Co napoví stromoví

Hledáte krásný příběh o přírodě a stromech pro své děti či vnoučata? Chcete se  dozvědět, proč je kaštan silák, proč je vrba moudrá a jaké tajemství skrývá kouzelná líska? Vladimíra Ottomanská je autorkou knihy s názvem Co napoví stromoví, kterou vydal Portál v Praze a věřte, že na tyto otázky a nejen ty vám rozhodně odpoví. 

Anička a Honzík jsou dvojčata a mají báječného dědu a babičku v Suchoticích. Jezdí za nimi na prázdniny na venkov. Děda má svou starou špacírku, což je dřevěná hůl, která se dědí z generaci na generaci. Je vyrobená z různých druhů dřeva a je opravdu kouzelná. Rozumí totiž mnoha stromům dřeva. Díky ní svým vnoučatům začne děda vyprávět příběh o stromech, jaké mají listy, kde vlastně rostou a k čemu  jsou nám užitečné. Každý strom má zde svůj příběh, ale i svou charakteristiku, na konci každého příběhu je uvedeno několik otázek, díky nimž si ověříte, jak si děti nové informace zapamatovaly. K rozpoznání stromů pomohou drobné nákresy a barevné ilustrace Evy Chupíkové, které mám moc ráda.

Pojďte se zaposlouchat do krásného příběhu o stromech, poučit se a zažít mnoho dobrodružství společně s Aničkou a Honzíkem a jejich prarodiči na venkově v Suchoticích.

Co napoví stromoví je krásná kniha od mé oblíbené autorky dětských knížek. Čtení jsem si užila od začátku až do konce. Mám moc ráda přírodu. Stromy jsou určitě velmi zajímavé téma a fascinovaly mě už od malička. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavostí o modřínu, jedli, jasanu, vrbě, dubu, ale i lípě, také kaštanu či bříze.

Knihu doporučím všem co mají rádi příběhy Aničky a Honzíka, také těm, co mají rádi přírodu a chtějí se dozvědět něco nového. Příběh krásně dotváří milé ilustrace Evy Chupíkové, které si rozhodně oblíbíte, tak jako já.

Poznáte celkem 10 stromů, jako je např. dub, kaštan, líska, jedle, modřín, jasan, bříza, vrba, javor či lípa. Kniha je určena pro děti od 5 let a nejen jim.

Ukázka z knihy:

Jedle bělokorá je jehličnatý strom velmi citlivý na čistotu ovzduší. Jedle má 2-3 centimetry dlouhé ploché jehlice, které jsou na svrchní straně temně zelené a lesklé, na rubu mají 2 lesklé proužky. Jedlové dřevo je ve vodě vysoce trvanlivé, proto se používá k vodním stavbám (piloty, jezy, sudy). Jedle je hodně využívána jako vánoční stromek, používá se v aromaterapii a léčitelství pro své antiseptické a uklidňující účinky.

Modřín opadavý je jehličnatý strom. Jeho měkké, světle zelené jehlice vyrůstají ve svazečcích a na zimu opadávají. Modřín má těžké pružné a trvanlivé dřevo vhodné k výrobě nábytku i obkladů stěn. Pryskyřice z modřínu se nazývá benátský terpentýn.

Několik slov o autorovi:

Vladimíra Ottomanská vystudovala předškolní a speciální pedagogiku a také FTVS v Praze. Řadu let působila jako učitelka MŠ a v současné době je ředitelkou MŠ Ottománek. V Portále vyšly její knihy Když se řekne ROZCVIČKA, Jógové pohádky a Rok stromů.

Informace o ilustrátorce:

Eva Chupíková se věnuje knižní lustraci, autorským knihám a digitální grafice. S nakladatelstvím Portál spolupracuje pravidelně na mnoha dětských knihách. V roce 2010 získala její ilustrátorská prvotina k titulu Daniely Krolupperové Zákeřné keře ocenění Sukovy studijní knihovny.

Autorka: Vladimíra Ottomanská

Ilustrace: Eva Chupíková

Žánr: beletrie, česká próza

Počet stran: 102

Vydáno: 2022, Vydal Portál, Praha

Vazba: pevná, s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1927-9

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *