Královna, Na cestě k trůnu

Máte rádi romány o velmi významných ženách? Chcete se dozvědět, jak žila a vládla Alžběta II.? Do rukou se mně dostává nádherná biografie, která je plná zajímavostí o životě významné britské královně. Zážitek ze čtení byl opravdu okouzlující, tak jako byla tato dáma. Pojďte se na to společně se mnou podívat. 

Píše se rok 1947 a mladičká Alžběta se setkává s mladým a okouzlujícím princem Filipem. V Evropě se schyluje k válce a rodina si moc svatbu s princem nepřeje. Alžběta si ale sňatek prosadí a stává se mladou paní. V té doby záhy umírá Jiří VI. a Alžběta se dostává na trůn. Ve svém mladém věku 25 let se dostává na trůn a musí vládnout. Zvládne tak těžkou zkoušku i jejich vztah s Filipem? Příběh popisuje život Alžběty, její mládí, dospívání a první roky vlády, která nebyla vůbec jednoduchá.

Kniha má 47 kapitol, celkem 272 stran, zakončena doslovem, poděkováním autorky a zdroji literatury.

Kniha se mně moc líbila a její čtení jsem si užila. Jelikož jsem měla Alžbětu II. moc ráda i za jejího života, byla jsem zvědavá, jak na mě tato kniha zapůsobí. Biografie je psaná velmi poutavou formou. Od této autorky jsem četla již několik knih a její významné osobnosti už vyhledávám a vždy se těším, čím mě asi překvapí. Život královny Alžběty II. musel být zajímavý a velmi pestrý. Kniha se čte velmi dobře a bavila mě od začátku až do konce. Překvapilo mě, jaká osobnost Alžběta II. byla a že si nenechala nic líbit a vše tak dobře zvládala. Čest její památce. Byla to opravdu výjimečná žena, která se vepsala do dějin.

Alžběta II.-jako mladá se stala královnou, jako královna se stala legendou.

Ukázka z knihy:

Když o něco později Lilibet sestupovat za matkou po zablácených schodech, znovu pocítil příval hrdosti a obdivu. Zdánlivě bez námahy a navzdory úskalím dlouhého dne byla královna k lidem vstřícná, přátelská a uctivá, s mnohými dokonce prohodila několik slov nebo si s nimi potřásla rukou. A když Lilibet viděla, jak oslovení září, přestože celé hodiny prostáli promočení v dešti, tušila, co se od ní v následujících letech a desetiletích očekává. Co očekává sama od sebe. Matčina oddanost věci byla přímo hmatatelná a Lilibet ji bezmezně obdivovala, přestože to znamenalo, že se dvorní úředníci čas od času dostali pod tlak, když si královna tak jako dnes vyhradila víc času a zcela narušila plánovaný průběh celé události.

Lilibet rezolutně zavřela deštník-beztak mezitím přestalo pršet a už jen lehce mrholilo-a jeho špičko šťuchla nenápadně matku, která byla právě hluboce ponořena do hovoru s nějakou Afričankou, do boty. Královna sebou pouze cukla, ale signál pochopila, rozloučila se a šla dál. „Děkuji,“ zašeptala dceři. „Pokud opět ztratím pojem o čase, zase mě upozorni.“

Lilibet se usmála. Tuhle laskavost matce ráda udělá.

Po zdánlivě nekonečných kilometrech dorazil vlak desátého dubna do Rhodesie, britské kolonie, která dostala jméno podle Cecila Rhodese, zakladatele těžařské společnosti De Beers. Lilibet se na Rhodesii obzvlášť těšila, a hlavně na Viktoriiny vodopády. Realita ale předčila očekávání, a když konečně vystoupili z vlaku a dostali se do hotelu Victoria Falls, který byl otevřen v roce 1904, Lilibet všechno doslova vyrazilo dech.

Několik slov autorce:

Eva-Maria Bastová (nar.1978) je novinářka, vedoucí společnosti Bast Medien GmbH a spisovatelka na volné noze. Jako reportérka získala několik ocenění včetně ceny Nadace Konráda Adenauera a je autorkou řady úspěšných knih. V autorském týmu s Jornem Prechtem píše také pod pseudonymem Charlotte Jacobi.

Žije v Überlingenu v Bodamského jezera a je matkou pěti dětí.

Autorka: Eva-Maria Bastová

Přeložila: Marta El Bournová

Edice: Významné ženy

Žánr: beletrie, společenský román

Vydáno: 2024, Vydala Euromedia Group a.s. Ikar, Praha

Počet stran: 272

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-5272-7

Knihu můžete koupit zde:

Kniha Královna – Na cestě k trůnu – Eva-Maria Bastová | knizniklub.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *