Kolik smyslů máš? Encyklopedie lidských a zvířecích smyslů

Víte, že chuťové receptory se každých 7 až 10 dní zcela obmění, že barvoslepost postihuje až 8 % mužů a necelé procento žen? Víte, k čemu slouží nociceptory, co je tapetum či propriocepce? Pokud se toto a ještě mnohem více chcete dozvědět, tak právě vám je určena novinka nakladatelství Portál, jenž má název Kolik smyslů máš? Věřte, že vás zaujme, tak jako mně a nebude ji chtít zavřít. 

Kniha Kolik smyslů máš? Vás provede všemi uvedenými smysly od A až do Z, jak u nás lidí, tak i u zvířat. Každý ze smyslů je podrobně a detailně popsaný. Najdete zde mnoho zajímavostí, obrázky, i různé bubliny, v nichž jsou zajímavé texty. Autorka neopomněla povídání o vestibulárním aparátu, který dodává mozku informace o pohybu, poloze hlavy a prostorové orientaci. Autorka velmi poutavou formou popisuje smysly, jak je využívají zvířata, co je pro ně typické a jak se jejich smyslové orgány liší od těch našich lidských.

Na konci knihy je uveden slovníček pojmů, které vysvětluje názvy, kterým možná nerozumíte.

Hmat, chuť, čich, zrak, sluch je našich 5 základních smyslů, bez kterých by naše tělo nemohlo fungovat. Vnímáme jimi mnoho informací. Naše tělo je plné smyslových buněk. Ty předávají informace daným orgánům. Tyto procesy jsou nesmírně zajímavé a fascinující.

Kniha velmi poutavou formou vypráví o tom, jak fungují naše smysly v lidském, ale i zvířecím světě. Tato encyklopedie je naprosto skvělá a neměla by chybět v žádné knihovničce. Doporučím ji zvídavým dětem od 6 let, jejich zvídavým rodičům, prarodičům, ale i učitelkám mateřských i základních škol. Její čtení a prohlížení jsem si moc užila. Nádherné ilustrace Becky Thorns doplňují mnoho zajímavostí a činí tak tuto encyklopedii výjimečnou. Líbí se mně její obsahové zaměření, ale i to, jak je kniha zpracovaná. Velmi zdařilé dílo z per Cathy Evans vás rozhodně nadchne, tak jako mně. Smysly jsou velmi zajímavé a fascinující. Stále je na nich co objevovat. Bez nich by nebylo nic.

Tuto knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou. Viděla jsem ji v edičním plánu nakladatelství Portál a netrpělivě ji vyhlížela, až vyjde. Byla jsem zvědavá, jak na mě zapůsobí. Mám moc ráda encyklopedie o lidském těle. Prohlížení této encyklopedie vyžaduje spoluúčast dospělé osoby. Děti si prohlíží a vy čtete zajímavosti.

Kniha je určena ro zvídavé děti od 6 let a jejich stejně zvídavé rodiče.

Ukázka z knihy:

V posledních letech vědci odhadli, že kromě pěti základních smyslů existují ještě další dva: vestibulární aparát, který má starost rovnováhu, a propriocepce (polohocit), která nám říká, kde se v danou chvíli nacházejí jednotlivé části našeho těla, díky ní se třeba můžeme dotknout prstem nosu se zavřenýma očima. Ale evoluce nadělila některými živočišným druhům ještě zajímavější superschopností. Například oči jestřába dokážou ostřit na kořist, i když se k ní pták řítí střemhlav rychlostí 200 kilometrů v hodině. Oči kočky jsou zase přizpůsobené tak, aby skvěle viděly i v noci. Netopýři mohou „vidět“ svět pomocí zvuku a ptáci zase dokážou uletět tisíce kilometrů z Evropy do Afriky a zpátky, aniž by se ztratili.

Každá bytost vnímá svět trochu jinak. Někteří lidé jsou citlivější na chutě a vůně, jiní vnímají odlišné barvy. Někdo má některé smysly bystřejší a jiné naopak méně citlivé než ostatní.

Několik slov autorce:

Cathy Evans je anglická spisovatelka a veterinářka. Její vzdělání v oblasti přírodních věd a láska ke zvířatům ji v době on-line výuky inspirovaly k napsání této knihy.

Několik slov o ilustrátorce:

Becky Thorns je anglická ilustrátorka, jejíž knihy jsou ověnčeny mezinárodními cenami.

Autorka: Cathy Evans

Ilustrace: Becky Thorns

Přeložila: Eva Kadlecová

Žánr: populárně naučná pro děti

Vydáno: Vydal Portál, Praha, 2024

Počet stran: 64

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-262-2124-1

Knihu můžete koupit zde:

Dětská literatura | Kolik smyslů máš? | Nakladatelství Portál (portal.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *