Ty chladné oči- mráz přichází z duše

Chcete zažít silný příběh z válečného období? Hledáte zajímavý román pro vaše večery? Scarlett Wilková je autorkou knihy Ty chladné oči, taktéž bestselleru Až uvidíš moře. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Ruská dívka Neonila s výrazně chladnýma očima, tak mrazivé, jaké jste nikdy neviděli se seznámí s mladíkem Emilem, který pochází z Čech, ale musí bojovat na německé straně za wehrmacht. Dají se spolu dohromady, pak se jejich cesty rozejdou a zase svedou. Kniha je rozdělena na tři období od 40.let, až po 90.léta. Osudy třech generací v mrazivé době okupace Smolenska. Válka udeřila tou největší silou, chaos, bolest, strach, nemoc, bída i utrpení, to vše je válka. Neonila najde malou holčičku Světlanku, i když je černá jako uhel, vydává ji za svou dceru. Stanou se rodinou. Celý život pak strávili společně v Československu se strachem, že někdo odhalí jejich osud a jaká je jejich minulost.

Citlivě napsaný příběh, krásná kniha, která naše emoce rozhodně rozžhaví a jen tak nezklidní. Těžký osud ruské dívky a českého chlapce vás nenechá jen tak chladnými. Prvotinu autorky jsem doposud nečetla, ale rozhodně si ji přečtu. Jsem zvědavá, jak na mě zapůsobí. Na této knize si nesmírně vážím toho, že časový sled událostí je od 40.let až po 90.léta. Řada knih s podobnou tématikou se pomocí retrospektivy vrací zpět. Autoři se střídavě vrací do minulosti a žijí současností. Někdy s tím mám problém všechny souvislosti pochopit. Tento román rozhodně předčil moje očekávání a mohu ho jen doporučit. Všem, co mají rádi silné příběhy o silných ženách, kteří milují historické romány, které nejsou pouhé love-story, ale autentické příběhy, o bídě, utrpení, tak jak je napsala sama válka. Pojďte se společně se Scarlett Wilkovou vrátit do období nacistické okupace Smolenska i jaké stigma s sebou nese kolaborace. Kniha zachycuje životní příběh jedné postavy. Část knihy se odehrává ve Smolensku, část v Beskydech.

Silný román, o silných lidech, který se vám vryje pod kůži a jen tak vás nenechá spát.

Ukázka z knihy:

Když otevřela oči a někdo se nad ní skláněl, vyděsila se. Bylo ticho. Vlak stál. Musela usnout krátce poté, co Světlanka začala vřískat a ona jí vyměnila pleny. Asi spala dlouho, protože teď už byla tma.

„Nebojte se, jen jsem si říkal, abyste nepřejela. kam to vlastně jedete?“ ptal se ten muž. Uvědomila se, že ačkoli má uniformu, není voják. Vždyť to jen ten pán, který jí kontroloval jízdenky, když nastoupila.

„Slovensko. Prešov,“ vyslovila název města, který si pamatovala, protože z něj pocházela jedna z žen v porodnici.

„Slovensko. Prešov,“ vyslovila název města, který si pamatovala, protože z něj pocházela jedna z žen v porodnici.

„Prokristapána, mladá paní, co to říkáte? Na Slovensko? Tam chcete jet? Tam nemůžete. A my budeme zanedlouho na konečné. Tenhle vlak tam nejede. Už nepojede dál.

Světlanka se rozbrečela. Neonila si uvědomila, že deka, ve které ji drží, je promočená. Musela spát opravdu tvrdě, vždyť si ani nevšimla, že se vagón úplně vyprázdnil, že je v něm sama, že vlak stojí.

„Někdo vás tam čeká?“ zajímal se průvodčí.

„Ne. Já chci jet pak dál.“

„Kam?“

„Do Smolenska.“

„Do Smolenska? Do Sovětského svazu?

Kývla hlavou a ten muž si utřel dlaní čelo.

Několik slov u autorce:

Scarlett Wilková je novinářka, která se psaní se věnuje od chvíle, kdy po maturitě nastoupila do redakce podnikového časopisu v Ostravě. Poté pracovala pro různá média, posledních dvacet let píše především pro Magazín DNES, kde se zaměřuje na rozhovory a témata týkající se společenských trendů. Je autorkou knihy Málokdo ví o zpěvačce Haně Zagorové a pracuje také na neziskových projektech týkajících se problematiky života lidí v seniorském věku. Spolupracuje se společností Post Bellum provozující databázi Paměť národa. Pro ni zaznamenala vzpomínky řeckých pamětníků, které inspirovaly její románový debut Až uvidíš moře. Ve své knize Ty chladné oči se dotýká tématu kolaborace s nacistickým režimem během druhé světové války.

Autor: Scarlett Wilková

Žánr: historický román, společenský román

Vydáno: 2022,  Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha

Počet stran: 288

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-267-2280-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *