Nauč se učit! 75 aktivit s klíčem k řešení

Dítě je celý den vystavováno nejrůznějším podnětům. Zažívá mnoho situací, učí se novým věcem, formuje své názory a myšlenky. Rodina, školka i škola je plná příležitostí se něco nového naučit. 

Ángeles Navarro je španělská psycholožka, která je autorka pracovního sešitu s názvem Nauč se učit!, která je určena předškolákům. Pojďte se na to společně se mnou podívat, co vše můžete u svých předškolních dětí rozvíjet.

Cílem této knihy je procvičovat dovednosti a rozvíjet schopnosti, které tvoří inteligenci a jsou základem veškerého učení, nabízet aktivity, které mají nebo budou mít dopad na základní kompetence v rámci učebních dovedností. Úkoly jsou určeny pro děti od 5 do 7 let. U každého úkolu naleznete piktogramy, jakou dovednost u něj rozvíjíte. Zadání jsou jednoduchá, řešení úkolu naleznete na konci knihy.

Jaké činnosti vlastně rozvíjíte při těchto úkolech? Je to především postřeh, logické myšlení, prostorovou orientaci, matematické dovednosti, grafomotoriku, ale také kreativitu, která je u dětí tohoto věku nesmírně důležitá. Pracovní listy jsou barevné, dětem se budou moc líbit. Pomocí nich se děti učí samostatnosti, pozornosti, schopnosti dokončit zadaný úkol, procvičit ruku a připravovat se tak na vstup do 1.třídy. Děti plní různé úkoly. např. hledají čísla, zvířátka, spojují, poznávají obrázky, písmenka podle vzoru, dále také barvy, geometrické tvary. Také, co je stejné, co je rozdílné. Děti mohou u činností spojovat, dokreslovat, poznávat, hledat, určovat. Zábavnou a hravou formou se budou učit, aniž by si to uvědomovaly.

Publikace se mně moc líbila. Je plná zajímavých úkolů, které budou děti rozhodně bavit. Některé jsou složitější, některé zase snadnější. Můžete je klidně přeskakovat, jak se vám bude líbit. Publikaci ocení učitelky mateřských škol, které připravují předškoláky do 1.třídy. Také rodičům i prarodičům předškoláků.

Kniha je určena dětem od 5 do 7 let, obsahuje velké množství aktivit, které jsou doprovázeny jednoduchými piktogramy. Ty pomáhají rozpoznat, na jaké kompetence je daný úkol zaměřený. V zadní části je pak kniha opatřena klíčem ke kontrole k řešení.

Dejme dětem důvěru, doprovázejte je a povzbuzujme je, aby vynikly!

Ukázka z knihy:

Klíčové je vytvořit správné podmínky okolního prostředí. Pracovní prostor by měl být uklizený, bez hraček a jiných věcí. Chaos vyvádí z rovnováhy, naopak řád uklidňuje.

Důležité je, aby děti měly zajištěny vhodné časové podmínky. Je nutné si aktivitu v průběhu dne dobře naplánovat, mít na splnění úkolů dostatek času a nepospíchat. Dospělý by měl být při činnostech dětí vždy přítomen. Každé má vlastní tempo, které je třeba respektovat. Dejme dětem čas na rozmyšlenou. Důležité není vyplnit úkol rychle, ale udělat jej dobře.

Děti musí být po duševní stránce na práci naladěné. Je důležité, aby plnily aktivity uvolněné  a s nadšením.

Několik slov o autorce:

Ángeles Navarro vystudovala psychologii a specializuje se na terapii hrou. Její první kniha vyšla v roce 2003 a dnes je autorkou přes 60 titulů, které vyšly ve Španělsku, Řecku, Švédsku, Portugalsku, Bulharsku, Chorvatsku, Itálii, Argentině a Uruguayi. Vzhledem ke své tvorbě je považována za jednu z nejvšestrannějších odbornic na hry pro rozvoj mozku a mentální trénink.

Autorka: Ángeles Navarro

Ilustrace: Maria Reyes Grijarro

Přeložil: Dan Liška

Žánr: naučná literatura pro děti a mládež

Vydáno: 2023, Vydalo nakladatelství Portál, Praha

Počet stran: 81

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-2001-5

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *