Udělej to jako racek. Vy… se na to! podtitul- Jak jsem (téměř) přestala být milá

Přemýšlíte nad svým životem? Jste nespokojeni, nedokážete se bránit druhým lidem, chcete změnu? Neumíte se hádat a raději ustupujete? Právě vám je určena kniha s názvem Udělej to jako racek. Vy… se na to!, jejíž autorkou je  Lea Blumenthalová a vydalo ji Nakladatelství Kazda v Brně. 

Kniha je rozdělena na 11 kapitol, má předmluvu a je zakončena poděkováním autorky a slovníčkem různých pojmů, kterým možná nebudete rozumět. Čeká vás celkem 175 stran inspirativního čtení, při kterém se určitě zasmějete, budete přemýšlet, jak to vlastně máte vy, ale především z vás tato příručka udělá zdravě sebevědomé a silné osobnosti, které se jen tak něčeho a někoho nezaleknou a bude mnohem lépe řešit všechny konflikty, které se v jeho životě objeví. V této knize naleznete také několik testů vaší osobnosti, jak moc potřebujete harmonii, co to pro vás znamená, také různá cvičení, jak konflikty řešit, cvičení nenásilné komunikace, či prolomení svého reakčního vzorce. Autorka díky své retrospektivě dává možnost přemýšlet o sobě. „Konflikty jsou pozvání, které můžeme přijmout nebo také odmítnout.“

Tato příručka pro vás obrovská příležitost se posunout dál, naučit se říkat ne, umět vyjádřit svůj názor, za ním si stát a nenechat se převálcovat okolím. To, když konflikty neřešíme, zametáme je jak se říká pod koberec, to nic neřeší, ubližujeme a škodíme sami sobě. Je to vyčerpávající a může se stát, že jednoho dne vaše tělo řekne dost a vypoví nám službu. A co dál? Tak odpověď na tuto a mnohem více otázek naleznete v této příručce. Vnímejte své potřeby, naslouchejte svému tělu, nesnažte se být na všechny přívětiví, učte se odmítat, to co vám vadí. Mlčením se problémy nevyřeší, ba naopak. Čtení této knihy jsem si moc užila. Bylo to příjemné čtení ze života, mnohdy úsměvné, mnohdy již méně. Při čtení jsem si uvědomila, že konflikty spíše řeším, nenechávám je být a s věkem již dokážu říci ne, když se mně to nelíbí. Člověk do této fáze asi postupně dozrává. Je na nás jak si to nastavíme. V životě se dostáváme do mnoha konfliktů, které nás posouvají dál a to je třeba brát v úvahu. Moc se mně líbilo, jak autorka popisovala běžné životní situace, které denně prožíváme a to jak je řešíme. Líbil se mně její posun dopředu, jak se postupem času dokázala vypořádat s konflikty, které ji život přinesl.

Ukázka z knihy:

„V rodinách, kde se konflikty zametají pod stůl, místo toho, aby se řešily, je těžké naučit se je zvládat.“ Vida, pomyslím si a nic neříkám, i proto, že nemůžu, nestačí mi na to dech. Je ovšem pravda, že v naší rodině se konflikty nevyhrocují a nikdy nevyhrocovaly.

Místo toho si mamka všechny naše prohřešky zapamatovala, aby nám je po letech mohla vyčíst v nějaké hádce, která se týkala úplně něčeho jiného. Já tomu říkám METODA SLEVOVÉHO SEŠITKU. Sbíráte slevové nálepky neboli prohřešky ostatních, dokud do něj nenalepíte všechny a jednoho dne s nimi napochodujete k pokladně, abyste obdrželi sadu nožů. Ve chvíli, kdy je mamčin sešitek se slevovými nálepkami plny a ona ho hodlá vyměnit za dárek, se s ní beztak už nedá mluvit. Pak jen vyjmenovává všechny naše přešlapy posledních desetiletí a vyvolává ve vás pocit, že jste naprosto nepodařený exemplář lidského druhu-což zcela odvádí pozornost od samotného konfliktu.

Několik slov u autorce:

Lea Blumenthalová se dlouho obávala zveřejnit knihu o boji se svou závislostí na harmonii-bála se nepříznivých reakcí. Teď už se však nestará, o to, co si myslí ostatní, a píše, o čem chce. Narodila se v roce 1983, několik let žila v Hamburku, nyní se svým přítelem a psy bydlí na venkově a díky získané schopnosti zvládat konflikty si užívá mnohem harmoničtější život než v době, kdy se za každou cenu snažila zalíbit všem.

Autorka: Lea Blumenthalová

Přeložil: Martin Richter

Ilustrace: Tatiana Davidova, Gesty Images

Fotografie na obálce: Verena Braun

Počet stran: 180

Vydáno: 2023, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba: měkká vazba s klopami

ISBN 978-80-7610-105-2

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *