Evropa k nakousnutí – nápaditý cestopis pro děti

Máte rádi cestování? Chcete poznat Evropu od A až do Z? Chcete zažít všechny památky, ochutnat pro nás možná neobvyklé pokrmy? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak právě vám je určena publikace Lenky Pecharové s názvem Evropa k nakousnutí. Připravte si batoh, dobrodružná cesta právě začíná. 

Publikace seznámí čtenáře s kulturně-historickými souvislostmi a přírodními zajímavostmi kontinentu, kde žijí. Celkem 20 států jako je Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Island, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Spojené království, Velká Británie a Severní Irsko, také Španělsko, Švýcarsko či Ukrajina. Pradědeček Alois byl nejlepší lodní kuchař. Na svých cestách si zapisoval své zážitky z cest, dobroty, které se naučil vařit. Fanča a Adam jsou desetiletá dvojčata, mají ještě staršího bráchu Toma. Najdou starý deník po pradědečkovi a vydají se na dobrodružnou cestou. Cestováním je provede Evžen Vrtulka, bývalý učitel zeměpisu, nyní vzdušný taxikář. Povídáním o Belgii je provede hrdina komiksových příběhů Tintin, s efektním účesem, jehož nakreslil belgický kreslíř pan Herge. Každá země Evropy je detailně popsaná, najdete zde zajímavosti z historie, co je pro ně typické, dále také různé rébusy, hádanky, ale třeba i vtipy, kvízy, či fakta o dané zemi, typické pokrmy a vlajku.

Kniha je určena zvídavým čtenářům od 8 let, pro všechny cestovatele.

Tato publikace je bohatě ilustrovaná. Doporučím ji všem školákům, učitelkám, rodičům i prarodičům. Je naprosto skvělá a myslím si, že si zaslouží velkou pozornost. Čtení jsem si užila od začátku až do konce. Je plná zajímavostí, které jsem nevěděla a musím říci, že se fakt povedla. Opravdu mě zaujala a líbila se. S autorkou i ilustrátorem se nesetkávám poprvé a rozhodně ne naposledy. Ilustrace jsou nádherné a autorčin styl psaní mně taktéž vyhovuje. Neváhejte a pusťte se do čtení.

Ukázka z knihy:

Podle dávných pověstí vládl kraji dnešního Říma král Numitor. Mocichtivý bratr ho však připravil o trůn, a když později Numitorova dcera Rhea Silvia porodila dva chlapečky, nechal je prastrýc hodit do řeky Tibery. Přepočítal se. Košík uvízl u břehu a pláčem přilákaná vlčice se kloučků ujala jako vlastních mláďat. Za nějaký čas šel kolem jejího doupěte pastýř. Vzal dvojčata k sobě a láskyplně je vychovával.

Řízením osudu se dozvěděli o svých jménech Romulus a Remus i o svém královském původu.

„Založíme město,“ prohlásil „a znamení z letu ptáků rozhodne, či jméno ponese.“

Jakmile Remus zabral své stanoviště, objevilo se na nebi šest supů.

Záhy se však Romulovi ukázalo dvanáct supů a vzplanula hádka.

„Moji supi přilétli dříve!“ křičel Remus.

„Jenže mých bylo dvojnásobně víc!“ křičel Romulus a začal kopat brázdu, kudy povedou hradby.

Remus ji s drzým posměchem přeskočil. Uražený Romulus vzteky bratra zabil a přísahal: „Takhle skončí každý, kdo se opováží přes mé hradby.“ Město nazval Roma (Řím) a stal se jeho prvním králem.

Několik slov o autorce:

Lenka Pecharová vystudovala Filozofickou fakultu UK a přes dvacet let působí na základní škole. Vede své žáky především k chápání mezipředmětových souvislostí. Nakladatelství Portál vydalo její knihy. Např. Od blechy po slona, Po stopách Karla IV. či Po stopách stoleté dámy.

Několik slov o ilustrátorovi:

Lukáš Fibich je český ilustrátor a grafik. Kromě mnoha knih je autorem seriálů, spolupracoval výtvarně na řadě učebnic a nevyhýbá se ani reklamní ilustraci. V Portále vyšly s jeho ilustracemi např. knihy Kluci netančej!, S Komenským do komiksu a s Lenkou Pecharovou ilustračně spolupracoval na knize Po stopách stoleté dámy.

Autorka: Lenka Pecharová

Ilustrace: Lukáš Fibich

Žánr: populárně – naučná publikace pro děti

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 176

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1928-6

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *