Hry s říkadly pro nejmenší-více než 100 různých her pro děti od 6 týdnů do 5 let

Pracujete s dětmi v mateřské škole? Hledáte zajímavé inspirace pro práci s dětmi? Máte rádi knihy Zuzany Pospíšilové? Tak právě vám je určena novinka s názvem Hry s říkadly pro nejmenší, kterou vydala Grada Publishing, pod značkou bambook. Čeká vás nádherná publikace plná zajímavých her i říkadel pro vaše děti. 

Hra je v životě dětí nesmírně důležitá. Děti při ni poznávají okolí, učí se novým věcem, seznamují se s ostatními dětmi, vytvářejí přátelství, učí se vycházet s druhými, formují svou osobnost, zažívají své první úspěchy či neúspěchy. Publikace Hry s říkadly pro nejmenší je vhodná pro menší i větší děti. Najdete zde různé honičky, rozcvičky, náměty na pohybové hrátky, kontaktní a prstíkové hry, dále také postřehové a rozumové hry, hry na rozvoj smyslů, ale i hry pro rozvoj jemné motoriky a grafomotoriky. Autorka neopomněla i náměty na hry s míčem, jelikož je to nesmírně důležité. Dnešní děti mají v mateřské škole problém hodit, či chytit míč a tato publikace bude určitě velmi nápomocna učitelkám mateřských škol, které mohou tuto dovednost s dětmi procvičovat hravou formou. V knize najdete více než 100 námětů na různé hry, které si můžete dle vlastní fantazie i různě přizpůsobit vašim podmínkám, dovednost i věku dětí. Publikace je vhodně rozdělená na hry s různým zaměřením. Jsou zde i hry stolní, ale i hry na různá povolání a zvířátka, která jsou u dětí velmi oblíbená a vždy se hodí. Každá z her má krátkou motivační básničku, uveden počet hráčů, seznam pomůcek, postup, ale i možnou variantu, kterou lze využít u dětí mladšího jednoho roku, případně i těžší variantu, kterou lze hrát s dětmi staršími.

Tato publikace se mně moc líbila. Je naprosto skvělá. Určitě ji využiji pro práci s dětmi. Líbí se mně její všestrannost, jednoduchost i názornost. Díky popsané aktivitě zvládnou hru úplně všichni. Autorka skvěle rozdělila hry podle toho, co při nich rozvíjíme. např. na hry kontaktní, postřehové, rozumové, s míčem či podporující rozvoj jemné motoriky a grafomotoriky. Velmi mě zaujaly hry na rozvoj jemné motoriky a grafomotoriky, která je opravdu důležitá pro všechny děti, které jdou do školy. Zároveň autorka zařadila i hry prstíkové či kontaktní, které mají v oblibě děti , které ještě nechodí do školky.

Na konci knihy je uveden abecední seznam básniček. Od A až do Ž. Publikace je určena rodičům dětí, učitelům i učitelkám mateřských škol, ale i školních družin. Knihu lze využít i v mladším školním věku v rámci družiny či různých zájmových kroužků.

Ukázka z knihy:

Příklad Kontaktní hry pro rodiče a jejich děti:

Kdo pohladí?

Kdo pohladí kolínka?

Přece naše maminka.

Kdo pohladí bradičku?

Požádáme babičku.

Kdo pohladí paleček?

To zvládne i chlapeček?

Kdo pohladí nosíček?

To udělá tatíček?

Kdo pohladí kolínka?

Zase naše maminka.

Kdo pohladí očíčka?

Třeba naše tetička.

Kdo pohladí hlavičku?

Požádáme babičku.

Kdo pohladí pusinku?

Na to máme maminku.

Počet hráčů: dítě a dospělý, případně více dětí

Pomůcky: žádné

Postup: Malým dětem můžeme říkat básničku a přitom se dotýkat jmenovaných částí těla. Je možné části těla obměňovat a vymýšlet si vlastní rýmy.

Děti ve školce, které už dokážou poznat části těla, je mohou při recitování básničky ukazovat na sobě.

Na této básničce se mně velmi líbí to, že ji lze využít i velmi malých dětí, kdy ji hrajeme jako kontaktní hru ve stylu paci, paci, ale také u dětí větších, které se učí části těla a samotně už zvládnou danou část těla najít.

Několik slov o autorce:

Zuzana Pospíšilová je oblíbená autorka věnující se téměř výhradně původní tvorbě pro děti. S jejími texty se dětští čtenáři mohou setkávat od roku 2004, kdy jí vyšly první pohádkové příběhy v časopise Sluníčko.
V roce 2005 začala publikovat knižně a dodnes je jednou z nejaktivnějších autorek píšících pro děti. Jen v nakladatelství Grada vydala téměř 120 titulů, z nichž nejúspěšnější jsou série Kouzelná třída a edice dětských detektivek DeTeKTiVoVé. Některé pohádkové příběhy se dočkaly rozhlasového zpracování a její texty se objevují i v čítankách a učebnicích českého jazyka. Zuzana Pospíšilová je maminka dvou dnes již dospělých dcer a původní profesí je dětská psycholožka. Odtud pramení porozumění dětské fantazii a humoru, které se v jejím bohatém díle odráží. V její tvorbě mají převahu pohádky a příběhy, ale věnuje se také poezii a výukovým textům. Od roku 2016 se věnuje literární tvorbě jako spisovatelka na volné noze.

2006 – 2016 – zaměstnána ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Od roku 2016 – spisovatelka (OSVČ).

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Miroslava Rychtářová

Žánr: kniha pro děti, metodická příručka pro učitelky

Vydáno: 2023, Grada pod značkou bambook, Praha

Počet stran: 128

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-271-3797-8

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *