Fenomén Rychlebské hory-vše, co potřebujete vědět o nedotčené perle Sudet.

Cestujete rádi? Chystáte se na nějaký zajímavý výlet a nevíte kam? Průvodce Fenomén Rychlebské hory vás rozhodně naladí na příjemné cestování. Autorem je Pavel Macháček, jenž je pracovníkem Vlastivědného muzea Jesenicka. 

Tato kniha vám bude velmi nápomocna při vašem výletě do těchto končin. Najdete zde informace o tom, co zde roste, jaké řeky, potoky, či rybníky i jiné toky zde můžete vidět, jaké jeskyně, hory, tvrze, rozhledny, stezky, kostely, hrady, či přírodní rezervace navštívit. Také se zde dočtete zajímavosti o významných lidech, které s tímto místem jsou spjati, ať už jsou to hudební skladatelé, básnici nebo lékaři, se kterými je spjato jméno Vincenze Priessnitze, který se zasloužil o vybudování lázní Jeseník. Kniha je rozdělena do kapitol, se zajímavými texty a nádhernými historickými, ale i fotografiemi ze současnosti, která ve vás vyvolají pocit, že se v daných místech opravdu nacházíte. Autor se s vámi podělí i o informace o různých bikerských stezkách, kde můžete zažít mnoho adrenalinových zážitků.

Na konci knihy autor uvedl poděkování za spolupráci mnoha lidem, dále zde najdete seznam použité literatury, informace o autorovi a další tipy na průvodce Lysou horou a pohořím Praděd. Autor napsal tuto knihu s velkou láskou i respektem, protože v tom regionu žije již 40 let. Tato publikace je připravena ve spolupráci s vlastivědným muzeem Jesenicka.

Tento cestovatelský průvodce se mně moc líbil a zaujal. Určitě bych se do těchto míst chtěla podívat. Lázně Jeseník mě nesmírně zaujaly a historie Vincenze Priessnitze taktéž. Publikace je přehledná, srozumitelně psaná, s mnoha zajímavostmi, která vás budou bavit. Pokud se do těchto míst vypravíte, nebudete vědět, kam se dříve podívat. Rychlebské hory jsou totiž jedním z nejkrásnějších pohoří České republiky, kde lze nalézt neporušenou přírodu, historické památky i moderní sportovní infrastrukturu.

Ukázka z knihy:

Rychlebské hory leží v severozápadním cípu Jesenicka, jsou pro většinu obyvatel České republiky poměrně neznámým pojmem. Oproti sousedním turistickým ruchem mnohem více zasaženým Jeseníkům zůstalo nižší, ale o to malebnější pohoří místem, kde se lze na celý den ztratit a nepotkat člověka. Ne náhodou jeho genius loci osloví každého, kdo do něj zavítá. Citlivá srdce zjihnou smutnou krásou opuštěných údolí, v nichž základy zaniklých stavení vyprávějí příběhy předků, kteří po staletí zapřahali svou jedinou kravku do pluhu a z chudé kamenité půdy dobývali skývu chleba. Temné smrkové hvozdy se střídají s pásy světlých bučin, jejichž listí na podzim probarví hory teplými barvami. Nad jiskřivými bystřinami se tu a tam vynoří zřícenina hradu a zpěv ptáků se mísí se šumem lesních velikánů. Z nádherných horských luk se zdá být blankytná modř nebe na dosah ruky a jejich uklidňující ticho působí jako hojivý balzám na rozjitřenou lidskou duši. Rychlebské hory jsou prostě fenomén, který stojí za poznání.

Několik slov u autorovi:

Pavel Macháček se narodil v roce 1962 v Praze a dětství prožil v Polabí. Studentská léta na Střední veterinární škole v Hradci Králové spojil s trampingem a romantika ho zavála i do Rychlebských hor, kde našel životní lásku. Jesenicko se tak před 40 lety stalo jeho novým domovem. Během svého života prošel řadou různorodých profesí, záliba v historii ho však nikdy neopustila. Je pracovníkem Vlastivědného muzea Jesenicka a věnuje se hlavně regionálním dějinám. Na svém kontě má např. publikace přibližující proměnu osídlení Jesenicka po druhé světové válce: Zmizelé Jesenicko I. – zcela zaniklé osadyZmizelé Jesenicko II – téměř zaniklé osadyZmizelé Jesenicko III. – poutní místa (ve spolupráci s Michaelou Neubauerovou) a jako autor nebo spoluautor se podílel na několika knihách o historickém vývoji jednotlivých obcí jesenického okresu. Výsledky svého bádání rovněž zveřejňuje na stránkách odborných a populárně naučných periodik.

Autor: Pavel Macháček

Žánr: non-fiction, tuzemský průvodce příroda-ostatní

Vydáno: 2023,  Vydalo CPress v Brně, ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 184

Vazba knihy: pevná, s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-264-4721-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *