Jóga ve školce – pohybové hry a aktivity inspirované jógou pro předškolní děti

Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace pro pohybové aktivity? Máte rádi jógu a chcete se dozvědět, jak ji s dětmi cvičit? Tak právě vám je určena publikace Moniky Nikodemové s názvem Jóga ve školce. 

Kniha obsahuje úvod, v němž autorka vysvětluje význam jógy, o čem jóga vlastně je, co je to tzv. hathajóga. Charakterizuje jógu pro děti a, jak s knihou pracovat. Taktéž zde najdete, jak by měla vypadat ukázková hodina a jaké jsou správné podmínky pro cvičení.

Dále zde najdete jednoduché náměty na cvičení s bohatou fotogalerií, vysvětlení jednotlivých pozic jako je pozdrav slunci, strom, labuť, kočka, tygr, zajíc, ryba, ježek i srnka.

V další části autorka připravila různé sestavy dle časové dotace. Součástí metodické příručky jsou i náměty na relaxaci, různé hry i cvičení s motivačním příběhem. Ocitnete se v přístavu, na lodi i na širém moři. Možná ztroskotáte i na pustém ostrově. Aktivity jsou inspirovány životem zvířátek a rostlin.

Kniha je systematicky uspořádaná od nejjednodušších pozic přes kratší sestavy až k delším cvičebním celkům.

Cvičení jógy u dětí rozvíjí hrubou motoriku, koordinaci, správné držení těla, schopnost relaxace a v neposlední řadě také správné dýchání, které je základem celé jógy. Co se ale děti především učí, je radost z pohybu. Aby je to prostě bavilo.

Myslím si, že pohyb je u dětí v dnešní době nesmírně důležitý, jelikož mnoho dětí tráví delší čas u tabletů, mobilů a TV a pohyb jim rozhodně schází. Často trpí různými pohybovými problémy, či vadným držením těla. Tato příručka bude nápomocna učitelkám mateřských i základních škol, vedoucím různých zájmových kroužků, příměstských či pobytových táborů s pohybovým zaměřením.

Kniha se mně moc líbila a rozhodně mě nadchla. Sama jógu cvičím a moc ráda bych ji vyzkoušela i s dětmi v mateřské škole. Myslím si, že tato publikace mě bude velkým přínosem. Je srozumitelná, s bohatou fotogalerií i přehlednými popisky doplněné obrázkem.

Nejvíce mě zaujaly cviky s motivačním příběhem a relaxací, které vždy děti moc baví. Těším se, až je s dětmi vyzkouším. Tak hurá do toho, zažijete mnoho legrace a přitom se krásně protáhnete.

Patricie Koubská doplnila zajímavé cviky opravdu nádhernými ilustracemi, které mám moc ráda a vždy mě vykouzlí úsměv na tváři.

Knížka obsahuje soubor her a inspirací pro pohybové aktivity vycházející z jógy a upravené speciálně pro děti předškolního věku.

Ukázka z knihy:

Jóga je nauka o lidské bytosti, o rovnováze těla, mysli a duše.

Vznikla před několika tisíci lety v Indii. Dnes, na začátku 21. století se stále více lidí obrací k józe jako ke zdroji inspirace, k možnosti posílení fyzického i duševního zdraví.

Život v současné době je velmi komplikovaný. Každý den jsme všichni vystavováni velkému stresu. Umět stres zvládat a chránit tak své zdraví je důležité pro děti i dospělé.

Slovo „jóga“ pochází ze sánskrtu a znamená spojit, sjednotit.

Jóga není jen cvičení. Je to celý filozofický systém. Působí velmi komplexně. Vede k pochopení sebe sama, porozumění smyslu našeho života a naší životní cesty. Jejím prostřednictvím můžeme proniknout k pochopení vesmírných zákonů. Její krása spočívá ve svobodě.

Jóga pro děti je jiná. Klade si za úkol být hravá, lehká, zábavná, rytmická a vtipná.

Motto na závěr:

Tisíce slov

Však moudrý mlčí

Křídla motýlí ho učí

Kudy jít.

Několik slov o autorce:

Monika Nikodemová vystudovala tělesnou výchovu, mnoho let s dětmi hravým způsobem cvičí jógu, shromáždila řadu zkušeností a vlastních nápadů na hry a pohybové aktivity v této oblasti.

Patricie Koubská ilustruje dětské knihy, časopisy a pracovní listy. Je autorkou a spoluautorkou mnoha knih pro děti.

Autorka: Monika Nikodemová

Ilustrace: Patricie Koubská

Foto: Filip Nikodem

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2014, Portál, Praha

Počet stran: 144

Vazba knihy: měkká, brožovaná

ISBN 978-80-262-0623-1

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *