Kůň-láska i závislost

Máte rádi zvířata, především koně? Chcete si přečíst nádherný příběh o vztahu člověka a koně? Juli Zeh patří k nejoceňovanějším současným německým spisovatelkám a dobře známá je také českým čtenářům. Kniha Kůň je průvodce, esej, životopis, ale rozhodně nejkrásnější dárek pro všechny milovníky koní. Juli Zeh nabízí jakýsi vhled do duše koně, to jak na něj působí člověk, co pro něj znamená, jejich vzájemný vztah, který nikdy nekončí. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Kůň je obrovská vášeň, životní styl, i závislost. Pro mnoho lidí něco nepředstavitelného, pro druhého obrovská láska, která trvá celý život. Juli Zeh přináší ve své knize zajímavosti i zákonitosti o jezdeckém sportu. Autorka předává vlastní zkušenosti, od útlého věku, kdy této vášni propadla, pak se na nějaký čas věnovala jiným věcem a ke koních se vrátila až později. Vysvětluje podstatu péče o problematické koně, nabízí náhled do duše koně, i člověka, který jej bezmezně miluje. Dále se věnuje problematice péče o koně, jako drahý koníček, jaké jsou ženy koňařky, naopak i muži, jak je to s parkurem a jeho výcvikem koně, i jaké je to je mít sen o vlastním koni a také si ho později splnit, ale i to, co vše je ochoten milovník koní pro své zvíře udělat. Autorka velice zaujatě vypráví o životě, o lásce, o vášni ke koních, co se odehrává v hlavě koňaře. V 12 kapitolách je řečeno snad vše, co se týká koní, autorka neopomněla také přidat glosář místo doslovu, který lidem, jež se nevěnují koní vysvětlí řadu názvů, kterým běžný člověk nerozumí. Na konci jsou uvedeny informace o autorce.

Kniha se mně moc líbila a velmi mě zaujala. I když nejsem „koňařka“ tělem i duchem, koně mám moc ráda. Vidím v nich nádherný životní styl, vášeň, která vás pohltí a jen tak nepustí. Je to obrovská dřina, která rozhodně stojí za to. V dospívání jsem měla možnost vhlédnout do života jedné rodiny milovníků koní a bylo to nádherné. Užívala jsem to plnými doušky. Ten pohled na koně je fakticky nádherný a chápu milovníky koní, že se tak snadno zamilují. Kniha je psaní velmi příjemnou formou. Autorka se zabývá všemi aspekty, které se koňů týká, jejich filosofií, péčí o ně, i finanční stránkou. Knihu doporučím všem, co se zajímají o koně, ale i těm, kteří o nich vůbec nic neví. Každý se v ní najde to své, jelikož příběh opravdu stojí za přečtení a bude se vám líbit.

Kniha Kůň-láska i závislost se pohybuje mezi životopisem, esejem a průvodcem, je jedním z nejlepších dárků pro milovníky koní, kteří se chtějí podívat na svou lásku k jezdeckému sportu ze zcela nové perspektivy. Když Juli Zeh píše knihu o lásce ke koním, stává se z ní poetická úvaha o jezdectví jako životní filozofii.

Ukázka z knihy:

Také jezdec nesedí vzadu, nýbrž relativně hodně vpředu, v drezuře a při skokovém ježdění přímo v místě nasazení krku. Tím se zvyšuje váha na předek o dalších šedesát až sto kilogramů. Netrénované koně tlačí váha jezdce do propadlého hřbetu, čímž se zesiluje negativní vliv na pohybový aparát.

A ještě ke všemu člověk žádá od koně nepřirozený vzorec pohybu. Místo aby hodiny chodil krokem krajinou a občas zacválal, má pod jezdcem pravidelně klusat, kolo za kolem, nejen rovně, nýbrž v mnoha obloucích, aniž by někam došel. To je pro tělo a duši vysilující. Jedna z mých oblíbených karikatur ukazuje zcela vystresovaného koně na pohovce u psychiatra, jak říká: „Nejdřív chce kruhy, potom další a pak ještě další, ale můj bože, nikdy nejsou dost kulaté..“

Přesně tak: Můj bože“

Aby kůň tuto zátěž vydržel, musí se naučit vyklenout pod jezdcem hřbet, mírně snížit záď a zadní nohy klást hluboko pod tělo. Tímto způsobem se těžiště jezdce a koně posune o kus dozadu, víc váhy spočívá na zadních nohou, předek koně se uvolní.

Ve hřbetě se napnou svaly, což ulehčí páteři, kůň získá nosnou a tažnou sílu.

Základem celého gymnastického výcviku je vyklenutý hřbet. Kůň se má pod jezdcem mírně nahrbit, místo aby běžel s propadlým hřbetem. Na konci výcviku se docílí vysokého stupně shromáždění., hřbet silně klesá dozadu (kůň podsadí záď), a proto má hlavu a krk vysoko, týl je v nejvyšším bodě (relativní napřímení). V této atletické pozici dokáže kůň zvládnout těžké lekce, jaké se vyžadují při špičkových sportovních výkonech nebo u Vídeňské dvorské jezdecké školy.

Několik slov autorce:

Juli Zeh – (1974) patří k nejoceňovanějším současným německým spisovatelkám a dobře známá je také českým čtenářům. První eseje publikovala v časopisech už při studiu mezinárodního práva a velkou pozornost na sebe strhla svou prvotinou Orli a andělé z roku 2001 (česky 2004). Její knihy a články jsou stále mezinárodně oceňovány a vycházejí po celém světě. Její poslední román Über Menschen (O lidech) z roku 2021 se v Německu umístil na žebříčku nejprodávanějších knih. V současnosti žije se svým mužem a dvěma dětmi v malé obci v severním Německu.

Autorka: Juli Zeh

Přeložila: Jana Zoubková

Žánr: Zoologie

Vydáno: 2024, Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o., Brno, 2023

Počet stran: 208

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-7670-117-5

Knihu můžete koupit zde:

Kůň – láska i závislost – Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *