Dirigentka-inspirováno skutečným příběhem první úspěšné dirigentky

Do rukou se mně dostává zajímavý román s názvem Dirigentka, jehož autorkou je Maria Petersová. Vydala jej Grada pod značkou COMOPOLIS. Teď už se ale nenechte rušit. Moc ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z tohoto románu. 

Román Dirigentka vás zavede do roku 1926, kdy se ocitáme v mužském světě, čímž dirigování či hudební scéna doteď byla. Antonia Bricková alias Willy má velkou touhu stát se dirigentkou. Je proto schopná udělat vše. I když je toho ryze mužské povolání, Willy neváhá, učí se hře na klavír, po večerech vystupuje v jazzovém klubu. Seznámí se s velmi vlivným mužem jménem Frank. Ten je vysoce postavený, má i vlivné kontakty, díky němuž se jí začnou otevírat dveře do jejího snu. Klasická hudba, veliký orchestr, mnoho mužů, to vše nyní Willy zažívá na vlastní kůži. Musí ledasco obětovat, jde si odhodlaně za svým cílem stát se dirigentkou. Když Antonia má možnost studovat dirigentský kurz, ocitá se v situaci, kdy se musí rozhodnout a její rozhodnutí je velmi těžké. Poslechne své srdce nebo se vydá jinou cestou? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do příjemného čtení.

Příběh o úžasném odhodlání, lásce k hudbě, touze stát se dirigentkou, plný emocí, zvratů, beznaděje, ale i lásky. V knize autorka neopomněla pozadí lásky. Willy se zamiluje do vlivného muže Franka, ale jakou roli zde bude hrát Robin, umělec, který sice není tak bohatý, ale přesto stojí za to? Otázky týkající se ryze mužského povolání zde autorka velice dobře popsala. Myslím si, že je velmi důležité žít bez předsudků, že i žena dokáže být dobrou dirigentkou. Nezáleží na tom, zda je žena, či muž, ale na talentu, který Antonii rozhodně nechyběl. Autorce se podařila popsat propast mezi rovnoprávnosti žen a mužů. Román je rozdělen na 60 kapitol, zakončen dodatkem a poděkováním autorky. Taktéž prameny, ze kterých čerpala. Román má několik vypravěčů, což si myslím, že je dobře a vůbec mně to při čtení nevadilo.

Román Dirigentka vás chytne od první strany a nebudete chtít přestat. To odhodlání, ta síla, která se v hlavní hrdince nachází je naprosto báječná. Kniha se čte velmi dobře, autorčin styl psaní mě zaujal a ráda bych si od ní přečetla zase nějakou knihu.Autorka doplnila do textu i informace o tom, kdo vlastně Antonia Bricková byla, čemu se celý život věnovala. Určitě nevynechejte i tuto část.

Ukázka z knihy:

Ale i tak mě to uvádí v úžas. Proč se lidé tolik diví, že na pódiu bude stát žena? Protože se to téměř nestává? Nejde snad o to, jak si povede? Podle toho máme být hodnoceny, ne podle toho, že jsme ženy. A ještě ani neměli příležitost její provedení posoudit.

Za oknem mého podkrovního pokojíku padají sněhové vločky a vytvářejí stíny na zdi, jako by sněžilo i uvnitř. Právě jsem si oblékla své nejlepší šaty a chystám se vyrazit na koncert Lisy Marie Mayerové, když pod dveře vklouzne obálka. Paní bytná se už zjevně ani neobtěžuje zaklepat.

Jako první mě napadne, že to musí být další dopis z banky. Ale jméno odesílatele na obálce je Robis Jones! Přestože přijdu na koncert pozdě, okamžitě tu obálku otevřu. Usměji se nad fotkami, které mi poslal, stojí na nich celý rozzářený mezi členy orchestru a tanečnicemi. Pak rozložím jeho dopis.

Slova, která si přečtu, mi způsobí naprostý šok. Robin tu informaci formuloval dost opatrně, ale zpráva zní, že Frank Thomsen se zasnoubil s Emmou.

Několik slov o autorce:

Maria Petersová je nizozemská filmová producentka, režisérka a scenáristka. Na svém kontě má řadu úspěšných filmů, kromě jiných i film Dirigentka z roku 2018.

Životní příběh Antonie Bricové ji zaujal natolik, že se po dokončení filmu rozhodla zpracovat ho i do podoby románu.

Zatím její kniha vyšla v Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Brazílii, Finsku, Jižní Koreji a v Bulharsku.

Autorka: Maria Petersová

Přeložila: Lucie Libovická

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2022, Vydala Grada pod značkou COSMOPOLIS, Praha

Počet stran: 272

Vazba knihy: pevná, šitá vazba

ISBN: 978-80-271-3651-3

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *