Cyklistka – osud poslední baronky

Máte rádi romány Jany Poncarové? Chcete prožít příběh poslední šlechtičny rodu Battaglia Blanky? Tak neváhejte a pusťte se do čtení.

Co vás v knize vlastně čeká? 

Blanka je poslední členka šlechtického rodu Battaglia, dožívá na zámku v jižních Čechách v Bratronicích, kde už nemá sílu pečovat o pozemky i zámek, kde všechno chátrá. Z letargie jí vytrhne studentka žurnalistiky Klára, která se chystá o poslední baronce napsat článek. Ta ji vypráví o svém životě, který byl plný dobrodružství, o životě, který procestovala na kole napříč světem, také o její osudové lásce a nejen to. I přesto, že Blanka měla být šlechtičnou se vším všudy, raději vyměnila přepych za jízdní kolo a procestovala celý svět na kole.

Knihu jsem si k recenzi nevybrala náhodou, jelikož jsem o autorce knihy četla pozitivní recenze a těšila jsem se, že si knihu užiji. Byla nádherná. Od této autorky jsem přečetla již dvě knihy a musím říci, že její styl psaní mě bavil. Rozhodně mě nezklamala a přečetla jsem jí opravdu jedním dechem. Poutavé vyprávění, silný a nezapomenutelný příběh, ten rozhodně stojí za přečtení. Hodně jsem nad příběhem přemýšlela a prožívala jej společně s hlavní postavou. Jelikož mám moc ráda historické romány, román Cyklistka byl jasnou volbou.

Kniha má 360 stran, 44 kapitol a čte se velice dobře. Na konci je poděkování těm, co se na knize podílely. Na obálce knihy je žena na kole.

Ukázka z knihy:

Baronka Battaglia se narodila 26. srpna 1911 v Pressbaumu u Vídně. Jejím otcem byl Quido Battaglia, jenž se narodil v roce 1873 a zemřel v roce 1962 na poli, když šel na obhlídku a upadl v ornici. Blančina matka Gizela rozená Lehner- Bolzany se narodila v roce 1888, hovořila šesti jazyky a skládala básně. Zemřela po dlouhé nemoci v roce 1958 v Bratronicích. Mladším sourozencem byl Christian Battaglia narozený 7. prosince 1914 ve Vídni. V románu autorka pracovala se jménem Kristián. Byl vynikající cyklista, který sice nevyhrál žádnou prestižní soutěž, ale na kole za svůj život najezdil úctyhodných 935 kilometrů. Dodnes je v cyklistických kruzích známý, pořádá se závod na jeho počest na návsi v Bratronicích stojí jeho busta.

Baronka Battaglia, která zůstala jako poslední z rodu a zemřela 7. ledna 2005, byla také výbornou cyklistkou, a  to v době, kdy byl tento sport teprve v začátku, natož aby na kolo nasedaly ženy. Postavila se konvencím a jako mladá dívka se vydala na bicyklu přes Rakousko a Německo do Švýcarska. Vyjela bez finančních prostředků. Otec jí sice cestu povolil, ale uživit se musela sama. Na výlety se balila skromně, v kožené brašně ovšem nechyběla rtěnka. Pelerínu, která za ní vlála, používala jako pláštěnku i přikrývku. Jezdila prudce a zarputile. Protože svižně zdolávala výšlapy a kopce sjížděla tak rychle, že předjížděla i auta, vysloužila si přezdívku Postrach Alp. Kariéru talentované cyklistky ukončila nehoda, když ji u Blatné srazil automobil a pochroumal jí nohu. Ve sportu ale nadále podporovala svého bratra Christiana.

Největším dobrodružstvím je naplněný život.

Několik slov u autorce:

Jana Poncarová je novinářka a copywriterka na volné noze, tvoří obsah webů a časopisů. Miluje příběhy. I ten svůj. Nejraději odpočívá v lese nebo s hrkem kávy nad zápisníkem. Město střídá s venkovem a kavárnu se zahradou. V příbězích, které píše, hledá pravdu o světě a vlastní osvobození. V roce 2018 debutovala úspěšným románem Podbrdské ženyNeméně úspěšnými se staly i její další romány Eugenie, která v roce 2020 získala Cenu čtenářů České knihy, Alžběta a Nina a Cyklistka.

Autor: Jana Poncarová

Žánr: čtení pro ženy, česká próza, román

Vydáno: 2021, Motto ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 360

Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem

ISBN 978-80-267-2035-5

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *