Celý život nás ovlivňují různé emoce. V různých časových obdobích se chováme a přemýšlíme různě. Autorka knihy O čem tělo vypráví Iva Hegrová skrze svůj osobní příběh přistupuje ke čtenáři tak blízko, jak jen to jde. Dotýká se témat, které provázejí každého dospělého již od jeho dětství. Celý koncept knihy je zaměřen na vnímání pocitů a emocí v těle.
Co vlastně v knize najdete? Především 17 různých příběhů ze života dětí i dospělých, to jak posloucháme své emoce, jak je využíváme, jak je vlastně zvládáme, co nám naše tělo říká, i jak se v sobě vyznáme a jakou máme sebedůvěru. Hned na začátku knihy naleznete úvod, proč vlastně kniha vznikla, autorský medailonek společně s osobním příběhem autorky. Dále tabulku s emočním mapováním i jejím vyhodnocením.
Co vás v knize čeká? 18 omalovánek, 17 příběhů, techniky práce s tělem i emocemi, nápady na inspirativní tvoření, podklady k emočnímu mapování školní třídy a rodiny.
Po krátkém příběhu jsou k dispozici návrhy, jak s příběhem pracovat, nápady na inspirativní hry, tvoření a další zajímavé techniky. S dětmi si můžete příběh detailně probrat, zeptat se jich, jak se hlavní hrdina cítil, co je to třeba smutek, radost, jak prožíváme bolest, strach, vztek, křik, jak dýcháme, co je to smrt, zdraví, co umím, co mě třeba nejde. Na konci knihy autorka přidala rozhovor s rodinou, která s knihou pracovala, seznam použité literatury a omalovánky, které se k daným příběhům vážou, děti si je mohou vymalovat, vystřihnout a dotvořit dle své vlastní fantazie a svých prožívaných pocitů, které se v nich zrovna odehrávají.
Kniha se mně moc líbila. Nejvíce mě zaujal příběh Procházka po krajině vjemů a emocí, kde bydlel skřítek Radostník, jenž rozdával radost, dále skřítčí panenka Smutněnka, které se po tvářičkách stále kutálely slzy a nakonec i skřítek Vzteklík, který pořád dupal, křičel a bouchal ručičkami. Kniha mě naprosto nadchla a musím říci, že ve mně podnítila přemýšlet v mnoha věcech, které se běžně v životě dějí úplně z jiného úhlu. Příběhy jsou krátké, opravdu ze života. Líbí se mně i další náměty a hry, které autorka přidala ke každému příběhu. Doporučila bych ji všem rodičům, prarodičům, dětem i pedagogům. Tato kniha by neměla chybět v žádné rodinné knihovničce.
Knihu lze využít i u dětí, které si prošly nějakou traumatizující událostí. Díky příběhům můžete pocity dětí podrobně rozebrat.
Ukázka z knihy:
„Cokoli ti vadí na druhých, je vzácný okamžik pro tebe, protože je to otevřená cesta k tomu, abys v sobě zpracoval svá zranění. „Maria Montessori.“
Emoční mapa je zdrojem, který můžeme využít pro vlastní osobnostní růst. Jejím prostřednictvím mapujeme, tj. putujeme po vnitřní ose svých emocí. Ke svému osobnostnímu růstu ji mohou využít jak rodiče, tak pedagogové. Je ale koncipovaná rozdílně.
„Slyšme, co nám tělo vypráví…
„Dovolte si zastavit se a zaposlouchat se do řeči svého těla. Iva Hegrová.
Baruška ji neslyší. Vztek jí vlezl i do uší. Maminka ví, co to znamená. Nechává dcerku, aby si se vztekem poradila sama, a je připravena jí pomoct, když bude potřebovat. Věří, že to dokáže. Za chvíli je vztek opravdu pryč. Baruška si sedá a dívá se na maminku.
„Jak se cítíš, Baruško? Už je lépe?“
„Ano, jen budu muset loutku princezny vyrobit znovu.“
„Mohu ti nějak pomoct?“
„Ne, udělám ji sama a pak ti ji přinesu ukázat.“
Proč se vzteku bát? Proč ho vnímat jako něco špatného, čeho je třeba se hned zabavit? Proč si nedovolit ho přijmout, poznat jeho dary a vítat ho ve svém těle jako dobrého kamaráda?
Několik slov o autorce:
Bc. Iva Hegrová vystudovala bakalářský obor Předškolní a mimoškolní pedagogiku na Pedagogické fakultě MU v Brně, Nyní dokončuje navazující magisterské studium oboru Pedagogika předškolního vzdělávání se zaměřením na děti se speciálními vzdělávacími potřebami na Pedagogické fakultě UHK. Má jedenáctiletou praxi s dětmi předškolního věku. je učitelka, která svou práci s dětmi miluje a vnímá ji jako poslání. Je maminka tří dětí, a to šestileté Adélky, čtyřletého Vítka a tříměsíčního Vládíka. Její děti ji otevřely dveře ke zpracování různých vnitřních bloků. Její dcera ji ukazuje, jak být ženou a plně si věřit, protože tuto schopnost v sobě zcela přirozeně má. Její první syn ji učí velké trpělivosti, důslednosti a nastavování si vlastních hranic.
Určeno pro děti od 6 let.
Autor: Iva Hegrová
Ilustrace: Eva Rybníčková
Žánr: kniha pro děti, dětská naučná literatura, alternativní medicína
Vydáno: 2021, Vydalo nakladatelství CPress v Brně ve společnosti Albatrosmedia a.s.
Počet stran: 112
Vazba knihy: brožovaná, šitá nitmi
ISBN: 978-80-264-3751-2
Knihu můžete koupit zde