Co s odpadem? – encyklopedie pro školáky

Do rukou se mně dostává báječná encyklopedie o odpadech, která je určena školákům a nejen jim. Každý den vyprodukujeme celkem dost velkého množství odpadu. Je třeba umět s ním vynaložit. Některé materiály lze znovu recyklovat, použít, další správně třídit, ale ne nikam vyhazovat do přírody. 

Tato encyklopedie má větší množství textu. Dozvíte se v ní informace o tom, co vlastně odpad je, jak lze vynakládat s odpadem, jak některé materiály znovu použít, jak je třídit a co je to bioodpad, kde se zpracovává. Autorka detailně zpracovala recyklaci plastů, papíru, skla, jak to chodí na skládce, co jsou spalovny odpadů a co je toxický odpad a jaderný odpad. Také se zde dozvíte, jak dříve lidé zacházeli s odpadky. Autorka řeší i problematiku plýtvání s různými materiály, také jak je to v zahraničí, v moře je plno odpadu a jak lze šetřit naši přírodu a začít se chovat úplně jinak.

Kniha se mně moc líbila. Když jsem jí viděla v edičním plánu vydavatelství, moc jsem se na ni těšila. Líbí se mně obsahové zaměření knihy i její formální zpracování. Autorka se zabývá problematikou odpadu i jeho třídění. Myslím si, že je nesmírně důležité se tím zabývat, jelikož odpadů je na naší planetě více než dost. Používání jednorázových pomůcek, různých plastů je v našich domácnostech až zbytečné. Díky této encyklopedii si můžeme uvědomit, jak je tato situace závažná a je třeba se k věcem lépe chovat, vše hned nevyhazovat, snažit se je opravit, případně dám tam, kde ještě poslouží dál. Tato kniha je cílená k dětem těm, co mohou tuto situaci ovlivnit a vytvořit si podmínky lepší pro svůj život i pro jejich potomky.

Na první pohled se může zdát, že v knize je mnoho obrázků a méně textu, ale není tomu tak. Dozvíte se zde hodně informací o odpadech a jak se můžeme my všichni chovat ekologicky.

Knihu doporučím všem dětem, ale i dospělým, kterým není lhostejné, jak nakládají s odpady a nejen jim. Knihu ocení učitelky mateřských škol i základních, které hledají báječnou knihu, pomocí níž by dětem vysvětlily, jak to vlastně s odpady je. Velmi mě zaujala část o tom, jak to bylo dříve, jak lidé nevykazovali tolik věcí, nepoužívali obaly a pokud ano, tak vše plnili do znovupoužitelných obalů.

Ukázka z knihy:

Ať děláme cokoli, většinou po nás zůstane nějaký odpad. Odpad je otravný. Chceme se ho rychle zbavit, a pak už s ním nemít nic společného. Ale není odpad jako odpad. To, co jeden člověk vyhodí, může mít pro někoho jiného ještě cenu.

Někdy se vykazují věci, které by se vlastně doby, ještě použít. Některé věci jsou rozbité, ale přesto si je necháváme. Vůbec není tak jasně, co vlastně odpad. Každý o tom rozhoduje sám.

Několik slov o autorce:

Gerda Raidt je ilustrátorka a autorka populárně naučných knih pro děti.

Autor: Gerda Raidt

Přeložil: Erih Schwarzbach

Ilustrace: Gerda Raidt

Žánr: literatura pro děti a mládež – naučná

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 93

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1639-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *