Třinácté okno – historický román

Albína je dcera bohatého sedláka. Záhy přišla o svou milou maminku a její macecha jí udělala z života peklo. Ošklivé dětství, které ji macecha připravila ji pronásledovalo celý život. Sňatek bez lásky, několik dětí i alkoholismus jejího manžela ji přesto drželo nad vodou. Doba války pro ni a pro její rodinu byla ještě horší. Dokáže Albína najít ztracené štěstí, lásku i klid? Tak to se nechte překvapit a pusťte se do čtení tohoto velice silného a nezapomenutelného příběhu, který vás zavede do poloviny dvacátého století. 

Tento román je rozdělen na čtyři knihy, má celkem 432 stran a čte se velice dobře. Rodinná sága z jihočeského venkova vám představí velice nelehký osud jedné ženy, která se nikdy nevzdala navzdory tomu, co všechno prožila. Na titulní obálce knihy je okno s nádhernými květinami ve váze a výhledem do zahrady.

Tento historický román jsem četla se zatajeným dechem a čekala jsem, co všechno musela Albína zažít, jaký osud ji život připravil. Místy mě mrazilo a měla jsem husí kůži. Dá se toto opravdu stihnout za jeden lidský život? Nevěřila jsem svým očím a četla dál a dál. Nesmírně jsem měla chuť Albínu podporovat, nabídnout ji pomocnou ruku, azyl před jejím nemocným manželem, kterého démon jménem alkoholismus zcela pohltil. Čeká vás román o těžkém osudu, nenaplněné lásce, nenávisti, o síle a chuti zvítězit nad vším a všemi a nejen to. Od této autorky to byl můj první román a věřím, že ne poslední. Velice ráda bych si zase nějaký přečetla. Její styl mě velmi zaujal.

Ukázka z knihy:

Barborka zkoušela první krůčky, a i když Marta prozatím nedosáhla ani na pult, byla jsem si jistá, že třetí potomek je na cestě. Výsledek našeho trpkého milování. A i tentokrát mé těhotenství provázely samé starosti. Sice jsem netrpěla nevolností a mdlobami jako při Barborce, ale z rodného statku nepřicházely dobré zprávy. Od narození Barborky k nám moje sestra Anežka přicházela pravidelně, každých čtrnáct dní. Neočekávané sblížení mě opravdu těšilo, přestože mě při každé Anežčině návštěvě napadlo, zda o tom macecha ví?

Jíchové totiž málokdy něco uniklo! Předpokládala jsem, že pravdu zná, a její nezvyklé mlčení jsem považovala za vypočítavost.

Od samého začátku se drze a vychytrale přiživovala na našem pohostinství a vypadalo to, že teď jí už nic nebude stát v cestě. Přestože otec nikdy neprojevil vůli postavit se proti ní, dokud mu sloužilo zdraví. Jíchová se přece jenom držela trochu zpátky. Jenomže poslední dobou jí otec už v ničem nepřekážel. Rozum oslabený ztrátou aleje a Vinckovou smrtí se mu čím dál víc ztrácel v dávné minulosti.

Několik slov autorce:

Vlasta Dušková (*1957) pochází z Českého Krumlova. Celý život pracovala jako laborantka v oblasti vodohospodářství a současně se věnovala literární tvorbě. Vydala dvě básnické sbírky a publikovala v mnoha antologiích.

V roce 2014 vyšel její první historický román Kavky nad městem o osudech jedné česko-německé rodiny. Je také dlouholetou členkou Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Ve volném čase se věnuje zahradničení, zajímá se o historii, učí se anglicky a cestuje.

Autor: Vlasta Dušková

Žánr: beletrie, historický román

Vydáno: 2020, Vydala Euromedia Group a.s., Ikar, Praha

Počet stran: 432

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4762-4

Knihu můžete koupit zde

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *