Podzim ťuká na vrátka, připravte se zvířátka – tematické celky a pracovní listy pro MŠ

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace? Jste začínající učitelka a nevíte si rady? Tak právě vám je určena publikace Marcely Kotové s názvem Podzim ťuká na vrátka, připravte se, zvířátka. Pojďte se inspirovat a najít si to své pro práci s předškolními dětmi. Rozhodně nebudete litovat. Publikace Marcely Kotové jsou vždy sázka na jistotu. 

Kniha obsahuje 12 týdenních bloků a je zaměřená na podzimní období. Jaké bloky zde najdete? Hurá do školky, Zahrádka plná vitamínů, Co už umím, Poznávám své tělíčko, Podzim otvírá vrátka, Podzim barvičkami čaruje, Draci v oblacích, Ptačí starosti, Čas dýňových světýlek, Vzhůru do vesmíru, Přijíždí svatý Martin, Na návštěvě u lesních zvířátek. Těchto 12 témat je detailně rozpracováno. Co v každém tematickém celku najdete? Od pondělí do pátku jsou zde náměty do komunitního kruhu, o čem si s dětmi můžete povídat, básničky, aktivity u stolečku i na koberci či v herně, také venku, náměty na tvoření, dechové aktivity, pohybové či hudební a mnoho dalších. U každého celku najdete také 3 pracovní listy, které na dané aktivity navazují a děti si při nich procvičí dovednosti, které budou potřebovat ve škole. Je to především zrakové vnímání, grafomotoriku, předčtenářské i předmatematické dovednosti, logicky uvažovat, prostorové představy, pravo-levou orientaci, sluchové vnímání, fonematické rozlišování a mnoho dalších dovedností. Na konci knihy je uveden seznam použité literatury a různé internetové zdroje, ze kterých můžete dále čerpat.

Publikace je určena pro věkovou kategorii 4 až 5 let. U mladších volíme méně činností, u starších můžeme zahrnout složitější úkoly.

Publikaci doporučím všem učitelkám, které se teprve „rozkoukávají“ a potřebují vedení při jejich práci, ale i těm zkušeným, které zde najdou mnoho inspirací pro práci s předškolními dětmi. Tato publikace vás provede podzimními aktivitami. Další metodická příručku s názvem Zima už je tady, sníh nám vlezl do zahrady teprve vyjde. Už se na ni moc těším a netrpělivě budu vyhlížet. Velké plus této publikaci dávám za její ucelenost a následnost s dalšími díly, které teprve vyjdou. Pokud budete mít všechny díly, máte v dispozici metodické materiály pro celý školní rok, od podzimu až do léta.

Kniha je srozumitelně psaná, detailně rozpracovaná, plná zajímavých námětů na různé činnosti s dětmi. Velice se mně líbí a při práci s předškoláky ji rozhodně využiji. Zaujaly mě černobílé pracovní listy, které můžete dětem dále kopírovat. Nejvíce mě zaujalo pexeso draků, které si mohou děti vymalovat a vystříhat. Nabízené činnosti jsou pestré a pro děti zajímavé. Na titulní obálce je barevná ilustrace se známými znaky podzimu, jako je odlétající vlaštovka, barevný drak či mateřská škola. Ilustrace Ivety Jandové jsou opravdu nádherné.

Ukázka z knihy:

O hadrové panence (logopedická pohádka)

Holčička Anička měla svou milovanou panenku. Každý večer jí uložila vedle sebe do postýlky a šla spát. Panenka zavřela oči (zavřeme oči) a čekala, až Anička usne. Potom je otevřela (otevřeme oči). Rozhlédla se po pokoji (těkáme očima doleva, doprava), nikdo tam nebyl, tak vstala a vylezla na parapet na okno (jazyk dáme k nosu). Otevřela okno (otevřeme pusinku do písmene O) a rozhlédla se doleva, doprava (jazyk střídavě do levého a do pravého koutku). Podívala se z okna dolů na silnici (jazyk vyplázneme směrem k bradě).

„Jéé, to je ale výška,“ pochvalovala si panenka (vytvoříme široký úsměv JÉÉÉ). Najednou někdo zaťukal na dveře (ťukáme jazykem na horní zuby). Panenka se lekla a utíkala rychle do postýlky (jazykem kmitáme rychle ven a dovnitř). Zavřela oči. Do pokoje vešla maminka a usmála se (usmějeme se). Byla ráda, že Anička i panenka spokojeně spinkají.

Několik slov o autorce a ilustrátorce:

Marcela Kotová pracuje jako ředitelka mateřské školy. Ve své práci se snaží všestranně rozvíjet děti i pomáhat začínajícím učitelkám. Právě toto ji přivedlo k tvorbě knih pro děti i pedagogy. V Portále vyšla např. Kniha pro začínající učitelky a první díl této série pracovních listů Vlaštovičky štěbetají, z jara totiž radost mají.

Iveta Jandová pracovala na prvním stupni jako učitelka i vychovatelka, vedla výtvarný kroužek dětí. Stejně tak učila i v mateřské škole a jako vedoucí se zúčastnila mnoha letních táborů.

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Iveta Jandová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 71

Vazba knihy: brožovaná

ISBN 978-80-262-1966-8

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *