Muzikopohádky – metodická příručka pro hudební výchovu

Pracujete s dětmi v mateřské škole či různých zájmových kroužcích? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Máte rádi hudbu a pohádky? Tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál s názvem Muzikopohádky, jejíž autorkou je Šárka Komárková. 

Hned na začátku knihy naleznete poděkování autorky všem těm, co se na knize podíleli, případně autorce pomáhali. Muzikopohádky vznikaly postupně, když autorka uspávala svou dceru. Celistvost Muzikopohádek je dobrým pomocníkem pro hudební výuku v mateřské škole a na prvním stupni základních škol.

V knize vás čeká celkem 17 pohádek o zvířátkách, trpaslících, vílách, skřítcích, čarodějnicích, princeznách, strašidýlkách, vlastně i dětech. Pomocí pohádky děti pochopí různé situace, které díky příběhu prožijí. Za každou pohádkou autorka připravila různé muzikoterapeutické hudebně vzdělávací hry, písničky s notovým zápisem, náměty na tvoření různých hudebních nástrojů i podrobným postupem a obrázky, pohybové hry, rozpočítadla a různá rytmická cvičení. Na konci každého příběhu naleznete otázky k zamyšlení, které můžete s dětmi v komunitním kruhu probírat a povídat si o nich.

Kniha je naprosto báječná. Ocení ji učitelky mateřských škol, prvního stupně základních škol, vedoucí pohybově – hudebních kroužků, ale také rodiče, či prarodiče, kteří mají rádi hudbu, pohyb i pohádky.

Kniha je přehledná, srozumitelně psaná, s podrobnými návody na výrobu rozmanitých hudebních nástrojů, námětů na různá cvičení, písničky s notovým zápisem, které si s dětmi můžete zahrát na různé hudební nástroje a zazpívat. Tato metodická příručka je na knižním trhu velice unikátní svým obsahovým zaměřením, což je hudební výchova a tak velké množství námětů na výrobu hudebních nástrojů i muzikoterapeutických her.

Rozhodně ji s dětmi v mateřské škole vyzkouším, jelikož nás čekají témata spojená s obdobím Masopustu, které je rozhodně o hudbě, tanci a hudebních nástrojích, věřím, že se mně tato metodická příručka bude hodit.

Nejvíce mě zaujala pohádka skřítka Hudbína a následně výroba hudebního nástroje Skřítka Hudbína z PET víček, které si s dětmi vyrobíme.

Pohádky, písničky a muzikoterapeutické hry Šárky Komárkové nejsou zdáním dobra. Je to dobro samo. Kdybych popustila svou fantazii, tak mi Šárka Komárková připadá jako víla z pohádky o dřevěných střevících. Šárka je v pohádkách doma. Má dětskou duši a upřímný vztah k dětem. Kdybychom ji chtěli zařadit do šablon obecně ctěných a pohodlných střevíčků, vzali bychom jí tím to nejvlastnější. Proto nebudu déle zvažovat, co ještě k jejím pohádkám napsat. Ale mohu doporučit pouze jedno: Přečtěte si je. Budou inspirací dětem a nám dospělým dovolí znovu nahlédnout do čistého světa dětské fantazie. Slova Jitky Molavcové.

Ukázka z knihy:

Výroba hudebního nástroje – Klapavé botky kastaněty

Potřebujeme: karton, stuhu, děrovačku, dvě kovové zátky od limonády, tkaničky, lepidlo nebo tavnou pistoli

Postup:

Na karton obkreslíme obrys nohy a 2x vystřihneme. Jednu část necháme v celku. Do druhé části proděravíme otvory na tkaničky a odstřihneme přibližně jednu třetinu od špičky. Zde vytvoříme otvory na zpětné přivázání ke zbylým dvěma třetinám. Potřebujeme docílit pohyblivosti špičky. Na neporušenou část přilepíme ze shora na špičku zátku, stejně tak ji přilepíme na odstřiženou jednu třetinu. Rozstřižené díly k sobě stužkou přivážeme a do otvorů na tkaničky provlékneme stuhu jako tkaničku na botě. Děti se pak mohou učit kličku. Tuto část s tkaničkou přilepíme k neporušené části. Botky nám pohybem nahoru a dolů krásně klapou.

Několik slov o autorce:

Šárka Komárková je učitelka pro druhý stupeň ZŠ, obor matematika – hudební výchova. Absolvovala klasický kurz muzikoterapie u Markéty Gerlichové v Praze. Ve své knize vychází z vlastních bohatých zkušeností s prací s dětmi.

Autor: Šárka Komárková

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2021, Portál, Praha

Počet stran: 103

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-1729-9

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *