Sestry z Osvětimi – strhující válečné drama

Baví vás romány z válečné doby? Chcete prožít emotivní příběh dvou sester na pozadí války? Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Sestry z Osvětimi, jejíž  autorkou  je Roxane Van Iperenová, který je rozhodně velice silný a nezapomenutelný. 

Sestry Janny a Lien Brilleslijperovy mají bratra Jaapa. Narodily se do židovské rodiny, tudíž si nesou stigma podřadné rasy. Děj knihy vás přenese do 2. světové války. Kniha je rozdělena na tři části. První část – Válka, druhá část: Vysoké hnízdo a třetí část: Přežití. Všechny části pojednávají o hrůzách války, které musí tato rodina snášet, o tom, jak se jejich rodina rozdělí, dále jak poskytují azyl dalších židovských rodinách, prostě to, co dokázala válka zničit a jaká zla vlastně napáchala, jak se nacisti chovali k lidem. Čtení není opravdu jednoduché, jednotlivé pasáže místy opravdu až mrazí v zádech a čtenář si říká, že už více nemůže zvládnout číst. Úžasná je ochota všech pomáhat druhých, nenechat je na holičkách, i když sami nemají nic. Z toho bychom si lidé dnešní doby měli vzít příklad. Ta soudržnost, láska. Zajímavá část knihy pojednává o tom, jak celá rodina žila v domě „Vysoké hnízdo“ a to jak drželi spolu, měli se rádi, jak sestry šířily zakázané dokumenty a tiskopisy. Život v tomto místě byl pro ně krásný. Rodina Brilleslijperových se rozdělila, obě sestry přežily, zbytek skončil údajně zplynován. I přes podmínky jako byl hlad, žízeň, zápach, vši a různé další infekční nemoci obě sestry neztratily naději žít dál.

Strhující román, krásná kniha, která ve mně bude opravdu dlouho doznívat. Zpočátku jsem se bála se do této knihy pustit. Prvotní ostych ale vystřídal chtíč číst dál a dál. Už jsem prostě nemohla přestat, než jsem tuto knihu dočetla. Od této autorky čtu její první knihu a rozhodně věřím, že to nebude poslední. Způsob jejího vyprávění byl zvláštní, tajemný, zaujal mě. Autorka knihy mě nenechala ani na chviličku vydechnout. Některé pasáže v knize byly hodně silné a musela jsem nad nimi dlouho přemýšlet. Kniha Sestry v Osvětimi není klasický román. Najdete zde hodně postav, mnoho dějových linek, ve kterých se můžete ztrácet a přemýšlet, jak to tedy bylo.

Moje subjektivní hodnocení románu je rozhodně pozitivní. Kniha má 384 stran, je rozdělena na tři části, zakončena bibliografií a mapkami. Na titulní obálce knihy je dům v lese s odlétajícími ptáky.

Román bych doporučila všem, co se zajímají o historii Německa nebo si chtějí přečíst zajímavou knihu z období války.

Kniha byla sepsána podle skutečného příběhu dvou sester. Autorka sama v domě „Vysoké hnízdo “ žila a zkoumala historii, hledala v archívech, jak to všechno vlastně bylo. Po šesti letech pátrání tato kniha spatřila světlo světa.

Pravdivý příběh rodiny, která poskytovala úkryt židovských uprchlíkům v samém srdci nacistického území.

Ukázka z knihy:

„Byli jsme smutní, unavení, byla nám zima, museli jsme vydržet několik dní bez jídla, omdlévali jsme – ani jsme si nebyli jistí, jestli máme hlad nebo ne, protože to přejde, nevím, jestli jste někdy…Vy to naštěstí nikdy nezažijete, panebože, prosím, ať to nikdy nezažijete.“

Janny Brandesová – Brilleslijperová.

Několik slov o autorce:

Roxane Van Iperenová je nizozemská právnička, spisovatelka a novinářka. Píše mimo jiné pro Vrij Nederland, Het Financieele Dagblad, NRC Handelsblad, Het Parool a De Morgen. V roce 2016 byla korespondentkou v Brazílii pro De Correspondent. Její vyprávění o dvou sestrách má zajímavé pozadí – autorka se v roce 2012 do vily t Hooge Nest nastěhovala a posléze zjistila, že tudy prošla historie. Po šesti letech důkladného výzkumu spatřila světlo světa tato kniha, za niž v roce 2019 obdržela cenu časopisu Opzij.

Autor: Roxane Van Iperenová

Žánr: literatura faktu, životopisy

Vydáno: 2021, Brána,  Euromedia, Praha

Počet stran: 384

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-242-7197-2

Knihu můžete koupit zde

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *