Jé, Ježíšek-zábavné hry, tvoření a recepty na předvánoční čas

Vendula Hegerová a její ilustrace mně vždy vykouzlí úsměv na tváři a zahřejí  u srdíčka. Předvánoční čas je velmi krásný a je třeba si jej společně s děti užít. Novinka s názvem Jé, Ježíšek by vám měla být nápomocna, vidět a prožít advent očima vašich dětí. Pojďte si něco hezkého vytvořit, upéct, společně si zkrátit to čekání na Ježíška. Knihu vydal Portál v Praze. 

Hned na začátku publikace najdete u textů značky, které označují, zda se jedná o to, zda si hrajete, posloucháte, vaříte nebo tvoříte. Tyto piktogramy vám usnadní lepší orientaci v textu. Kniha je plná námětů na tvoření, aktivit, informací od svatého Martina až po Tři krále a na závěr autorka připravila bájené vystřihovánky, které si s dětmi můžete vystřihnout a dotvořit si tak betlém, adventní kalendář, jmenovky na dárky, či si připravit ten nej Silvestr. Jaké úkoly na vaše děti vlastně čekají? Různé pracovní listy, náměty na tvoření, mohou si vytvořit vločky, vitráž, adventní věnec, dárky pro radost nebo vánoční ozdoby. Dále se děti i dospělí dozví informace o svatém Martinovi, svaté Lucii, svaté Barboře, o Mikuláši, ale třeba i o Třech králích. Také něco o vánočních tradicích, zdobení vánočního stromečku i pranostiky pojící se k tomuto období. Máte chuť na výborné perníčky? I to vám tato publikace splní. Autorka nezapomněla i na oslavu Silvestra, vůni vánočního koření, vánoční koledy i možnost si zahrát báječné zimní hry.

Aktivit je opravdu nepřeberné množství a každý si vybere to, co se mu líbí a hodí. Publikace od známé autorky a velmi oblíbené ilustrátorky Venduly Hegerové nesmí chybět v žádné knihovničce. Ocení ji učitelky mateřských škol, které hledají zajímavé inspirace, dále také rodiče i prarodiče, kteří chtějí se svými dětmi a vnoučaty prožít ty nejkrásnější adventní dny.

Kniha je určena dětem od 4 let.

Velmi mě zaujala kapitola o tom, jak dětem vysvětlit, co se pak po svátcích děje s vánočním stromečkem. Publikace se mně moc líbila. Její čtení, ale především i prohlížení jsem si užila od začátku až do konce. Rozhodně z ní načerpám mnoho inspirací a námětů pro letošní adventní dny pro své předškoláci v mateřské škole. Mají vždy radost, s jakou knihou se zase příště objevím. Publikace je plná krásných ilustrací. Je srozumitelně psaná. Potěší jak dětské, tak i dospělé oko čtenáře. Budete mít chuť si jen tak prohlížet a kochat se.

Ukázka z knihy:

Co se stromečkem?

Většinou stromeček odstrojujeme na Tři krále 6.ledna. V této den by se měl z domu odstranit stromeček i vánoční výzdoba. Pověry tvrdí, že pokud stromeček odstrojíme dříve nebo naopak později, budeme mít celý další rok smůlu. Druhá možnost odstrojit stromeček je ž 2.února na Hromnice, v takovém případě tě žádná smůla nečeká. Ozdoby pečlivě zabal, světýlka smotej, perníčkové ozdoby sněz a ty přírodní z jablíček a citrusů vyhoď. A co dál?

Nejčastěji odneseme stromeček k popelnicím. Takové stromky končí nejčastěji ve spalovnách a máme z nich teplo. Máš zahrádku? Stromek s rodiči nadrťte (naštěpkujte) na malé kousky a využijte v kompostu. Větve použijte jako chvojí k zakrytí choulostivých rostlinek.

Stromek můžeš s rodiči odvézt do sběrného dvora nebo kompostárny. Některé obchody, kde se stromečky kupují, jej po svátcích vykoupí zpět. Máte umělý stromeček s chcete jej vyhodit? Pokud není jiná možnost, odvezte jej do sběrného dvora k ekologickému zlikvidování.

Stromečky nikdy nenos do lesa nebo zoologické zahrady. Zapomenutý háček nebo alobal by mohl zvířátkům ublížit. Vždy se poraď s lesníkem nebo správcem ZOO, útulku.

Několik slov o autorce:

Vendula Hegerová je výtvarnice, která se věnuje především tvorbě pro děti se narodila 23.3.1976 ve Vysokém Mýtě.

Vystudovala Vyšší odbornou školu grafickou v Jihlavě, kde také po studiích několik let působila. K ilustracím pro děti se dostala hlavně díky zakázce na vyzdobení dětského oddělení Jihlavské nemocnice. Radost, kterou svými dekoracemi způsobila ji přesvědčilo, že právě děti nejvíce ocení její veselé obrázky.

Je to mnohostranná výtvarnice, která má na svém kontě leporela, komiksy, animovaný film, designy pokojíčků, přáníčka, ale nejvíce samozřejmě knížek. Často jsou to knížky naučné, které podněcují dětskou tvořivost a fantazii.

Kromě knižní tvorby spolupracuje také s časopisem Puntík.

Je autorkou oblíbených postaviček Edy a Pepy.

Vydala knihy Měsíce, Nauč mě kreslit, Edo! Ty neposedo!, Zvířátka z lesa, Zvířátka ze statku a mnoho dalších úžasných knížek.

Autor: Vendula Hegerová

Ilustrace: Vendula Hegerová

Žánr: publikace pro děti, pracovní sešit

Vydáno: 2023, Vydalo nakladatelství Portál, Praha

Počet stran: 88

Vazba knihy: vazba brožovaná

ISBN 978-80-262-2096-1

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *