Víte kdo je jehnice, jalovice či kuřice? Chcete se dozvědět, kolik vlny vyprodukuje jedna ovce při jedné stříži? Tak na tyto otázky a ještě mnohem více vám odpoví novinka nakladatelství KAZDA s názvem Skutečný život hospodářských zvířat. Rozhodně se máte na co těšit.
Kniha je rozdělena na jednotlivé kapitoly, které pojednávají o chovu hospodářských zvířat konvenčním způsobem nebo také tím ekologickým. Dozvíte se o chovu prasete domácího, skotu, ovce, koz, tak i drůbeže. Dále také, jak zvířata přepravujeme, jak to chodí na jatkách a jaké produkty lze z masa a mléka vyrobit. Každá kapitola je detailně rozpracovaná s mnoha obrázky a informacemi o jejich chovu, jak o ně pečujeme, jak se jmenují mláďátka nebo samice, které ještě nerodily. Na první pohled se může zdát, že je v knize hodně ilustrací a méně textu, ale opak je pravdou. Ilustrace krásně doplňují texty. Informací je zde opravdu hodně. Na 40 stranách se dozvíte vše potřebné k chovu hospodářských zvířat.
Kniha se mně moc líbila a doporučím ji všem zvídavým dětem, ale i dospělým. Knihu zajisté ocení učitelky mateřských i základních škol, které chtějí dětem přiblížit problematiku chovu hospodářských zvířat. Publikace mě zaujala svým obsahovým zaměřením. Každý dítě přichází do věku, kdy je zajímá, jak zvířátka žijí, a kde se vlastně bere to maso, které mají na talíři. Díky této publikaci jim vysvětlíte, jak to chodí v zemědělství, proč se a jak se o zvířata staráme, a proč je důležité s jídlem neplýtvat.
I když na knižním trhu najdete mnoho knih o zvířatech, tato je naprosto výjimečná. Ilustrace jsou mnohdy na celou stranu, doplněné zajímavostmi o zvířatech a když se na ně díváte, máte pocit, jakoby jste stáli v kravíně a přímo koukali na kravičky. V jedné knize naleznete mnoho informací o chovu, ale i tom, jak lze maso dále zpracovávat v různé produkty, které pak jíme. Autorka též poutavě vypráví o ekologickém chovu, jak to lze dělat v souladu s přírodou.
Kniha je určena pro děti od 7 let.
Ukázka z knihy:
Ekologicky chovaná prasata netráví svůj čas pouze v klimatizovaném vepříně. Buď mají k dispozici další výběhy, nebo se ve vzácných případech chovají přímo na pastvině. Venku ale potřebují hodně prostoru. Pokud totiž zůstanou na jednom místě, škodí to půdě i životnímu prostředí. Lehací boxy i výběhy bývají podestlané slámou. Na biofarmě mají prasata více možností, jak se zaměstnat a kde rýt. Prasnice kojí selata po dobu šesti týdnů a jejich porodní boxy nejsou tak těsné, takže v nich mají více místa k pohybu.
Ekologičtí zemědělci proto nemohou chovat tolik zvířat najednou a navíc mají vyšší náklady. Maso těchto zvířat je tak sice dražší, ale chutná mnohem lépe.
Několik slov o autorce:
Lena Zeise (* 1992) vystudovala design a ilustrátorství v Münster School of Design. Od ukončení magisterského studia žije a pracuje jako ilustrátorka, návrhářka a autorka knih v Münsteru. Věnuje se především tvorbě dětských naučných knih a specializuje se na fotorealistické kresby zvířat s naučnými popisy.
Autor: Lena Zeise
Přeložila: Lenka Pučalíková
Žánr: příručka
Vydáno: 2021, Nakladatelství Kazda, Brno
Počet stran: 40
Vazba knihy: pevná, s laminovaným potahem
ISBN 978-80-7670-031-4
Knihu můžete koupit zde