žánr: česká historie, světová historie

Vydáno: 2022,  Nakladatelství CPress ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 287

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-267-4375-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *