Maria Montessoriová – učitelka nové doby

Marie Montessoriová byla významná osobnost ve výchově a vzdělávání dětí. Taktéž první ženou, která se stala lékařkou. Laura Baldiniová je autorkou románu s názvem Maria Montessoriová, která do detailu popisuje úspěch i těžké rozhodnutí této silné ženy. Pojďte se na to společně se mnou podívat. Čeká vás nezapomenutelný zážitek. 

Děj románu vás zavede do Říma, kde Maria studovala i měla svou rodinu. Její otec od začátku nesouhlasil, že Maria studuje medicínu. Kdežto Renilde, její matka jí ve všem podporovala. Studia úspěšně zvládla i již během nich dostala nabídku práce, aby pomáhala na psychiatrické klinice jako asistentka. Maria tuto práci přijala a pracovala s neskutečným zápalem. Pomocí různých pomůcek ze dřeva, které používala u dětí postižených různými nervovými chorobami se jí podařily průlomové věci. Její kolega Giuseppe jí rozhodně není lhostejný. Jak se Maria rozhodne? Jaká úskalí ji ještě život přinese? Tak to už dozvíte, pokud se začtete do této úžasné novinky.

Kniha se mně opravdu moc líbila a dlouho budu některé pasáže vstřebávat. Tematicky je mně blízká, jelikož jsem studovala lékařskou fakultu a měla možnost prožít stejné okamžiky na pitevně jako Maria.  Nakonec jsem se ale stala učitelkou a mnoho zkušeností i znalostí z lékařské fakulty využiji při práci s dětmi. Marie Montessoriová byla báječná lékařka, učitelka i silná žena, která si zaslouží nejen můj obdiv. Nesmírně si ji vážím, jelikož s jakou pílí, precizností a houževnatostí dosáhlo toho, že dokázala změnit život mnoha dětí s postižením, ale i přístup pedagogů a vychovatelů k dětem, to je opravdu obdivuhodné. Zasloužila se o založení výchovně vzdělávacího programu Montessori, se kterým jsem se během své pedagogické praxe seznámila  a měla možnost děti doprovázet díky tomu programu na jejich cestě za poznáním.

Čtení jsem si užila od začátku až do konce. Způsob, jakým autorka vypráví je velice zajímavý. Zaujala mě i část, jak Maria studovala medicínu, jaké překážky musela překonat a také část, kdy se musela rozhodnout, jak se nakonec postaví ke vztahu s Giuseppem a co vše přitom ztratí.

Kniha má 280 stran, rozdělena na jednotlivé kapitoly, která autorka pojmenovala podle místa, kde se odehrávají a letopočtem, na konci je uveden doslov a jak to nakonec vše dopadlo.

Titul s radostí doporučím všem učitelkám a učitelům, také všem, co mají rádi silné ženy i silné příběhy. A nejen jim. Tento krásný román opravdu stojí za přečtení.

Marie Montessoriová (1870-1952) byla výrazná osobnost, pocházela ze zámožné italské rodiny, v roce 1896 se stala první doktorkou medicíny v Itálii, zajímala se o výchovu mentálně postižených dětí a o otázku dětských nervových chorob, později se věnovala propagaci svého programu vzdělávání. Autorka románovou formou přibližuje náročnou cestu této inteligentní vzdělané dívky, která se díky vlastní houževnatosti a cílevědomosti vypracovala mezi odbornou špičku ve svém oboru. Kvalitně napsaný, čtivý a zajímavý biografický román poutavým způsobem seznámí čtenáře s počátky kariéry této významné italské pedagožky a zakladatelky výchovně vzdělávacího programu Montessori.

Ukázka z knihy:

„Je to senzační úspěch, signorino dottoresso. Díky výsledku zkoušek se známost vašeho jména rozšířila daleko za italské hranice. Převrátila jste celý náš školský systém naruby a zpochybnila ho! „Tvář profesora Sciamanny celá zářila. Nadšeně přecházel po kanceláři. Vedle tygra a lva nyní visel na zdi ještě vycpaný krokodýl, z něhož vycházel mírně nakyslý zápach.

Giuseppe si odkašlal, ale než se dostal ke slovu, konstatovala Maria:“ Ten experiment jsme provedli společně s doktorem Montessanem!

„Ano, jistě,“odpověděl profesor a odmítavě mávl rukou.

V písemných zprávách, které pravidelně dostával, byla uvedena jména obou, ale zdálo se, že Sciamanna přesně ví, čí zásluhou děti při zkoušce dosáhly tak dobrých výsledků.

„Na ministerstvu uznali, že se správnou podporou mohou i slaboduché děti dosáhnout vzdělání tak, aby z nich stali hodnotní členové naší společnosti. Zodpovědný ministr proto vydal rozhodnutí, že se napříště bude věnovat větší pozornost přípravě vychovatelek na práci se slabomyslnými pacienty.“

 

Několik slov o autorce:

Laura Baldiniová, vlastním jménem Beate Maly (nar.1970), pracovala jako učitelka a potom se rozhodla pro spisovatelskou dráhu. V roce 2007 získala grant na první knihu a od té doby vydala řadu historických a detektivních románů. Žije s manželem a třemi dětmi ve Vídni.

Autor: Laura Baldiniová

Přeložila: Zuzana Hanešková

Žánr: román pro ženy, beletrie

Vydáno: 2021, Ikar, Euromedia, Praha

Počet stran: 280

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-249-4502-6

Knihu můžete koupit zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *