Třída plná nápadů – celoroční program pro MŠ

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Třída plná nápadů, jejíž autorkou je Petra Vondrová. 

Kniha má celkem 7 kapitol, dále úvod, přílohy ke kopírování s kartičkami a seznam použité literatury. V každé kapitole najdete charakteristiku daného období s metodikou, jak aktivity s dětmi provádět, náměty na společné povídání, motivaci k činnostem, knihy k tématu, písničky, pohybové aktivity, nápady na tvoření vevnitř i venku, pomůcky, které budete na výtvarné činnosti potřebovat, dále také básničky. Na konci každé kapitoly najdete hodnocení, co se děti naučily, co mohly pomocí těchto aktivit poznat, s čím se seznámit a dozvědět se.

Co vás za aktivity v této metodické příručce rozhodně čeká? Je to především práce s přírodninami, s odpadovými materiály a nejen to. Autorka v knize představuje řadu výtvarných technik jako je kresba, malba, akční malba, prostorová práce i koláž. Jako výtvarné nástroje si děti vyzkouší práci s klasickým štětcem, ale i kartáčky, korkovou zátkou, houbičkou či drátěnkou na nádobí. Tematicky jsou kapitoly zaměřeny takto: První kapitolu autorka věnuje rodině, všem, kdo do ní patří, ale i speciálně všem tatínkům a jaké dárečky jim lze vytvořit. V druhé kapitole o dopravních prostředích si děti utřídí znalosti o dopravě, která je jim od útlého věku velmi blízká. Ve třetí kapitole se podíváte do lesa, a to v zimě. Řada těchto činností bude v přírodě a to děti rozhodně baví. V kapitole další, díky které se podíváte k potoku, je pro děti fascinující. Děti se seznámí s rostlinami i zvířátky, které u potoka rostou a žijí. Další kapitolou se přesuneme do Velikonoc, svátků jarního období, které je třeba neopomíjet. Všechny tradice, které se k Velikonocům pojí je třeba dětem připomínat. V kapitole o květinách a kvítcích se děti dozví, co ze semínka vlastně může vyrůst. V poslední kapitole se s dětmi vypravíte až do zoologické zahrady. Děti se dozví mnoho zajímavostí o životě vybraných zvířat, o kterých se naučí různé básničky.

Některé kapitoly jsou zaměřeny přímo na dané roční období, některé lze využít kdykoliv během školního roku dle vašeho třídního vzdělávacího plánu.

Ukázka z knihy:

Povídání

Učitelka vede děti představou.

Víte, děti, že slunečnice je velmi užitečná rostlina? Všimly jste si jejího velikého květu?Ve středu květu dozrávají semena tmavě hnědé barvy, která jsou uspořádána do spirály. Ze semen se pak vyrábí olej, na kterém se smaží rozmanitá jídla nebo se přidává do směsí při výrobě speciálních mýdel a barviv. Semínka se také přidávají do salátů nebo do müsli  tyčinek, dokonce je najdeme i v pečivu nebo chlebu. Slunečnici dominuje nádherná žlutá barva jejích okvětních lístků. Již z dálky můžeme vidět pole slunečnic a jejich třpytivou žlutou barvu.

Slunečnice má silný chlupatý stonek a velké zubaté listy. Dorůstá do výšky až tří metrů. A využíváme nejen její květ, který nám připomíná sluníčko. Kořeny rostliny se mohou použít při výrobě salátů, listy se mohou použít při barvení vlny, lnu nebo hedvábí.

Učitelka ukáže dětem obrázek slunečnice, její semínka i okvětní lístky. Prohlédneme si i její listy a silný stonek.

Kniha je naprosto báječná a jsem si jistá, že z ní učitelky mateřských škol budou nadšené, tak jako já. Jelikož pracuji s dětmi v mateřské škole, rozhodně tuto metodickou příručku využiji pro svou práci s předškoláky. Je skvěle napasovaná na školní vzdělávací program a plány, které učitelky v mateřské škole během celého školního roku tvoří, tudíž v ní najdou spousty inspirací a námětů. Tato metodická příručka jim bude určitě ku prospěchu. Kniha je přehledná, srozumitelně psaná, s fotografiemi hotových výrobků pro vaši inspiraci. Velmi mě zaujal závěr kapitol, ve kterém autorka popisuje, co se děti mohly naučit a co se dozvěděly.

Kniha je určena učitelkám mateřských škol, rodičům předškolních dětí a nejen jim. Od této autorky mám již publikaci s názvem Třída plná barev a myslím si, že se obě tyto příručky budou vzájemně doplňovat a každá učitelka si v nich najde to své pro svou práci s předškolními dětmi. Příručku ilustrovala Petra Šolcová. Její obrázky mám moc ráda a myslím si, že k publikacím pro předškolní děti určitě patří a nesmírně se hodí.

Několik slov o autorce:

Petra Vondrová působí jako pedagog českého jazyka a výtvarné výchovy na různých stupních vzdělávání. Věnuje se i lektorování seminářů s výtvarným zaměřením pro vzdělávací instituce. Inspiraci k tvorbě čerpá především z přírody i ze světa výtvarného umění. V nakladatelství Portál vydala knihy Výtvarné techniky pro děti, Výtvarné náměty pro roční období, Zábavné výtvarné lekce či Třídu plnou barev.

Autor: Petra Vondrová

Ilustrace: Petra Šolcová

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2023, Portál, Praha

Počet stran: 142

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-2033-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *