Jak kouzlo do houslí vklouzlo – poetický příběh o Františkovi

František jako malý chlapec miloval hudbu, fascinovaly ho hudební nástroje. Jeho pan učitel ho začal učit hrát na housle. Rodiče měly hospodářství a moc s tím nesouhlasili. Říkali, že si hudbou nic nevydělá a nebude se umět starat o jejich hospodářství. Nakonec ale svolili a František se učil hrát na housle ve městě. Vyrostl a v dospělosti byl velice úspěšným hudebníkem. Vše by bylo nádherné, kdyby nezasáhl zlý černokněžník. A jak to vše nakonec dopadlo? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení tohoto nádherného příběhu. 

Krásný, hřejivý příběh Františka vás pohladí po duši a zahřeje u srdíčka. Pohádka s ponaučením, že odpouštět v životě je nesmírně důležité, vztek a závist do mezilidských vztahů rozhodně nepatří a je s nimi třeba umět bojovat, ale především láska k hudbě a hudebním nástrojů je opravdu nádherná.

Knihu bych doporučila všem, co mají rádi příběhy o hudbě a hudebních nástrojích, všem dětem i dospělým. Knihu zajisté ocení i začínající čtenáři, jelikož má méně textu a k tomu poutavé ilustrace.

Kniha je nádherná. Autorka i ilustrátorka si daly záležet, aby se líbila dětskému oku, ale i dospělému. Námět pohádky je velice zajímavý. Hudební nástroje pro mě představují něco fascinujícího. Mám moc ráda, když hraji na klavír a slyším ty líbezné tóny a děti k tomu zpívají. Hudba mě nesmírně uklidňuje, dodává mě pocit jistoty, bezpečí. Způsob vyprávění autorky mám moc ráda. Její příběhy jsou líbivé, příjemné, láskyplné.

Několik slov o autorce:

Daniela Krolupperová je česká spisovatelka dětských knih a překladatelka ze severských jazyků. Narodila se 31. října 1969 v Praze.

Vystudovala norštinu s finštinou na filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté studovala na lidové vysoké škole v Norsku žurnalistiku a jazyky na univerzitách. V Helsinkách a Oslu. Při studiu pracovala jako redaktorka zahraniční redakce v tiskové agentuře ČTA. Od ukončení studia pracuje jako překladatelka a tlumočnice ve svobodném povolání.

Žije v Praze a má tři dcery. Velkou zálibu vždycky nalézala ve sportu. V dětství řadu let závodně plavala, nyní ráda cvičí aerobik, v zimě jezdí na běžkách a v létě téměř neslézá z kola. Mezi její knihy patří Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě, Zločin na Starém Městě pražském, Zákeřné keře, Bubáček, Past na korunu, Rybí sliby, Mizející hmyzíci a mnoho dalších knížek.

Kniha je určena pro děti od 5 let.

Ukázka z knihy:

Mistr houslař nežil mezi lidmi, ale hodný kus cesty od lidí. Pro svou práci potřeboval ticho. Úplné ticho. Jinak by nedokázal vyrábět nástroje, které dávají vzniknout hudbě. Lidé bývají hluční. Proto si houslař postavil dům za loukou, lesem a pastvinami na úpatí vysokých hor.

Housle vyráběl z javorového a smrkového dřeva. Dřevo bylo znamenité, dobře vysušené a velmi staré. Pokaždé, když houslař dokončil nový nástroj, vzal do ruky tenký kolíček ze smrkového dřeva. Velmi opatrně vložil do vnitřku houslí. Tím vtiskl nástroji duši. Teprve s duší byly housle hotové. Mohly hrát, vydávat tóny. Bez duše to bylo pouhé němé dřevo. Lidé věřili, že smrkové dřevo, které mistr houslař na výrobu používá, má kouzelnou moc, a proto vydávají jeho housle neobyčejně líbezný a sladký tón. Tak tomu ale nebylo.

Autor: Daniela Krolupperová

Ilustrace: Michaela Bergmannová

Žánr: dobrodružství pro děti, pohádky

Vydáno: 2021, Vydalo nakladatelství Mladá fronta ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 64

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-204-5918-3

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *