Máte rádi romány Jany Poncarové? Chcete se vrátit do dob herečky Jarmily Horákové? Tak se pojďte společně se mnou podívat na příběh avantgardní herečky i období po první světové válce, jejíž název nese Herečka.
V románu se přesunete do doby po první světové válce a dozvíte se životní příběh herečky Jarmily Horákové, která psala svůj deník. Jana Poncarová díky deníkům zpracovala psané informace do podoby románu. Jarmila Horáková byla herečka, navenek působila sebevědomě, ale uvnitř byla uzavřená a svoje starosti psala do deníku. Její dobře našlápnutou kariéru výborné herečky naplno ovlivnila vážná nemoc. V románu se setkáte se spisovatelkou Olgou, která o dvacet let později objevuje příběh Jarmily a snaží se rozplést její osud do detailů. V tomto románu se prolínají dvě časové linie, což může být pro čtenáře prospěšné, jelikož vidíte pohled dvou žen z různých dob. V románu se objevují osobnosti jako je Jaroslav Seifert, Karel Teige či Vítězslav Nezval, mladou generaci umělců, kteří se chtějí projevit, být svobodní a samostatní. Velký kontrast pak tvoří období 40.let, kdy umělci nesmí tvořit, žijí ve strachu o svůj život. Jak o nakonec vše skončí? Tak to už se nechte překvapit a pusťte se do čtení již pátého románu Jany Poncarové.
Román je opravdu nádherný, a jeho čtení jsem si užila od začátku až do konce. Jana Poncarová má svůj úžasný osobitý styl psaní, ve kterém velice emotivně dokáže popsat život osobnosti Jarmily Horákové. Velmi se mně líbily dvě časové linie, ve kterých jsem si dokázala odpovědět na řadu otázek, které mně díky čtení románu Herečka vyvstaly. Miluji její styl psaní a vždy se těším na její další román. Věřte, že rozhodně stojí za přečetní a doporučím ho naprosto všem, jelikož tyto období jsou vlastně naše historie, která ovlivnila naše životy na mnoho a mnoho let.
Informace o hlavní postavě, Jarmile Horákové:
Jarmila Horáková byla herečka a výrazná osobnost první vlny československé avantgardy. Narodila se v Praze 7.března 1904 a zemřela 20.ledna 1928 ve Vinohradské nemocnici. V dětství účinkovala v ochotnickém divadle v Řevnicích, kde rodina vlastnila vilu a hotel. Vystudovala pražskou konzervatoř a rytmickou hudební školu Émila Jaques-Dakroze. Hrála v Legii mladých na Scéně adeptů, kde spolupracovala s režisérem Jiří Frejkou. Vystoupila v prvním představení Osvobozeného divadla v inscenaci Cirkus Dandin. Po absolvování konzervatoře jí K. H. Hilar, šéf činohry Národního divadla, nabídl angažmá, v němž setrvala do své smrti. Její poslední rolí byla Hilda v Ibsenově hře Stavitel Solness. Za svůj život nastudovala 85 rolí a hrála ve více než 340 představeních. Natočila dva filmy: Pohádku máje (1926) a Paní Katynku z vaječného trhu (1927). Jarmila Horáková si od roku 1917 do své smrti psala deník, který Jiří Frejka vydal v roce 1940 knižně a připojil k němu své vzpomínky.
Ukázka z knihy:
„Ještě víno?“ zeptá se Jiří.
„Ne, děkuju. Já myslím, že už půjdu.“ Jarka se pohne, odtrhne se od tepla Mirkova těla, které ji k sobě poutá.
„Doprovodím tě.“
Nad stolem zašumí několik poznámek. Ema na Jarku zamrká, usměje se, honem stiskne přítelkyni ruku a rozloučí se.
Vzduch. Potřebuje dýchat.
„Neměl jsem chodit. Měla sis s přáteli posedět sama.“
„Vůbec ne.“
Jarce hučí slova v hlavě. Létají sem a tam, chtěla by je zpomalit, vyznat se v nich, povědět Mirkovi upřímně, co všechno se v ní děje. Zprudka se nadechne. Rozkašle se.
„Jarko?“
„Ten vzduch,vykucká ze sebe. „nezdá se ti, že je dneska takový štiplavý?“
„Nevím.“
Jdou tiše. Z Jarky vyprchala veselost. Dovede si představit, jak teď vypadá – je pobledlá, kontury její tváře jsou ostřejší. Myšlenky zmizely v temnotě. Nemůže se přinutit, aby cokoli řekla. Proto je ztrácí. protože je až moc vážná.
Protože neumí být šťastná.
Několik slov o autorce:
Jana Poncarová je novinářka a spisovatelka. Žije v Plzni a v Dobřívě. Ve své tvorbě se inspiruje skutečnými událostmi, opírá se o rešerše a rozhovory s pamětníky. Debutovala v roce 2018 románem Podbrdské ženy, který se setkal s nadšeným čtenářským ohlasem. Její druhý román Eugenie získal v roce 2020 Cenu čtenářů České knihy. Je také autorkou titulů Alžběta a Nina, Cyklistka a Herečka.
Autorka: Jana Poncarová
Žánr: historická próza, román, česká próza
Počet stran: 350
Vydáno: 2022, Vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha
Vazba: vázaná s papírovým potahem a laminovaným přebalem
ISBN 978-80-267-2385-1
Knihu můžete koupit zde