Barevný rok – celoroční program pro mateřskou školu

Pracujete s dětmi v mateřské škole? Začínáte a nevíte si rady? Jste již zkušené, ale chcete svou práci něčím novým zpestřit? Tak právě vám je určena novinka Kristýny Kapounkové, kterou vydala Grada v Praze a jmenuje se Barevný rok. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Rozhodně nebudete litovat. Tato kniha se ve vaší praxi stane báječným společníkem, na kterého nedáte jen tak dopustit. 

Jaká témata zde najdete? Téma o Indiánech, Pirátech, lesních skřítcích, čertech, zimní olympiádě, sněhulácích, ježcích, jak se příroda probouzí, o naší Zemi a na závěr vás čeká duhový týden.

Na konci knihy naleznete diplomy k jednotlivých týdnům, které můžete použít pro děti a seznam použité literatury. Každý celek je detailně rozpracovaný. Najdete zde seznam doporučené literatury se kterou můžete pracovat, básničku k tématu, jak barevně vyzdobit třídu, náměty na povídání s dětmi, cvičení, aktivity na vyrábění, pokusy, taktéž nechybí i venkovní náměty, různé hry, zpěv a hudební hrátky, dechová cvičení i motivace k činnostem a aktivity k trénování předmatematických představ.

Tato kniha je naprosto báječná. Musím říci, že se opravdu povedla. Je přehledná, srozumitelně psaná, plná námětů na různé aktivity s dětmi. Knihu ocení učitelky mateřských škol, jak začínající, tak i ty zkušené, dále také studentky pedagogických fakult, které hledají různé náměty pro různé seminární práce. Součástí této knihy jsou i diplomy, které může učitelka nakopírovat a použít jako odměnu pro děti za splněný barevný týden.

Líbí se mně, že jsou i aktivity, které lze podnikat s dětmi venku, dále také náměty na logopedickou prevenci.

Co si děti díky těmto aktivitám procvičí?

Především logické myšlení, prosociální chování, jemnou a hrubou motoriku, rovnováhu, sluchové a zrakové vnímání, postřeh. Zvláštní pozornost je věnována předmatematickým dovednostem. V každé kapitole jsou náměty na počítání.

Dětský svět je plný barev a touhy po nových zážitcích – tato kniha nabízí kombinaci obojího. Cílem této publikace je děti opět přivést ke hře venku, k pobytu v přírodě a rozvíjet u nich prosociálního chování.

Tato publikace odpovídá všem oblastem Rámcově- vzdělávacího programu. Je rozdělena na deset kapitol podle měsíců v roce.

Nejvíce mě zaujala kapitola o naší Zemi. Myslím si, že je důležité, aby děti měly znalosti, o tom, kde žijí, jak o naši Zemi pečovat, aby byla čistá i pro jejich děti. Autorka uvedla zajímavé aktivity i knihy, ve kterých můžeme čerpat další náměty pro práci s dětmi.

Ukázka z knihy:

Mizející perly

Motivace: Tento týden jsme si povídali o pirátech. Už víte, že měli rádi truhly plné pokladů. A pirátkám se určitě líbily perlové náhrdelníky. My si teď vyzkoušíme pokus, ale nejdříve musíme perly najít.

Pomůcky: průhledná skleněná nádoba (ideálně větší kádinka), průsvitné gelové perly (z květinářství), voda

Postup:

  • Před samotným pokusem nechá paní učitelka perly ve vodě cca 4 hodiny. Perly tak nasáknou okolní vodu a několikanásobně se zvětší.
  • Paní učitelka vloží perly do nádoby.
  • Děti ze vzdálenosti cca 2 metrů pozorují nádobu, zda uvidí perly – perly jsou obtížně viditelné, protože mají stejný index lomu světla jako voda.
  • Nakonec paní učitelka vybere dítě, které vloží do nádoby ruku a perly vytáhne.
  • Děti poté společně počítají, kolik perel bylo uvnitř.

Tip: Paní učitelka může vyprávět příběh o pirátském pokladu a perlách a společně s dětmi“čarovat“: „Jedna, dva, tři, ať jsou tu perly!“ Poté nechá děti perly z dálky hledat.

Několik slov o autorce:

Kristýna Kapounková pracuje jako učitelka v mateřské škole. Působí také v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. V současné době studuje na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Autor: Kristýna Kapounková

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Grada Publishing, a.s, Praha

Počet stran: 184

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-271-3226-3

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *