Astrid Lindgrenová-život má plný dětství, ale štěstí v lásce musí hledat

Kdo by nemiloval rezavou holku s copánky, Děti z Bullerbynu nebo Karkulína na střeše? Astrid Lindgrenová je autorkou mnoha knih pro děti. Do rukou se mně dostává její životopis, který jsem si s chutí hned přečetla. Říkala jsem si, jak na mě asi zapůsobí a musím říci, že se mně příběh moc líbil. Astrid Lindgrenová neměla příliš lehký a hezký život. Vztah s mužem se jí nevydařil, svého syna nemohla od začátku vychovávat, pozadí války vše zhoršovalo. Chcete se dozvědět více, tak se na to pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Astrid Lindgrenová a její životopisný román vám nabízí možnost pohlédnout za zrcadlo, to jak žila, co jí trápilo, jaké radosti je přinášelo psaní knih pro děti. To, jak se z mladé novinářky stala velkou náhodou velmi silná a empatická autorka knih pro děti. Ve svých dvaadvaceti letech může konečně vychovávat svého syna Larse. Seznámí se s rozvedeným mužem, kterého si vezme a narodí se jí dcerka Karin. Její život vypadá na první pohled bez chyby, ale postupně začíná mít trhliny, které si Astrid tak nějak nechce uvědomovat. Když vidí nabídku soutěže velmi úspěšného nakladatelství, pošle tam svůj příběh u rezavé holčičce s copánky a velkým koněm. Nic si od toho neslibuje. Když ji přijde zpráva, že její příběh se moc líbil, má obrovskou radost. Od svých starostí utíká do světa psaní, ve kterém začíná být neskutečně dobrá. Stává se z ní velmi úspěšná spisovatelka dětských knih. Vzniká kniha Děti z Bullerbynu či Karkulín na střeše.

Velmi krásné knihy, na které mám jako dítě příjemné vzpomínky. Pipi dlouhá Punčocha byla i zfilmovaná a jako děti jsme u ní trávily prázdniny a vždy nás moc bavila. Děti z Bullerbynu pro nás znamenala povinná četba na základní škole. Jelikož jsem milovník knih a čtení od malička, byla to pro mě hračka. Tento životopisný román se velmi podařil a musím říci, že jeho čtení jsem si nesmírně užila. Astrid, hlavní hrdince jsem moc přála, aby ji život nepřipravoval takové překážky, aby měla konečně štěstí, užívala si svých dětí i manžela. Osud tomu ale chtěl jinak. Následky alkoholové závislosti jejího manžela pro ni byly tristní. Autorce Susanne Lieder se velmi dobře podařilo zachytit, jak tato výjimečná spisovatelka žila, co veš prožívala a jak vlastně její nádherné, dětské knihy vznikaly. Kniha se velmi dobře čte. Je rozdělena na 7 dílů, je zakončena doslovem i citacemi z jejich knih.

Astrid Lindgrenová byla neznámější a nejoblíbenější autorkou knih pro děti, ale byla také autoritou podílející se na tvorbě veřejného mínění a vedla kampaně za práva dětí a ochranu zvířat. Velmi důležitá pro ni byla i ochrana přírody a vymezila se proti jaderné energii. Byla velmi bystrá, vtipná a měla úžasný smysl pro humor, který se rozhodně promítal do jejich knížek. Když jí bylo více než sedmdesát napsala knihu Ronja, dcera loupežníka, moje velmi oblíbená kniha z dětství. Zemřela 28.ledna 2002 ve svém bytě ve Stockholmu, kde žila přes šedesát let.

Celý svět zná její knihy, ale kdo zná její životní příběh?

Ukázka z knihy:

„A je vůbec čtení a psaní knih práce?“

Rabén sepnul ruce vzadu za krkem, protáhl sea pohodlně se opřel. „Jak jsem vás zatím poznal, tak pro vás asi ne.

Ale pro mě většinou ano. I když mám svou práci velmi rád.“

Vrhl na ni rychlý pohled. „Myslíte, že jinak bych tak riskoval a založil si v téhle neklidné době nakladatelství?“

Chvíli mlčeli. Astrid zatoužila po jejich prázdninovém domě na Furusundu.

„Ani jsem vám nepoblahopřál k prvnímu místu, „ vytrhl ji ze zamyšlení Rabén.

„Jsem opravdu ráda, že se vám moje Pipi líbí.“

Usmál se. „Je to velmi zvláštní dívka, to se nedá popřít. Rozhodli jsme se, že ten příběh vydáme ještě letos.“

Tohle Astrid nečekala a on jí to zjevně viděl na očích.

„Proč čekat? Odvedla jste opět vynikající práci, rukopis je v podstatě připravený pro tisk, paní Lindgrenová.“

Začervenala se a sklopila pohled.

Rabén ji pozoroval, ale mlčel. Ona ale tušila, co si myslí.

Jak ohromující je, že se dospělá žena po jeho chvále začervená.

„To je.. opravdu krásné, pane Rabéne.“

Několik slov autorce:

Německá autorka Susanne Lieder se narodila v roce 1963 v Bad Oeynhausenu a zhruba od jedenácti let věděla, že se chce jednou stát spisovatelkou. Její prvotinou byly dvě pohádky na dobrou noc, které podobně jako Astrid Lindgrenová napsala v období, když se stala matkou. Poslala je do nakladatelství a oba příběhy byly opravdu vydány. Než však vyšel její první román, uběhlo ještě mnoho let. Jako spisovatelka na plný úvazek pracuje od roku 2012. Píše především historické romány a biografie, často pod různými pseudonymy.

Susanne Lieder žije se svou rodinou, pěti kocoury a kočkou Cleo ve sto třicet let starém hrázděném domě.

Autorka: Susanne Lieder

Přeložila: Romana Hájková

Žánr: beletrie, společenský román

Edice: Beletrizované životopisy

Vydáno: Vydala Grada Publishing, a.s., pod značkou METAFORA Praha, 2024

Počet stran: 316

Vazba knihy: pevná šitá vazba

ISBN: 978-80-7625-303-2

Knihu můžete koupit zde:

Astrid Lindgrenová – Lieder Susanne | Knihy Grada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *